Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Проступки, що посягають на особисту безпеку. Кваліфікація ознак образи і наклепу

В якості критерію співвідношення злочинів і проступків розглядалися слідства заподіяння фізичного (тілесного) шкоди потерпілому. Особливості моральної шкоди або розмір майнової шкоди приймалися до уваги світовим судом при визначенні покарання, однак вказані суспільно небезпечні наслідки правопорушення не означали наявності ознак злочину. Про випадки прямої кореляції проступків і злочинів свідчать наступні дані.

Проступок і покарання за Статутом про покарання

Критерій відмежування проступків від злочинів

Злочин і покарання за Уложення про покарання

Зберігання, носіння зброї, а також стрільба з вогнепальної чи іншої зброї (ст. 117) - штраф до 20 руб. з конфіскацією зброї

Заподіяння

смерті

Необережне вбивство внаслідок вчинення протиправних дій (ст. 1466) - тюремне ув'язнення на термін від двох до чотирьох місяців, а також церковне покаяння (для християн)

Проступки, передбачені статтями 1181, 119, а також 121-127, - арешт на строк до одного місяця або штрафом до 100 крб (у випадках тяжких наслідків нанесення каліцтв, ран і інших ушкоджень здоров'ю)

Заподіяння смерті з необережності

Необережне вбивство (ст. 1466) - те ж, що і в графі вище

У зазначених вище випадках умисне (у формі непрямого умислу) або необережне вчинення проступку, наслідком якого стала смерть людини, кваліфікувалося як вбивство по необережності. Таким чином, незалежно від форми вини проступку завжди відповідало необережний злочин.

Слід звернути увагу і на таку особливість Статуту про покарання: як проступку розглядалося будь-яке необережне діяння, в тому числі і 10 складів правопорушень даної глави, у випадках заподіяння тілесного (фізичного) шкоди. Порушник підлягав відповідальності за діяння, не вказані в Статуті, але заподіяли тілесний шкоду. Таким чином, при визначенні протиправного діяння світовий суд керувався не тільки формальними юридичними критеріями (наявністю в Статуті даного проступку), але й об'єктивними суспільно небезпечними наслідками (заподіянням тілесного шкоди з необережності).

До проступків, що посягають на особисту безпеку, ставилися також діяння, безпосередньо не визначені Статутом про покарання і не заподіяли шкоди, суспільно небезпечні наслідки проявлялися в гіпотетичній можливості її заподіяння: у відповідності зі ст. 118 Статуту до проступків ставилися також і не передбачені законом порушення правил використання вибухонебезпечних речовин, щодо яких винний повинен був з ймовірністю передбачити має відбутися від необережності або від безтурботності небезпека".

Превентивні норми являли собою основну різновид розглянутих приписів: найбільш обтяжливі покарання застосовувалися при порушеннях правил зберігання та використання вибухонебезпечних речовин, експлуатації пожежонебезпечних предметів (ст. 118, 1181-1183) та іншого майна, використання якого пов'язане з можливим заподіянням шкоди (наприклад, порушення правил утримання диких звірів - ст. 120 Статуту про покарання).

Санкції, що накладаються за проступки, які заподіяли тілесні ушкодження, становили третину максимального строку позбавлення волі і третю частину розміру штрафу (див. ст. 128 Статуту про покарання) порівняно з покараннями за проступки, які могли призвести до заподіяння фізичного (тілесного) шкоди (див. вищевказані статті Статуту).

Для правопорушень, які посягають на особисту безпеку, характерно фізичне або моральне примус або загроза примусових дій (гол. XI Статуту про покарання).

Особливість проступків цієї групи - в особливому об'єкті посягання, що представляє собою загальновживані моральні правила, що охороняються законом. До даних проступків відносилося образа дією або виражене в іншій формі (усній або письмовій). При цьому виробництво в світовому суді допускалося при наявності скарги потерпілого, але воно виключалося при наявності взаємних образливих дій, коли неможливо визначити порушника і потерпілого та виявлено ознаки групового правопорушення (п. 1 ст. 138 Статуту про покарання).

Покарання у вигляді максимальних термінів арешту застосовувалося за умисні діяння незалежно від форми образливих дій. На відміну від Статуту про покарання, Укладенням про покарання були передбачені наступні різновиди образи:

o пов'язані з фізичним або моральним впливом, а також обманом потерпілого ("злочину проти честі і цнотливості жінок" - ст. 1523-1532 Уложення);

o "безпосередні особисті образи" - дії, внаслідок яких було завдано тілесний (фізичної) шкоди або завдано моральної шкоди батькам або родичам;

o наклепи (поширення в будь-якій формі неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи - ст. 1535-1539 Уложення).

Про кваліфікації ознак образи у відповідності з Статутом про покарання можна судити за матеріалами кримінального касаційного департаменту Урядового Сенату. Виділялися два різновиди образливих проступків - пасивні ("образа на словах") і активні ("образа дією"). Метою пасивного образи є приниження гідності потерпілого, причому в залежності від контексту вербального образи до нього можуть ставитися і нейтральні словосполучення. Так, вираз "ви гірше всякої міщанки", на думку Сенату, може бути визнано світовим судом образливим, якщо воно було висловлено для применшення честі постраждалої. У даному випадку слово "всяка" свідчить про наявність умислу порушника вчинити проступок. При відсутності умисної вини кваліфікація образи неможлива: "проголошення образливих слів жартома, без наміру виказати зневагу до особистості, не вважається образою". При визначенні ознак образи, вчиненого в "публічному (тобто суспільній. - Прим. авт.) місці", відповідно до ст. 131 Статуту про покарання на має значення факт наявності там людей, важливо встановити відсутність перешкод для їх можливої появи. Ознакою "публічного місця" є його призначення: "місце, не будучи публічним по суті, звертається в місце публічне внаслідок певного призначення". Під такими місцями розумілися церкви, театри, готелі і т. п. Місце перебування або місце проживання громадян можуть стати "публічним місцем" при збігу обставин, наприклад, у випадках проведення концерту чи вистави на приватній квартирі.

Активне образу (ст. 133 Статуту про покарання) виражається у фізичних діях, які посягають на тілесну недоторканність особи. При цьому мета протиправних дій збігається зі спрямованістю вербального образи.

Під наклепом (ст. 136 Статуту про покарання) у рішеннях Сенату, малася на увазі брехня, яка посягає на честь і добре ім'я людини, при цьому акцентувалася увага правоприменителя на те, що наклепницьку вигадка завжди помилково.

Згідно Уложення про покарання до образливим дій ставилася велика група злочинів і проступків, серед них - зґвалтування, хуліганство, наклеп та ін

Образи честі за Статутом частково збігаються лише з двома видами образливих дій, визначених Укладенням про покарання.

Образливі дії щодо Статуту

Злочин і відповідне покарання за Уложення про покарання

Умисне образу родича по висхідній лінії у вербальній або письмовій формі (ст. 132) - арешт до трьох місяців

Образа батька, матері чи іншого родича по висхідній лінії (ст. 1534) - примусові роботи у виправних арештантських відділеннях на строк від одного року до півтора років

Наклеп у вербальній або письмовій формі (ст. 136) - арешт на строк до трьох місяців

Наклепницькі дії відносно представника влади або членів його сім'ї (ст. 1535) -тюремне ув'язнення на термін від двох до восьми місяців

Статутом про покарання було передбачено розмежування образливих дій і проступків, пов'язаних з погрозами та насильством. Особливість загрози (ст. 139-1422 Статуту) - в наявності випереджають проступок дій, які виражаються у вербальному або письмовому попередженні порушника вчинити насильницькі дії, що посягають на особисту недоторканність.

Відмінність проступків і злочинів знаходиться в залежності від мети дій порушника, а також від особливості заподіяної шкоди; наявність корисливої або іншої злочинної мети свідчить про злочинний намір. Поняття "інші злочинні цілі" не розкривалося у Статуті про покарання, а згідно Уложення про покарання (ст. 1545) до них ставилися вимоги злочинця вчинити дії, що завдають моральної шкоди або майнової шкоди загрозливого, наприклад вимоги відмовитися від законного права. Загроза, що супроводжується заподіянням тілесного (фізичного) шкоди, розглядалася як злочин. За загрозу, пов'язану з корисливими та іншими злочинними діями, передбачалося покарання у вигляді каторжних робіт на термін від чотирьох до шести років (при наявності обтяжуючих ознак - пор. ст. 139-142 Статуту про покарання і ст. 1545 Уложення про покарання).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Проступки, що посягають на власність
Проступки, що посягають на суспільний благоустрій
Проступки, що посягають на порядок управління
Проступки, що посягають на громадський порядок і обрядове благочиння
Обставини, несумісні з кваліфікацією провини. Поняття крайньої необхідності
Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку
Основи особистої безпеки у сфері життєдіяльності
Кваліфікація корпоративної провини
Правові наслідки кваліфікації неосудності в юрисдикційної діяльності
Кваліфікуючі ознаки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси