Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Переворот 1688 р. та його наслідки

Новий король Яків І, зійшовши на престол у 1685 р., був відомий як ревний католик і прихильник абсолютизму. Хоча знову обраний парламент складався в більшості з ториев, але і він не наважувався відкрито підтримувати реакційну антибуржуазну політику короля. У 1688 р. англійська знати, затребувана банкірами і купцями, зав'язала стосунки з Вільгельмом Оранським (штатгальтером Нідерландів) і запропонувала йому англійський престол. Парламент, скликаний у 1689 р., офіційно оголосив його королем замість нібито який зрікся, усіма кинутого Якова II. Цей переворот англійські історики називають "славною революцією", в протилежність революції 1649 р., яка, в їх оцінці, є тільки "великим бунтом". Насправді в 1688 р. відбулася заміна одного короля, неугодного правлячих кіл англійського суспільства, іншим королем. Але силу і можливість так легко виконати таку заміну забезпечила буржуазії саме революція 1649 р. Новий король цілком готовий був сообразоваться з тодішніми уявленнями про конституційний короля і при самому вступі на престол підписав запропоновану йому "Декларацію про право", після перетворену в "Білль про права".

Білль про права.

Білль про права встановлює, що король не має права без згоди парламенту не припиняти дію законів, ні звільняти кого-небудь з-під їхньої дії, ні дозволяти будь-яких вилучень із законів. Не повинно бути особливих судів за церковним чи інших справах (маються на увазі Зоряна палата і Висока комісія). Ніяких податків і зборів король не має права вводити без згоди парламенту. Піддані короля мають право звертатися до нього з клопотаннями, і нікого не можна переслідувати за такі клопотання. Набирати і утримувати постійне військо без згоди парламенту король не може. Протестантська релігія і її прихильники повинні бути вільні у всіх відносинах. Вибори в парламент повинні бути вільні, а сам парламент скликатися досить часто. У парламенті забезпечується свобода слова. Він видає будь-які акти, які знайде потрібними, і вільний від контролю з чиєї б то не було боку. Забороняється вдаватися до покарань, не передбачених законом.

Акт про обмеження корони.

Кілька років потому, у 1701 р. було видано акт про обмеження корони або "закон про престолонаслідування". Встановлюючи порядок престолонаслідування після бездітних Вільгельма Оранського і його дружини Марії, цей закон підтверджує обмеження королівської влади на користь парламенту і, крім того, встановлює правило, згідно з яким для дійсності актів потрібно, щоб під ними стояла, крім підпису короля, підпис відповідального за них прем'єр-міністра. Тим же актом встановлювалося, що судді призначаються королем і виконують свої суддівські функції до тих пір, поки відрізняються "гарною поведінкою". Судді могли бути зміщені особливим рішенням парламенту, в інших же випадках тільки за постановою суду, зважаючи належно засвідченої фізичної або духовної неспроможності або внаслідок вчиненого ними кримінального злочину.

Кримінальне право

Англійська революція (1640-1660 рр..) супроводжувалася виданням низки актів законодавчого характеру, що відносилися до кримінального права. Перехід до республіки (1649 р.), а потім до протекторату (1653 р.) поставив питання про новий зміст поняття державної зради. Актом від 17 липня 1649 р. державною зрадою було визнано посягання на "образ правління у вигляді республіки або вільного держави без короля й палати лордів", а також посягання на права палати громад, як "верховної влади англійського народу". Ордонансом Кромвеля від 19 січня 1654 р. державною зрадою було визнано всяке посягання на особу та права лорда-протектора, як "верховної влади англійської держави". 27 листопада 1656 р. другим парламентом Кромвеля був виданий новий акт про державну зраду, подібний за своїм змістом з ордонансом від 19 січня 1654 р.

В області релігійної політики Довгий парламент видав ряд постанов (ордонанс від 2 травня 1648 р., акт від 9 серпня 1650 р.), спрямованих проти атеїстичних та інших течій, що заперечують догмати християнської релігії. Були також встановлені покарання за блюзнірську божбу і клятву, недотримання недільного дня і т. д. Поряд з цим піддавалися переслідуванню особи, що сповідали католицьку релігію (акт від 26 червня 1657 р.).

Щодо творів друку Довгим парламентом були встановлені суворі покарання за випуск і розповсюдження цих творів без попереднього дозволу (1649 р.).

Як Довгий парламент, так і уряд протекторату продовжували політику репресій проти бродяг і "звичних жебраків" (ордонанс від 17 грудня 1647 р., акт від 9 червня 1657 р. та ін). Згідно з актом від 26 червня 1657 р. піддавалися покаранню особи, які вели "широкий спосіб життя", не маючи видимого майна, професії або занять, що дають кошти для такого способу життя. Тим же актом були заборонені під страхом покарання азартні ігри.

У той же час було значно пом'якшено становище осіб, ув'язнених у в'язницю за несплату боргів, якщо ці особи не мали коштів для задоволення своїх кредиторів.

Нарешті, Довгим парламентом були вжиті заходи до зміцнення сімейного союзу. Актом про припинення "огидних гріхів кровозмішення, порушення подружньої вірності і позашлюбного співжиття" (1650 р.) були встановлені суворі покарання за вказані вище злочини: кровозмішення і порушення подружньої вірності каралися смертю, а внебрачное співжиття - тюремним ув'язненням. Покарання за порушення подружньої вірності на практиці застосовувалося, однак, досить рідко. Були заборонені під страхом дуже суворих покарань заняття звідництвом і утримання публічних будинків.

Все описане вище законодавство втратило чинність при реставрації Стюартів (1660 р.).

Кримінальне право другої половини XVII і XVIII ст. характеризується посиленням законодавчої діяльності, особливо у сфері державних злочинів. Видається ряд підзаконних актів, які визнають державною зрадою найрізноманітніші злочинні діяння - в залежності від потреб моменту. Так, в 1691 р. вивіз зброї у Францію, а також від'їзд до Франції і повернення з останньої без дозволу були визнані державною зрадою. До державної зради були прирівняні деякі види підробки монети. Акт 1695 р. встановив для доказу державної зради (у разі відсутності свідомості обвинуваченого) необхідність показань двох свідків. Посилюється суворість покарань за злочини, спрямовані проти власності. Численними були випадки застосування смертної кари. Блекстон, автор трактату під заголовком "Коментарі до законів Англії" (1764-1765 рр.), пише: "Гірко зізнатися, що з дій, які здійснюються людьми щодня, не менше 160 зараховані актами парламенту до класу злочинів, що тягнуть за собою неминуче смертну кару". Суворість покарань з'єднувалася з їх нерівномірністю, що особливо відчувалося щодо злочинів проти особистості. У визначенні міри покарань широкий простір, наданий розсуд суду, ще посилився.

Однак, на відміну від континенту, англійське право допускало застосування болісних способів страти лише у виняткових випадках. Так, четвертування проводилося лише у випадках державної зради.

З початку XVIII ст. стала застосовуватися посилання в колонії, а потім каторжні роботи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Промисловий переворот та індустріалізація країн західної Європи і США в останній третині XVIII - на початку XIX ст.
Боротьба Руських земель з зовнішньою агресією в середині XIII століття та її наслідки
Початок промислового перевороту
Початок промислового перевороту
Палацові перевороти
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси