Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Побут

Характерною рисою побуту є його консервативність: людина з працею розлучався з переданими з покоління в покоління звичками, століттями складывавшимися моральними звичаями і обрядами, а також уявленнями про моральні цінності. Саме тому в XVII ст. в основному продовжували жити по Домострою.

Найважливіша риса феодального побуту полягає в тому, що екіпіровка людини, архітектура житла і його внутрішнє оздоблення, домашнє начиння, злиденна і багато іншого знаходилося в прямій залежності від станової приналежності людини. Горлатную шапку і соболину шубу міг носити тільки боярин, у той час як селянин повинен був задовольнятися сіряк з грубого сукна домашнього виготовлення чи кожушком з овчини і настільки ж недорогим головним убором - повстяної капелюхом влітку і суконної, підбитої овчиною, - взимку. Стіл боярина за багатством і різноманітністю страв відрізнявся від селянського такою ж мірою, як боярська садиба від селянської хати. Цю залежність побуту від станової приналежності помітив наглядова Котошихин: "А в будинках вони своїх живуть проти того, хто який честі і чином".

У той же час в побуті простежуються деякі загальні риси, зумовлені спільністю соціального, економічного та політичного середовища, в якій жили люди.

Глибокі соціальні відмінності між боярином і селянином не виключали того, що обидва вони по відношенню до царя були не громадянами, а холопами.

Кріпосне право позбавляло селян не тільки особистої свободи, воно владно вторгалася в майнові відносини і сімейне життя, порушував недоторканність домашнього вогнища, попирало особисту гідність людини. Повна залежність селянського буття від свавілля пана, грубе втручання поміщика укладання шлюбних союзів, надання поміщику права чинити над селянами суд і розправу за всі випадки порушення феодального правопорядку, крім справ, пов'язаних з убивством, право катування селян чинили величезний вплив на формування селянської психології і уявлення про людську гідність. Але цей же свавілля вів до нагромадження ворожнечі та ненависті, готовності селян встати на шлях відчайдушного стихійного опору, що знаходило найбільш яскраве відображення в селянських війнах.

Пануючі в країні кріпосницькі порядки і самодержавний лад впливали і на дворянство, створюючи всередині його ієрархію відносин і розвиваючи в представників панівного стану почуття холопської догідливості, смирення і лагідності до осіб, які займали по відношенню до них більш високий щабель, і безкарної жорстокості, хамства і зарозумілості по відношенню до тих, хто стояв нижче.

Іншою особливістю феодального побуту була замкнутість життя людей. В першу чергу вона визначалася замкнутістю їх господарської діяльності: кожен селянський двір представляв щось ізольоване, здатне існувати незалежно від інших дворів. Натуральний характер господарства дозволяв і панові обходитися плодами селянської праці і не вдаватися до послуг ринку: до місця проживання поміщика тяглися обози з усякою їжею і виробами селянських промислів.

Зі сказаного, однак, не випливає, що селянська та міська середовище складалася з замкнутих у собі сільських або посадських дворів. Головним місцем спілкування в сільській місцевості була церква: на паперті велися ділові розмови, обговорювалися питання приватного і суспільного життя, такі, наприклад, як розкладка повинностей, розбиралися і примирялися спори жителів і т. д. Церква була також місцем, де молоді люди могли побачити один одного, щоб потім зв'язати свої долі шлюбними узами.

Нерідко ділові розмови велися і в самій церкві. Ще Домострой наказував стояти в церкві мовчки, не переступаючи з ноги на ногу і не притулившись до стіни чи стовпа. У XVII ст. рекомендовані Домостроєм норми поведінки були зведені в закон.

Місць спілкування в місті було значно більше, ніж на селі. Крім церков, городяни для контактів один з одним користувалися торговими лазнями, ринками, а також Наказний хатою, у якій населення сповіщалось про такі події, як оголошення війни, укладення миру, про моровом поветрии і т. д.

Сільські та міські жителі користувалися ще одним засобом спілкування - виїздом в гості до родичів та знайомих. У XVII ст. продовжували дотримуватися традиційної церемонії прийому гостей і роздільного застілля чоловіків і жінок.

Для побуту феодального суспільства характерна також така риса, вытекавшая з натурального господарства, як патріархальний уклад життя. Патріархальними відносинами була пронизана життя як селянській або посадской сім'ї, так і боярської. Неодмінним її ознакою було беззаперечне підпорядкування волі старшого і принижене становище жінки. Найяскравіше патріархальні риси побуту проявлялися в період створення нової сім'ї - при її виникненні головними дійовими особами були не молоді люди, яким було спільне життя, а їх батьки. Саме вони здійснювали обряд сватання: батьки нареченої збирали відомості про репутацію нареченого (що він не п'яниця, не ледар і т. д.), а батьки нареченого старанно вивчали перелік того, що наречена отримає в придане. Якщо результат задовольняв обидві сторони, то наступав другий етап обряду - оглядини нареченої.

Оглядини теж відбувалися без участі нареченого - за його дорученням смотрельщицами виступали мати, сестри, родички або ті, "кому він, наречений, сам вірить". Мета оглядин полягала у встановленні відсутності розумових і фізичних недоліків у нареченої. Позитивний результат оглядин давав підставу для розмов про вирішальну процедури - визначення часу вінчання та весільних торжеств. Терміни закріплювалися документом, в якому вказувалася сума неустойки, якщо одна із сторін відмовиться від умов контракту.

Нарешті, наступав день вінчання. Під вінець наречена йшла загорнуту в фату. Тільки під час весільного бенкету наречену "відкривали", і чоловік міг розгледіти дружину. Іноді траплялося, що дружина виявлялася з вадою: сліпий, глухий, розумово неповноцінною і т. п. Таке відбувалося, якщо під час оглядин показували не наречену з фізичними вадами, а її здорову сестру або навіть дівчину з іншої сім'ї. Обдурений чоловік виправити справи не міг - патріарх не задовольняв чолобитною про розлучення, бо керувався правилом: "Не дізнавшись справді, не женися".

У такому випадку чоловік міг зрештою домогтися свого шляхом щоденних катувань подружжя, вимагаючи постриження в монастир. Якщо молода жінка вперто відмовлялася переселятися в монастирську келію, то її батьки подавали патріарху чолобитну з скаргою на жорстокість чоловіка. Обґрунтована скарга могла мати наслідок - нелюда визначали в монастир на покаяння терміном на півроку або рік. Розлучення давали лише після того, як повернувся з покаяння чоловік продовжував мучити дружину.

Хоча Котошихин і писав, що "так само і між торгових людей і селян весільні зговоры і чин буває проти такого ж звичаю у всьому", навряд чи в селянських і посадських сім'ях можливий був показ під час оглядин підставних наречених у цих сім'ях вони не співали самітницького життя. Ще більше від описаного обряду відрізнялися шлюби кріпосних селян. Тут вирішальне слово належало не батькам, а поміщикові або його прикажчикам. Прикажчик А. В. Безобразова складав списки женихів і наречених, формував шлюбні пари і сам виступав у ролі свата. Якщо, проте, жадібність прикажчика була належним чином задоволена підношеннями зацікавлених батьків, то він міг піти назустріч їхнім бажанням. Шлюби підлягали затвердженню пана, укладення їх без його санкції могло викликати покарання вступили в шлюб.

Обов'язок дітей беззаперечно підкорятися волі батьків у XVII ст. набула чинності закону: Укладення 1649 р. забороняла синові або дочці скаржитися на батька чи матір, чолобитники підлягали покаранню батогом. Уложення встановлювало різну міру покарання за однаковий злочин, вчинений чоловіком і дружиною: мужеубийцу чекало закопування по шию в землю і болісна смерть, а репресій по відношенню до чоловіка Законодавство не передбачало, на практиці обмежувалися покаянням.

В сім'ї продовжувало існувати здавна склалося поділ праці між її чоловічої і жіночої половинами. На частку чоловіків випадали самі важкі сільськогосподарські роботи (оранка, боронування, посів та ін), а також догляд за робочою худобою, заготівля дров, полювання і рибальство. Жінки брали участь у жнивах, косовиці, обробляли город, доглядали за худобою, готували їжу, шили одяг, пряли і ткали. На піклуванні жінок перебували діти.

Деякі риси спільності в одязі і житлі простежуються у всіх верств феодального суспільства. Одяг, особливо натільний, була однаковою у селянина і боярина: чоловіки носили порти і сорочку навипуск. Каптан і сіряк заможної людини відрізнялися від одягу селянина і посадского тільки матеріалом, з якого вони виготовлені, а також майстерністю виготовлення. На боярський каптан вживали заморські сукна і парчу, в той час як селяни шили його з сермяжного сукна. Хутряний одяг селянина і посадского виготовляли з овчин, а шубу заможної людини - з дорогого хутра: соболя, куниці, горностая. Дорога шуба відрізняла простолюдина від боярина, тому останній, стікаючи потом, не розлучався з нею навіть у спекотні літні дні. Виготовлення одягу в селянській і посадской родині було турботою жінок. Одяг бояр та багатих людей шили навчені майстри-кравці. Те ж саме відноситься і до взуття. Личаки в XVII ст. ще не стали універсальною взуттям селян. Вони носили також і чоботи, які відрізнялися від боярських тим, що були виготовлені не з імпортної шкіри, більш тонкою й еластичною, а з грубої сиром'ятної.

В житлах та господарських будівлях переважної більшості дворянських садиб теж було чимало спільного з селянським двором - в XVII ст. ще не знали розкішних палаців. Хата селянина і посадского, як і житло дворянина, споруджувалася з дерева. Але поміщицька хата відрізнялася від селянської розмірами та наявністю зручностей, а господарські будівлі великою різноманітністю: світлиця заможного людини обігрівалася піччю з витяжною трубою для диму, в той час як селянин тулився в курної хати. В комплекс господарських будівель боярської садиби входили споруди, призначені для обслуговування численною челяддю: куховарні, льодовики, погреби, хлебники, пивні сараї та ін Селянський двір крім хати - житлового приміщення, включав кліть - неопалюване приміщення для зберігання одягу, посуду, зерна, їстівних припасів, а також комори.

Нововведення в побут проникали насамперед у верхи дворянства. Вони були обумовлені розвитком товарно-грошових відносин і початком формування всеросійського ринку. Під їх впливом змінювалися як матеріальні, так і духовні умови життя верхів. Зокрема, збільшився приплив у Росію виробів західноєвропейських мануфактур. У боярських будинках з'явилися предмети розкоші, комфорту, причому, чим ближче до кінця століття, тим більшою мірою відчувався вплив Західної Європи.

Будинок багатого вельможі, фаворита Софії боярина Ст. Ст. Голіцина, охоче воспринимавшего європейський комфорт, був наповнений предметами західноєвропейського виробництва. Безліч кімнат його цегляного будинку були обставлені європейської меблями, а стіни обвішані дзеркалами. Зі стелі їдальні палати звисала величезна люстра, на полицях була виставлена для огляду дорогий посуд. У спальні стояла іноземного виробництва ліжко з пологом. На відміну від бібліотеки Безобразова, яка складалася з трьох десятків церковних книг, велика бібліотека Голіцина містила безліч творів світського змісту, що свідчило про високих духовних запитах її власника.

Смаки і манери Голіцина, як і розкішна обстановка в його будинку, були притаманні одиницям навіть в середовищі правлячої верхівки. Але європейське вплив, яке, наприклад, одягу і рослинності на обличчі, більш або менш широко проникало в придворне середовище. Про те, що у другій половині XVII ст. голили бороди, свідчать дійшли до нас портрети. Світські і духовні влади протидіяли проникненню в країну нових звичаїв. Олексій Михайлович вимагав від придворних, щоб вони "іноземних німецьких та інших извычаев не переймали, волосів у себе на голові не підстригали, також і сукні, жупанів та шапок з иноземских зразків не носили і людям по тому ж носити не веліли". Куріння тютюну вважалося богомерзким заняттям. Уложення 1649 р. загрожувало продавцям тютюну стратою, а курцям - засланням до Сибіру.

Спостерігалося і ослаблення самітницького життя жінок у боярському і царському теремах. Показовою в цьому відношенні є доля царівни Софії, окунувшейся у вир політичної боротьби.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси