Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Принцип державної мови судочинства

У відповідності зі ст. 17 Конституції державними мовами в Республіці Білорусь є білоруська і російська мови. Це правило повною мірою поширюється і на судочинство. В силу ст. 16 ЦПК судочинство в Республіці Білорусь ведеться білоруською або російською мовою. Практика роботи білоруських судів свідчить про те, що у судочинстві переважає російська мова.

Принцип державної мови судочинства має істотне значення для реалізації прав учасниками цивільного судочинства. Він сприяє всебічному, повного і об'єктивного з'ясування судом дійсних обставин справи.

Закон дає необхідні гарантії юридично зацікавленим у результаті справи особам, якщо вони не володіють (або недостатньо володіють) мовою, на якій ведеться судочинство по конкретній справі. Зокрема, цим особам забезпечується право знайомитися з матеріалами справи та брати участь у судових діях через перекладача, а також забезпечується право виступати в суді мовою, якою вони зазвичай користуються (ст. 16 ЦПК).

Судові документи вручаються юридично .зацікавленим в результаті справи особам за їх вибором мовою судочинства або мовою, якою ці особи користувалися в даному процесі.

Закон пред'являє певні вимоги до перекладача. Він повинен бути незацікавленою особою. Неприпустимо також поєднання по одному і тій же справі обов'язків перекладача з обов'язками позивача, відповідача, третьої особи або будь-якого іншого учасника цивільного судочинства.

Порушення принципу державної мови судочинства є безумовною підставою для скасування постановленого у справі судового рішення, ухвали (ст. 404 ЦПК).

Принцип гласності судочинства

Частина 1 ст. 114 Конституції проголошує, що розгляд справ у всіх судах відкритий. Принцип гласності судочинства означає, по-перше, що всі учасники цивільного судочинства мають право бути присутніми в залі судового засідання від початку і до кінця розгляду справи; по-друге, всі громадяни (не учасники цивільного судочинства) за їх бажанням допускаються до залу судового засідання не допускаються в зал судового засідання лише громадяни віком до 16 років. якщо вони не є учасниками цивільного судочинства).

Гласність судочинства передбачає можливість висвітлення ходу та результатів судового процесу в пресі, по радіо і телебаченню.

Суперечить принципу гласності судочинства розгляд цивільних справ в кабінеті судді, куди доступ особам, які не беруть участь у справі, практично закритий.

Слухання справи в закритому судовому засіданні може мати місце тільки у випадках, прямо передбачених законом. Згідно ст. 17 ЦПК. закрите судове засідання проводиться в цілях охорони відомостей, що містять державну, комерційну таємницю чи таємницю усиновлення, або інших відомостей, розголошення яких заборонено законом. Так. суд може слухати справу в цілому або здійснювати окремі процесуальні дії в закритому судовому засіданні, якщо це необхідно для запобігання розголошенню інформації, яка стосується інтимних сторін життя громадян або ганьбить честь, гідність чи ділову репутацію (наприклад, у справі про розірвання шлюбу в судовому засіданні можуть обговорюватися мотиви розлучення, які носять інтимний характер).

При розгляді справи в закритому судовому засіданні присутні тільки юридично зацікавлені в результаті справи обличчя, а в необхідних випадках - свідки, експерти, спеціалісти і перекладачі.

Закрите судове засідання проводиться з додержанням усіх правил судочинства, встановлених ЦПК: забезпечуються права учасників процесу, всебічно, повно і об'єктивно з'ясовуються обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, і т. д.

При слуханні справи в закритому судовому засіданні резолютивна частина рішення суду проголошується прилюдно.

Принцип гласності судочинства є гарантією дотримання свободи слова і прав громадян на отримання повної, достовірної та своєчасної інформації. Даний принцип забезпечує правильність вирішення судом цивільних справ має неабиякий виховний вплив на всіх учасників цивільного судочинства, а також на громадян. присутніх у залі судового засідання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПРИНЦИПИ КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА
Мова кримінального судочинства
Принцип устности судочинства
Принцип поваги до гідності учасників цивільного судочинства
Реальність, свідомість, мова
ПРИНЦИПИ КРИМІНАЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА
Принцип поваги до гідності учасників цивільного судочинства
Принцип устности судочинства
Принципи кримінального судочинства та їх система
До питання про гласності правосуддя
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси