Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економіка Японії після Другої світової війни

Особливості економічного розвитку. Політика "зворотного курсу"

Друга світова війна завдала значної шкоди японської економіки. Випуск промислової продукції у 1945 р. становив 28,5% від рівня 1935-1937 рр. Якщо у 1948 р. в інших переможених країнах обсяг виробництва наблизився до довоєнного рівня, то в Японії він досяг тільки 52%. Надзвичайними були розміри інфляції. Японії не була надана допомога за планом Маршалла, а надано лише гуманітарна допомога у розмірі 2,3 млрд дол.

У післявоєнний період політика союзних держав по відношенню до Японії була визначена Потсдамської декларації. Японія була окупована військами США, які виступали від імені всіх союзних держав і практично здійснювали верховну владу в країні: формували державний бюджет, контролювали фінанси, зовнішню торгівлю, органи правосуддя, поліцію і т. п. США почали проводити в Японії політику демілітаризації згідно з американськими стандартами, а правлячі кола Японії бачили в США не тільки свого союзника в мирний час, і потенційного помічника.

У 1947 р. була прийнята нова Конституція Японії, згідно з якою країна стала конституційною парламентською монархією. Імператор став "символом держави і єдності нації", а його влада була обмежена парламентом. В новій Конституції була закріплена антимилитаристская спрямованість, було введено заборону на виробництво, зберігання і використання ядерної зброї. Конституція проголосила відмову від війни як засобу розв'язання міжнародних конфліктів та формування власних збройних сил. Передбачалося лише формування сил самооборони і виділення на ці цілі лише 1% ВВП, що дозволило переорієнтувати фінансові кошти на прискорення перебудови економіки.

Після прийняття нової Конституції Японії США стали проводити в Японії політику, що одержала назву "зворотного курсу" (1946-1949 рр..), основним розробником якої був великий банкір і підприємець Дж. Додж (економічний радник американської адміністрації). Цей план передбачав не тільки просте надання фінансової допомоги Японії. Політика "зворотного курсу" була спрямована на реформування економіки Японії на основі її демократизації, формування ліберальних цінностей і вільної конкуренції, ліквідації зайвого монополізму при збереженні регулюючої та організуючої ролі держави. Розпочався перший етап модернізації економіки Японії, що дозволило їй перетворитися на найбільший центр сучасного світового господарства.

У відповідності з політикою "зворотного курсу" в Японії було проведено ряд заходів, спрямованих на відновлення і модернізацію економіки.

Демонополізація економіки. Для японської економіки був характерний високий рівень монополізації. У 1947 р. дев'ять найбільших концернів контролювали понад 32% усього акціонерного капіталу. Проводиться політика денаціоналізації фактично означала зміна інституційних умов господарювання, трансформацію всієї системи корпоративного управління, розвиток ринку цінних паперів. Були розпущені дзайбацу - найбільші холдинги Японії закритого типу, а їх акції та інші цінні папери пущені у вільний продаж. Переважне право на купівлю акцій компанії отримали працівники компаній і жителі регіону, у якому працювала компанія. Для запобігання концентрації власності величина придбаних акцій не могла перевищувати 1%. В результаті приватним особам було продано майже 70% акцій.

У 1947 р. почав діяти закон про заборону надмірної концентрації виробництва. Заборонялося утворення холдингів та монополістичних об'єднань. Максимальний рівень володіння акціями інших компаній становив 25%, проводився контроль над злиттям фірм, гарантувалася свобода торгових угод.

Демонополізація економіки дозволила сформувати на внутрішньому ринку конкурентне середовище і привела до розвитку малого підприємництва. Антимонополистические заходи дали поштовх перебудову старої структури японських концернів та оновлення методів керівництва виробництвом при збереженні наявного потенціалу. Однак найбільші дзайбацу ("Міцуї", "Міцубісі", "Сумимото", "Ясуда") зберегли свою економічну і фінансову базу і незабаром знову зайняли панівне положення в економіці.

Бюджетна реформа (1950) передбачала суворе збалансування статей бюджету. Були припинені виплати компенсацій військовим заводам за конверсію, а збитковим підприємствам не надавалися субсидії. Був прийнятий єдиний фіксований валютний курс (без оборотності ієни).

Реформа податкової системи. Одночасно із загальним підвищенням податків відбувався процес їх перерозподілу: знижувалися податки на корпорації на основі переоцінки вартості основного капіталу, скасовані податки на надприбуток за збільшення оподаткування трудящих. Це створювало сприятливі умови для прискореного накопичення капіталу, підвищення темпів економічного зростання.

Грошова реформа 1947 р. жорстко обмежила обмін банкнот. Старі банкноти можна було покласти на депозити з подальшим їх "заморожуванням". Ці кошти могли бути використані для сплати податків і розрахунків між підприємствами.

Земельна реформа (1947 - 1950) проводилася на основі примусового викупу державою поміщицької землі з подальшим її продажем орендарям. Такий механізм викупу землі знімав проблему ведення складних переговорів між власниками землі та орендарями. Примусового перерозподілу підлягало понад 70% землі. В результаті земельної реформи чисельність власників землі зросла більш ніж на 70%, а чисельність орендарів скоротилася в 5 разів. До 1950 р. селянам перейшло 60% всієї орендованої землі, сформувався прошарок вільних фермерів. Земельна реформа сприяла збільшенню ємності внутрішнього ринку, підвищила товарність сільського господарства, вивільнила значні трудові ресурси. З 1946 по 1970 р. виробництво сільськогосподарської продукції зросло більш ніж у два рази.

Реформи в соціальній сфері. Згідно з новим законодавством було встановлено 8-годинний робочий день, підвищена заробітна плата за понаднормові роботи, введено соціальне страхування та оплачувані відпустки. Були легалізовані організації трудящих, яким надавалося право на страйки, запроваджувалася охорона праці і т. д.

При перебудові японської економіки був використаний досвід прямого контролю і активної ролі уряду. В Японії поєднувалися механізм ринкового господарства з державною підтримкою приватного накопичення. Держава застосовувало селективні податкові та кредитні пільги, вибірковий контроль над складом конкурентів в галузях.

Протягом трьох повоєнних десятиліть змінювалися пріоритети економічного розвитку і відповідно структура економіки. Якщо в 50-е рр. у центрі уваги перебували базові галузі: металургія, хімічна промисловість, гідроенергетика, суднобудування, торговельний флот, то в 60-х рр. - автомобільна промисловість, нафтопереробка і нафтохімія, електротехнічна промисловість. Структурна перебудова проходила в Японії при надвисоких темпів - за 1955-1970 рр. середньорічний приріст ВНП перевищував 11%, норма валового нагромадження наближалася до 35% і була найвищою з усіх провідних капіталістичних країн.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Японія у Другій світовій війні
Розгром Японії. Закінчення Другої світової війни
Економіка Англії після Другої світової війни
Економіка США після Другої світової війни
Економіка Франції після Другої світової війни
Роль держави в економічному розвитку, соціальна та економічна політика
"Зворотний курс" Доджа-Макартура
ЕКОНОМІЧНА ІНТЕГРАЦІЯ В СУЧАСНОМУ СВІТІ: РОЗВИТОК, КОНЦЕПЦІЇ, ПОЛІТИКА
Економічна політика держави. Особливості сучасної економічної політики Росії
Особливості державного регулювання економіки у Франції. Економічна політика дирижизму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси