Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Комерційна логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні функції і характеристики складської системи

Склад в логістиці використовується тільки тоді, коли це дозволяє поліпшити загальні показники логістичного процесу. Таким чином, роль складу полягає у створенні умов для оптимізації матеріального потоку.

Слід вказати наступні логістичні функції складської системи.

1. Вирівнювання інтенсивності матеріальних потоків у відповідності з попитом споживачів.

2. Перетворення асортименту матеріального потоку у відповідності із замовленням клієнта.

3. Забезпечення концентрації і зберігання запасів.

4. Згладжування асинхронності виробничого процесу.

5. Формування партії відвантаження.

6. Надання матеріальних, організаційно-комерційних, власне складських та транспортно-експедиційних послуг.

Логістика ставить завдання ефективної організації внутрішньоскладський процесів, а також завдання технічної, технологічної і планово-організаційної спряженості внутрішньоскладський процесів з процесами, що відбуваються в навколишньому склад економічному середовищі.

Склади в логістиці розглядають як елементи систем товароруху і в той же час як самостійні системи. Відповідно, виділяються дві групи завдань:

o завдання, пов'язані зі складами, що виникають при проектуванні систем товароруху;

o завдання по складах як самостійним систем.

Виходячи з вимог логістичного підходу, склад повинен розглядатися не ізольовано, а як інтегрована складова частина логістичного ланцюга. Тільки такий підхід дозволить забезпечити успішне виконання основних функцій складу і досягнення високого рівня рентабельності.

Функціонування логістичних систем - процес багатогранний, що включає техніко-технологічні, економічні, організаційні, інформаційні, фінансові та інші аспекти. Процес їх проектування з точки зору складської підсистеми повинен визначати місце складського ланки логістичного ланцюга, а також формулювати вимоги до складів у відповідності з цілями функціонування всієї логістичної системи. Безсумнівно, питання функціонування складу як суттєвої частини логістичної системи є ключовими. Зазначимо такі основні види складських послуг.

1. Матеріальні послуги - пов'язані з виконанням операцій по підвищенню технологічної готовності продукції до виробничого споживання згідно з замовленнями споживачів в системі постачання (нарізка, розкрій, розфасовка, комплектування тощо).

2. Організаційно-комерційні послуги - спрямовані на підвищення ефективності процесів товарно-грошового обміну (реалізацію зайвих матеріальних цінностей шляхом перерозподілу і на комісійних засадах, реалізацію промислових відходів, здачу в прокат, оренду обладнання, техніки, апаратури тощо).

3. Складські послуги - виконання операцій складування за плату, прийом матеріальних цінностей на тимчасове зберігання, здача в оренду складських площ.

4. Транспортно-експедиційні послуги, пов'язані з доставкою вантажів клієнтам власним або орендованим транспортом.

Складування створює конкурентні переваги двох типів - економічні (цінові) і сервісні (нецінові). Включення складської підсистеми в логістичну систему являє собою стратегічне корпоративне рішення і обґрунтовується співвідношенням витрат і ефекту.

Економічний ефект складування виникає, коли використання одного або більше складів веде до безпосереднього скорочення загальних логістичних витрат. Віддачу від інвестицій в розвиток складського господарства варто представляти у вигляді економічного ефекту, оскільки він піддається вимірюванню і виражається безпосередньо в вартісних показниках. Так, якщо включення в логістичну систему ще одного складу веде до скорочення сукупних транспортних витрат на величину, що перевищує суму постійних і змінних витрат на утримання цього складу, можна говорити про зниження загальних витрат. При будь-якому скороченні загальних логістичних витрат експлуатація складу економічно виправдана.

Д. Бауэрсокс і Д. Клосс вказують, що складування створює чотири основні види конкурентних переваг, у числі яких консолідація, розукрупнення, доробка/відстрочення та накопичення запасів. Розглянемо кожен з них.

Консолідація вантажів. Складування створює конкурентні переваги за рахунок консолідації відправок вантажів. Консолідуючий склад отримує від ряду підприємств-виробників продукцію, призначену певним замовникам, і формує з неї більш велику змішану (консолідовану) партію відправлення. При цьому ефект полягають у максимальному скороченні транспортних витрат і в тому, що на розвантажувальному майданчику замовника не виникає транспортних заторів. Таким чином, склад вбирає товарно-матеріальні потоки, що надходять від виробників, і випускає їх у формі великих відправок споживачам. Щоб забезпечити ефективність операцій за консолідацію відправок, кожен виробник продукції повинен використовувати склад в ланцюжку поставок в якості пункту зберігання виробленої продукції, а також в якості пункту сортування і комплектування вантажних відправок. Головна перевага консолідації полягає в можливості укрупнення партії товарів, що відправляються, в певний район збуту. Консолідуючий склад може використовуватися однією фірмою або спільно декількома компаніями. Це дає можливість всім виробникам (вантажовідправників), які користуються послугами складу, скорочувати витрати на розподіл своєї продукції порівняно з варіантом, коли кожен з них здійснював доставку своїх продуктів споживачам індивідуально.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Коротка характеристика складських операцій
Загальна характеристика ринку та його основні функції
СИСТЕМА ЗБЕРІГАННЯ І СКЛАДСЬКОЇ ОБРОБКИ
Проектування складських систем
Система митних органів Росії: основні функції і принципи їх взаємодії
Основні поняття, характеристики і склад податкових систем зарубіжних країн
Порівняльна характеристика основних систем контролю стану запасів
Вибір оптимального варіанту складської підсистеми логістичної системи
Основні зовнішні функції
Планування як основна функція управління
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси