Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вибір засобів і способів пожежогасіння

Для придушення процесу горіння можна знижувати вміст пального компонента, окислювача (кисню повітря), знижувати температуру процесу або збільшувати енергію активації реакції горіння. У відповідності з цим в даний час при гасінні пожеж використовують один з наступних основних способів:

- ізоляція вогнища горіння від повітря чи зниження шляхом розведення негорючими газами концентрації кисню в повітрі до значення, при якому не може відбуватися процес горіння;

- охолодження вогнища горіння нижче певних температур (температур самозапалювання, займання і спалаху горючих речовин і матеріалів);

- інтенсивне інгібування (гальмування) швидкості хімічної реакції окислення;

- механічний зрив полум'я в результаті впливу на нього сильного струменя газу чи рідини;

- створення умов огнепреграждения, при яких полум'я змушене поширюватися через вузькі канали.

Для реалізації перерахованих способів гасіння пожеж використовують різні вогнегасні речовини, серед яких можна назвати наступні.

Найбільш простим, дешевим і доступним є вода, яка подається в зону горіння у вигляді компактних суцільних струменя або у розпиленому вигляді Вода, володіючи високою теплоємністю і теплотою випаровування, надає на осередок горіння сильне охолоджуючу дію. Крім того, в процесі випаровування води утворюється велика кількість пари, яка надає ізолююча дія на вогнище пожежі.

До недоліків води слід віднести погану змочуваність і проникаючу здатність по відношенню до ряду матеріалів. Для поліпшення туша властивостей води до неї можна додавати поверхнево-активні речовини. Воду не можна застосовувати для гасіння ряду металів, їх гідридів, карбідів, а також електричних установок.

Піни є широко поширеним, ефективним і зручним засобом гасіння пожеж. Існують різні класифікації пен, наприклад по стійкості, кратності, основі піноутворювача і т. п. За способом утворення піни можна поділяти на хімічну, газова фаза якої виходить в результаті хімічної реакції, і газомеханіческую (повітряно-механічну), газова фаза якої утворюється за рахунок ежекції або примусової подачі повітря або іншого газу. Хімічну піну, що утворюється при взаємодії розчинів кислот і лугів у присутності піноутворювачів, використовують в даний час тільки в окремих видах вогнегасників.

Останнім часом для гасіння пожеж все більш широке поширення отримали вогнегасні порошки. Вони можуть застосовуватися для гасіння пожеж твердих речовин, різних горючих рідин, газів, металів, а також установок, що знаходяться під напругою. Слід зазначити, що порошковими складами можна ліквідувати горіння порівняно невеликих об'ємів та площі більшої від, тому їх використовують для зарядки ручних і переносних вогнегасників. Порошки рекомендується застосовувати в початковій стадії пожежі.

Інертні розріджувачі застосовують для об'ємного гасіння. Вони надають разбавляющее дію, зменшуючи концентрацію кисню до нижньої концентраційної межі горіння. До найбільш широко використовуваним інертним розріджувачам належать азот, вуглекислий газ і різні галогеноуглеводороды. Ці засоби використовують, якщо більш доступні вогнегасні речовини, такі як вода, піна, виявляються малоефективними.

Багато вогнегасячі речовини, що застосовуються в автоматичних системах пожежогасіння, пошкоджують технологічні установки. Тому вибір типу вогнегасної речовини повинен визначатися не тільки швидкістю і якістю гасіння пожежі, але і необхідністю забезпечити мінімальне сумарне пошкодження, яке може бути заподіяно будівлі та обладнання.

Автоматичні стаціонарні установки пожежогасіння залежно від вогнегасних речовин поділяють на водяні, пінні, газові та порошкові. Найбільш широке поширення одержали установки водяного і пінного гасіння двох типів: спринклерні та дренчерні.

Спринклерна установка - найбільш ефективний засіб гасіння звичайних горючих матеріалів у початковій стадії розвитку пожежі. Спринклерні установки включаються в роботу автоматично при підвищенні температури в закритому об'ємі вище заданої межі. Вся система складається з трубопроводів, що прокладаються під стелею приміщення, і спринклерних зрошувачів, що розміщуються на трубопроводах із заданою відстанню один від одного.

Дренчерні установки відрізняються від спринклерних відсутністю клапана в оросителе: дренчерный зрошувач завжди відкритий. Вмикання дренчерної системи в дію проводиться вручну або автоматично за сигналом автоматичного сповіщувача з допомогою контрольно-пускового вузла, що розміщується на магістральному пожежному трубопроводі.

Спринклерна установка спрацьовує над осередком пожежі, а дренчерна зрошує водою весь захищається обсяг.

На початковій стадії розвитку пожежі можна використовувати портативні засоби первинного пожежогасіння.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Технічні засоби пожежогасіння
Первинні засоби пожежогасіння
Засоби пожежогасіння, пожежна сигналізація
Способи побудови вибірки
Час, місце, обстановка, спосіб, знаряддя, засіб вчинення злочину: поняття і зміст
Імовірнісні і невероятностные способи побудови вибірки
Імовірнісні способи побудови вибірки
Особливості вибору засобів індивідуального захисту органів дихання
Способи збільшення надходження грошових коштів
Вибір політики фінансування оборотних коштів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси