Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг: теорія і практика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості еволюції маркетингу в Росії

Вивчення особливостей маркетингу в нашій країні пов'язано з періодами розвитку маркетингу в СРСР і пострадянським періодом.

Перший етап (1920-1930-і рр..) - маркетинг спрямований па збут виробленої продукції. Він проявлявся як одна з функцій управління на рівні окремого підприємства і як функція розподілу - на галузевому рівні. На макроекономічному рівні маркетинг розглядався як "теорія руху товарів і послуг між організаціями, підприємствами та особами", а на мікроекономічному розумівся як "комплекс функцій капіталістичного підприємства по збуту продукції".

Перші описи маркетингу як нової економічної теорії з'явилися в 1920-ті рр. і, хоча маркетинг носив обмежений характер, поява його як самостійного розділу економічної теорії вказувало на спробу розв'язання нової для капіталістичного виробника проблеми взаємодії з ринком і впливу на нього.

Другий етап (1930-1960-і рр..) - маркетинг орієнтований па споживача. Його розвиток зумовлювалося посиленням конкурентної боротьби між найбільшими компаніями. У ці роки посилилася орієнтація маркетингу на споживача і з'явилися перші висловлювання про маркетинг не тільки як про функції управління, але і як про певної концепції.

Третій етап (1970-і рр..) - маркетинг став напрямних і контролюючою ланкою всієї діяльності, а виробництво здійснювало службову функцію, функцію постачальника товарів згідно із споживчим попитом.

Використання ідей маркетингу в СРСР та інших країнах колишньої соціалістичної співдружності було досить обмеженим, зокрема, серед вчених були дві точки зору:

o в умовах соціалістичної економіки застосування маркетингу неможливо;

o використання маркетингу в деяких областях можливе, але воно обмежується застосуванням його окремих елементів.

В якості обґрунтування першої точки зору висувалася наступна причина: загальна монополія держави практично у всіх галузях промисловості та інших сферах діяльності, а також централізоване планування не давали можливості забезпечити насичення ринку різноманітними товарами і послугами. В умовах дефіциту більшості товарів народного і промислового споживання застосування маркетингу вважалося зайвим.

Існування адміністративно-командної системи господарювання було нездоланною перешкодою для використання маркетингу. Більш того, за твердженням деяких економістів, мав місце "антимаркетінг", коли в умовах тотального дефіциту відбувалося "роздування цін.

Прихильники другого підходу пропонували часткове застосування маркетингу, використання окремих його елементів, що дозволяють підвищити ефективність виробництва.

Застосування елементів маркетингу у виробництві товарів народного споживання мало на меті виключити парадоксальні прояви соціалістичної економіки (наприклад, затоварювання складів, що не має попиту продукцією, на виробництво якого витрачено доброякісне сировину і трудові ресурси, при одночасному дефіциті необхідної споживачам продукції).

Питання використання окремих елементів маркетингу не раз обговорювалося економістами країн соціалістичної співдружності. Так, неодноразово проводились наради експертів з цих проблем. Досить багато уваги приділялося вивченню кон'юнктури ринку і попиту населення па товари народного споживання, застосовувалися окремі маркетингові функції, такі як маркетингові дослідження, присвоєння марочних назв товарів, реклама і стимулювання збуту. У 1970-ті рр. в СРСР налічувалося понад 100 державних рекламних агентств і фірм по маркетинговим дослідженням.

Становлення маркетингу в Російській Федерації прийнято датувати кінцем 1975 р. коли Президія торгово-промислової палати СРСР прийняв рішення про створення секції маркетингу і 17 лютого 1976 р. відбулося її перше установче збори.

Четвертий етап (1980-1990-ті рр..). На даному етапі маркетинг вперше включений як освітня дисципліна в навчальні плани деяких вузів. Глибока економічна криза, що охопила економіку СРСР наприкінці 1980-х рр., викликав руйнування адміністративно-командної системи, що, в свою чергу, вилилося в перебудову всієї економічної системи та господарського механізму. Перехід до ринкових відносин об'єктивно вимагає більш серйозного підходу до маркетингу як потужного інструменту впливу на ринок.

П'ятий етап (кінець 1990-х рр. по теперішній час). Існував розрив між Росією і країнами з розвиненою ринковою економікою в області теорії і практики маркетингу принаймні перестав заглиблюватися. Багатющий теоретичний і практичний досвід, набутий в результаті багаторічної практики застосування маркетингу в розвинених країнах, стає солідною базою, що дозволяє використовувати його в Росії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Еволюція маркетингу
Особливості промислової традиції в Росії
Генезис і еволюція оперативного судового контролю в Росії
ОСОБЛИВОСТІ МАРКЕТИНГУ В ГАЛУЗЯХ ЕКОНОМІКИ
Основні концепції маркетингу та їх особливості
Вихідні поняття маркетингу. Еволюція маркетингових концепцій
Особливості маркетингу послуг
Особливості маркетингу в роздрібній торгівлі
Особливості маркетингу в сфері страхування
Випадок Росії: задній хід аграрної еволюції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси