Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості охорони лісів

Охорона лісів здійснюється за допомогою цілого комплексу правових заходів, куди входять державний контроль за станом, використанням і охороною лісів; організація лісового господарства; планування та виконання заходів з охорони лісів від пожеж, шкідників і хвороб лісу; встановлення прав і обов'язків лісокористувачів.

На наш погляд, для забезпечення охорони лісів як складової частини навколишнього середовища лісове законодавство передбачає дві основні групи заходів. По-перше, проводиться поділ лісів на захисні, експлуатаційні та резервні відповідно до економічним, екологічним та соціальним значенням лісів, їх місцем розташування та виконуваними функціями. По-друге, лісове та екологічне законодавство передбачають покладання на громадян і юридичних осіб, а також органи державної влади певних обов'язків по охороні лісів, обумовлених цілями охорони і захисту лісового фонду і не входять у нього лісів.

Тому невиконання громадянами та юридичними особами, які здійснюють використання лісів, лісогосподарського регламенту та проекту освоєння лісів у частині охорони та захисту лісів є підставою для дострокового розірвання договорів оренди лісових ділянок, договорів купівлі-продажу лісових насаджень, а також для примусового припинення права постійного (безстрокового) користування лісовим ділянкою або права безоплатного термінового користування лісовим ділянкою.

В самому загальному вигляді законодавець виділяє три групи лісоохоронних заходів: охорона лісів від пожеж; від забруднення (в тому числі радіоактивними речовинами) і від іншого негативного впливу; захист від шкідливих організмів (ст. 51 ЛК РФ).

Так, в цілях забезпечення пожежної безпеки у лісах здійснюються: протипожежне облаштування лісів, в тому числі будівництво, реконструкція та утримання доріг протипожежного призначення, посадкових майданчиків для літаків, вертольотів, які використовуються в цілях проведення авіаційних робіт з охорони і захисту лісів, прокладання просік, протипожежних розривів; створення систем, засобів попередження та гасіння лісових пожеж (пожежні техніка та обладнання, пожежне спорядження та ін), зміст цих систем, засобів, а також формування запасів пально-мастильних матеріалів па період високої пожежної небезпеки; моніторинг пожежної небезпеки в лісах; розробка планів гасіння лісових пожеж; гасіння лісових пожеж; інші заходи пожежної безпеки в лісах.

Зазначені заходи пожежної безпеки на лісових ділянках, наданих в оренду, здійснюються орендарями цих лісових ділянок на підставі проекту освоєння лісів.

Захист лісів спрямована на виявлення в лісах шкідливих організмів (рослин, тварин, хвороботворних організмів, здатних за певних умов завдати шкоди лісам або лісових ресурсів) і попередження їх розповсюдження, а в разі виникнення вогнищ шкідливих організмів, віднесених до карантинних об'єктів, - на їх локалізацію та ліквідацію. Захист лісів від шкідливих організмів, віднесених до карантинних об'єктів, проводиться у відповідності з Федеральним законом від 15.07.2000 X" 99-ФЗ "ПРО карантин рослин".

В цілях забезпечення санітарної безпеки в лісах здійснюються: лесозащитное районування (визначення зон слабкої, середньої і сильної лесопатологической загрози); лесопатологические обстеження і лесопатологический моніторинг; авіаційні роботи і наземні роботи по локалізації та ліквідації вогнищ шкідливих організмів; санітарно-оздоровчі заходи (вирубка загиблих і пошкоджених лісових насаджень, очищення лісів від засмічення, забруднення та іншого негативного впливу); встановлення санітарних вимог до використання лісів.

З метою охорони і захисту лісів проводяться збір, аналіз та використання інформації про лесопатологическом стан лісів, в тому числі про вогнищах шкідливих організмів, віднесених до карантинних об'єктів (лесопатологический моніторинг).

З метою охорони лісів від забруднення радіоактивними речовинами виконується радіаційне обстеження лісів і встановлюються зони їх радіоактивного забруднення. Особливості охорони лісів, розробки і здійснення профілактичних і реабілітаційних заходів у зонах радіоактивного забруднення лісів встановлюються уповноваженим федеральним органом виконавчої влади.

В цілях збереження рідкісних і перебувають під загрозою зникнення, видів дерев, чагарників, ліан, інших лісових рослин, занесених в Червону книгу РФ або червоні книги суб'єктів РФ, може заборонятися діяльність, негативний вплив якої призведе або може призвести до скорочення чисельності таких рослин і (або) погіршення середовища їх існування, або можуть встановлюватися обмеження здійснення цієї діяльності.

Таким чином, охорона і захист лісів проводяться з урахуванням їх біологічних та інших особливостей і включають в себе комплекс організаційних, правових та інших заходів по раціональному використанню лісового фонду і не входять у лісовий фонд лісів, збереженню лісів від знищення, пошкодження, ослаблення, забруднення та інших негативних впливів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зміст державного управління в сфері охорони і використання лісів
Особливості охорони земель водного фонду
РОЛЬ ФАХІВЦІВ З БЕЗПЕКИ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ І ВИРОБНИЦТВ (ОХОРОНИ ПРАЦІ) В УПРАВЛІННІ РИЗИКОМ НА ВИРОБНИЦТВІ
Правова охорона атмосферного повітря
Особливості правової охорони та використання секретних винаходів
Зміст державного управління в сфері охорони та використання надр
Правовий режим охорони і використання водних об'єктів
Правове регулювання охорони і захисту лісів
Напрямки щодо охорони лісів
Правовий режим охорони та використання земель
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси