Меню
Головна
 
Головна arrow Бухгалтерський облік і аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості умета експортних операцій

Стаття 212 Митного кодексу Митного союзу свідчить: "Експорт - митна процедура, при якій товари Митного союзу вивозяться за межі митної території Митного союзу і призначаються для постійного перебування за її межами". Статтею 214 ТКТС передбачена сплата вивізних митних зборів та інших митних умов.

Умовно бухгалтерський облік операцій з експорту товарів можна підрозділити на два етапи:

1) облік руху експортного товару від постачальника до покупця-імпортера та пов'язані з цим процесом накладних витрат;

2) облік продажу та розрахунків з іноземними покупцями-імпортерами.

Перший етап бухгалтерського обліку ведеться, як правило, за однією і тією ж схемою, а другий етап обліку відображається залежно від видів і форм розрахунків з іноземними покупцями, а також від форми виходу постачальника на зовнішній ринок самостійно або через посередника.

На організацію обліку експортних операцій справляє істотний вплив склалася практика реалізації товарів: безпосередньо самим підприємством-заготівельником або через посередницьку зовнішньоекономічну організацію. Якщо в першому випадку иредприятие-експортер відображає в обліку всі господарські операції від формування готової продукції до встановлення контрактної ціпи, за якою товар буде запропоновано іноземному покупцеві, то у другому - підприємство цікавить розмір комісійної винагороди (бонус), який належить йому сплатити за посередницькі послуги.

Перелік первинної облікової документації (рахунки-фактури, специфікації, товарно-транспортні накладні, кредитні довідки, банківські перекази, страхові поліси тощо) розкриває зміст укладених контрактів.

Аналітичний облік експортних операцій товарів ведеться по партіях в розрізі країн і контрактів. Відповідно в поточному обліку повинні бути відображені аналітичні рахунки.

Визначальним принципом облікової політики підприємства, що формує момент реалізації, виступає дата пред'явлення зазначених вище документів покупцеві або пред'явлення їх до уповноваженого банку, отримання готівки, подання покупцем векселя, комерційного кредиту або іншого документа, що гарантує оплату.

Рахунок виписується трасантом в іноземній валюті за контрактною вартістю з відстрочкою платежу, найчастіше у формі переказного векселя (тратти). Може також мати місце виписка платіжних документів по відкритому рахунку.

Синтетичний облік відвантажених на експорт товарів можна здійснювати на рахунку 45 "Товари відвантажені" або на рахунку 62 "Розрахунки з покупцями і замовниками". Вибір того чи іншого рахунку визначається моментом реалізації залежить від облікової політики, обраної підприємством. Наприклад, рахунок 45 використовується, якщо договором поставки обумовлений інший порядок, що передбачає право переходу власності на відвантажену продукцію з метою володіння, користування та розпоряджання нею, а також ризику її випадкової загибелі на шляху просування до іноземному покупцеві. Тоді до рахунку 45 у розділі "Товари відвантажені" можна відкривати субрахунки:

45-12 "Експортні товари за прямим поставкам";

45-13 "Експортні товари в дорозі в СНД";

45-14 "Експортні товари в портах і на складах СНД";

45-15 "Експортні товари в дорозі за кордон";

45-16 "Експортні товари в переробці і на комісії за кордоном";

45-17 "Експортні товари, зняті з експорту";

45-18 "Експортні товари відвантажені, але не отфактурованные".

Виділення в поточному бухгалтерському обліку зазначених субрахунків обумовлюється необхідністю визначення термінів кредитування, а також здійснення поточного контролю за просуванням експортних товарів до покупця.

Субрахунок 45-12 застосовується тоді, коли з країнами-покупцями є угоди, що визначають поставку продукції в прямому міжнародному вантажному сполученні без переоформлення транспортних документів. Товар приймається на облік і відразу списується на реалізацію. Такі операції відображаються проводками:

ДЕБЕТ 45-12 "Експортні товари за прямим поставкам" КРЕДИТ 43 "Готова продукція";

ДЕБЕТ 90-2 "Собівартість продажів" КРЕДИТ 45-12 "Експортні товари за прямими поставками".

Субрахунок 45-13 містить інформацію про відвантаження товарів на вихідні станції країн СНД. У портах і на прикордонних станціях здійснюється перевантаження товару, та у разі відсутності міжнародної угоди про пряме транспортне сполучення здійснюється переоформлення документації.

Субрахунок 45-14 враховує наявність товарів у вихідних пунктах з країн СНД для подальшого транспортування іноземному покупцеві. Прийняття таких товарів для зберігання в обліку відображається записом:

ДЕБЕТ 45-14 "Експортні товари в портах і на складах СНД" КРЕДИТ 45-13 "Експортні товари в дорозі в СНД".

Субрахунок 45-15 містить відомості про відвантаження товарів, що пройшли у вихідні пункти країн СНД і знаходяться на шляху прямування до іноземного кінцевого покупця. В обліку така інформація формується на підставі запису:

ДЕБЕТ 45-15 "Експортні товари в дорозі в СНД" КРЕДИТ 45-14 "Експортні товари в портах і на складах СНД".

Субрахунок 45-16 узагальнює відомості про товари, що надійшли на переробку та на комісію за кордоном (найчастіше машин, обладнання, запасних частин на адресу посередницьких або брокерських фірм, з якими укладається контракт на їх отримання та реалізацію). Крім цього, на цьому субрахунку обліковуються товари, відправлені на ярмарки, виставки, доопрацювання з поверненням або наступною реалізацією безпосередньо на ринку іноземного покупця.

Постачання товарів на експорт на доопрацювання з поверненням, а в ряді випадків і без повернення передбачає проведення додаткових витрат по дизайну, поліпшення техніко-економічних характеристик даних товарів, що відповідають вимогам внутрішнього або зовнішнього ринку. Ці роботи проводяться закордонним партнером на умовах, передбачених двосторонньою угодою. Оприбуткування таких товарів фіксується в обліку записом:

ДЕБЕТ 45-16 "Експортні товари в переробці і на комісії в СНД" КРЕДИТ 45-15 "Експортні товари в дорозі в СНД".

Субрахунок 45-17 відображає вартість товарів та анульованих контрактів при відмові покупців з різних причин і т. п.

Субрахунок 45-18 показує вартість товарів, відвантажених іноземним покупцям, але не оформлених відповідними документами.

Міжнародні стандарти розрахунків вимагають вважати моментом реалізації дату відвантаження товару, тому виписка рахунку іноземному покупцеві може здійснюватися одночасно з попередньою оплатою частини вартості контракту готівкою поданням векселя і т. п. Заборгованість покупця але відвантаженої продукції в такому випадку враховується на рахунку 62 "Розрахунки з покупцями і замовниками" субрахунок "Векселі отримані". Визначальною умовою при цьому є відстрочка платежу покупцем. В кінцевому підсумку кон'юнктура ринку та умови контракту визначають форму і порядок розрахунків.

Існує кілька схем проводок бухгалтерського обліку експортних операцій в залежності від виду розрахунку, передбаченого контрактом (готівку або в кредит), та форми платежу (акредитив, документарне інкасо або банківського переказу):

- загальна схема проводок експортних операцій;

- схема проводок обліку підприємством - експортером операцій з експорту з наданням комерційного кредиту;

- схема проводок обліку експортних операцій посередником;

- схема проводок обліку експорту товару через посередника за готівковий розрахунок.

Загальна схема обліку експортних операцій. Найбільш поширеною є загальна схема обліку експортних операцій. На експортера за умовами контракту може поширюватися відповідальність, пов'язана з оплатою витрат за транспортування, перевезення, зберігання товарів на складах за межами митної території. Ці витрати поряд з витратами по митному оформленню (митний збір, брокерські послуги, інші митні збори) формують його витрати по збуту і в кінцевому підсумку є частиною фактичної собівартості реалізованого товару. У подальшому зазначені накладні витрати виключаються з валового експортної виручки (виручки-брутто).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Облік експортних операцій з наданням комерційного кредиту
Митно-валютний контроль за експортно-імпортними операціями
Експортні та імпортні операції
Особливості обліку імпортних операцій
Особливості бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті
Особливості оподаткування страхових операцій
Особливості бухгалтерського обліку, формування звітності і оподаткування страхових операцій
Страхування експортних кредитів
Особливості оподаткування окремих операцій, здійснюваних в комерційній діяльності
Особливості оподаткування акцизами окремих операцій, здійснюваних в комерційній діяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси