Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Передача майнових прав

Майновим правом слід вважати право, спрямоване на отримання певного блага, що піддається грошовій оцінці.

Майнові права є одним з активів, якими платник податків розпоряджається за своїм розсудом (ст. ст. 128, 129 ЦК РФ). Зокрема, його можна продати, передати кредитору в оплату боргу, передати безоплатно і т. д.

Передача майнових прав є об'єктом оподаткування ПДВ (пп. 1 п. 1 ст. 146 НК РФ).

Однак не всяка передача майнових прав обкладається ПДВ. Податковий кодекс РФ передбачив лише кілька ситуацій, коли при передачі майнових прав виникає обов'язок обчислити та сплатити ПДВ до бюджету:

1. поступка грошової вимоги новим кредитором, що випливає з договору реалізації товарів (робіт, послуг), операції з реалізації яких підлягають оподаткуванню (п. 2 ст. 155 НК РФ);

2. поступка грошової вимоги новим кредитором, придбаного у третьої особи (п. 4 ст. 155 НК РФ);

3. передача майнових прав (в тому числі учасниками пайового будівництва) на житлові будинки або житлові приміщення, частки у жилих будинках або жилих приміщеннях, гаражі або машино-місця (п. Зет. 155 НК РФ);

4. передача прав, пов'язаних з правом укладення договору, та орендних прав (п. 5 ст. 155 НК РФ).

Розглянемо ці ситуації більш детально.

В даному параграфі перша і друга ситуації для цілей оподаткування розглядаються разом

Договір цесії

Поступка грошового вимоги називається цесією.

Первинний кредитор (цедент) передає іншій особі (цесіонарію) право вимагати у свого боржника грошові кошти (або виконати інші зобов'язання).

На практиці договір цесії може бути укладений при виникненні дебіторської заборгованості:

o у разі якщо договором купівлі-продажу передбачена попередня оплата (повна або часткова) і після її перерахування у покупця (замовника) виникає право вимоги поставки товару, виконання робіт, надання послуг;

o у разі постачання товарів, надання послуг, виконання робіт, коли договором купівлі-продажу передбачена оплата після переходу права власності до покупця;

o та інші умови.

Особи, у яких виникає дебіторська заборгованість, прийнято називати кредиторами.

В силу різних обставин до моменту погашення заборгованості (виконання зобов'язання) кредитор має право уступити право вимоги іншій особі. Такими обставинами, наприклад, можуть бути:

o потреба в грошах, а вимагати повернення авансу недоцільно;

o пропозицію організації, які скуповують борги і зобов'язання конкретної компанії, від якої неможливо відмовитися;

o передоплата заздалегідь була проведена з метою подальшої її поступки іншій особі.

Можна назвати ще досить багато причин, за якими організація поступається своє право вимоги дебіторської заборгованості.

Таким чином, до боржника з вимогою виконати умови укладеної їм угоди - передати право власності на товар або результат роботи - може звернутися і не те обличчя, з яким був укладений договір, а зовсім інше. І якщо новий кредитор пред'являє належним чином оформлені документи, що підтверджують переведення на нього права вимоги боргу, то боржник зобов'язаний виконати умови угоди і погасити свою заборгованість вже новому обличчю. При цьому відповідно до п. 2 ст. 382 ЦК РФ згоди боржника, якщо це прямо не передбачено договором, не потрібно.

У відповідності зі ст. 389 ЦК РФ поступка вимоги повинна бути оформлена в тій же формі, в якій був укладений і первинний договір (угода).

Приклад

ЗАТ "Траст" надала консультаційні послуги ТОВ "Гарант" на суму 200 000 руб. Не чекаючи оплати, ЗАТ "Траст" поступається дебіторську заборгованість іншої організації ЗАТ "Фікс". У сформованій ситуації ТОВ "Гарант" (боржник) зобов'язаний погасити борг новому кредитору - ЗАТ "Фікс".

Кредитор, який придбав грошове вимога в результаті поступки, також вправі передати його іншій особі або пред'явити його до оплати боржнику.

Порядок сплати ПДВ при відступлення права грошової вимоги не залежить від того, хто це вимога передасть:

o первісний кредитор - постачальник товарів (робіт, послуг) обчислює ПДВ з суми перевищення отриманого доходу над розміром грошової вимоги;

o новий кредитор, який одержав грошове вимога від постачальника товарів (робіт, послуг) зобов'язаний обчислити ПДВ, податкова база визначається як різниця між отриманим доходом та ціною придбання вимоги;

o новий кредитор, який одержав грошове вимога від третьої особи, зобов'язаний обчислити ПДВ і податкова база визначається як різниця між отриманим доходом та ціною придбання вимоги.

Таким чином, платити ПДВ при поступку грошового вимоги мають всі особи переуступающие і купують вимога в результаті поступки.

З 1-го жовтня 2011 р. дохід від переуступки прав вимоги за договорами, в основі яких лежать будь-які операції з реалізації товарів (робіт, послуг), які не обкладаються ПДВ, підлягає оподаткуванню відповідно до п. 2 ст. 155 НК РФ.

У разі передавання грошової вимоги за ціною, що не перевищує ціну його придбання, податкова база дорівнює нулю. Тому податок у цьому випадку не сплачується.

Поступка грошового вимоги новим кредитором обкладається ПДВ за розрахунковою податкової ставкою 18/118.

Приклад

Організація "Гарант" придбала у ЗАТ "Траст" життєво необхідне медичне обладнання на суму 600,0 тис. руб. ПДВ в договорі не передбачено, оскільки реалізація даної медичної техніки не оподатковується на підставі пп. 1 п. 2 ст. 149 НК РФ. Договором передбачені штрафні платежі за несвоєчасну оплату в сумі 50,0 тис. руб.

Не чекаючи оплати or боржника, організація "Траст" переуступила грошову вимогу організації "Фікс" за 610,0 тис. руб., яка в свою чергу передала грошове вимога ТОВ "Бакс" за 620,0 тис. руб. Через 10 календарних днів після настання строку платежу, організація "Гарант" погасила свою заборгованість, перерахувавши кошти у сумі 650,0 тис. руб. ТОВ "Бакс".

Податкові зобов'язання:

ЗАТ "Траст" при поступку грошового вимоги зобов'язана обчислити ПДВ і сплатити до бюджету в сумі 1 525,43 руб. (10 000 х 18:118 · 1), так як сума переуступки більше заборгованості на 10 тис. руб.

Організація "Фікс" при відступлення грошової вимоги обчислює податок в сумі 1 758,12 руб. з різниці в 11525,43 руб. між набутим правом і реалізованим ((620000 - 608474,57) х 18: 118 · 1). ПДВ до сплати в бюджет становить 232,69 руб.

ТОВ "Бакс" при погашенні заборгованості організації "Гарант" зобов'язана обчислити податок на додану вартість у сумі 4 844,46 руб.[(650000 - 618241,88) · 18:118 · 1]. ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету складе 3 086,34 руб.

Кожна організація зобов'язана виписати рахунок-фактуру на суму переуступаемой заборгованості та ПДВ, з наступною реєстрацією у книзі продажу і в книзі покупок. Податковий відрахування по ПДВ застосовується організаціями у загальновстановленому порядку.

У разі якщо передання грошової вимоги різниця між ціною переуступки та витратами з придбання грошового вимоги дорівнює нулю, то обчислена сума податку на додану вартість, також дорівнює нулю.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Передача майнових прав на житлові будинки та нежитлові приміщення, частки в них, гаражі і машино-місця
Зміст та основні правила майнового страхування
Договір майнового найму
Майнові права дитини (ст. 60 СК РФ).
Система допусків циліндричних зубчастих передач
Використання інституту когнитора і прокуратора для здійснення цесії
ЦЕСІЯ І ПРИЙНЯТТЯ НА СЕБЕ ЧУЖОГО БОРГУ
Повідомлення боржника про що відбулася цесії
Договір товариства (societas)
ЗАГАЛЬНЕ ВЧЕННЯ ПРО ДОГОВІР
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси