Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічна думка православ'я. Російська "Домострой"

Особливості східного християнства

Долі православного, або ортодоксального християнства (російське слово "православ'я" відповідає грецькому "ортодоксія", буквально - "істинна віра") в історії опинилися найтіснішим чином пов'язані з долею двох світових євразійських держав - Великої Ромеи, "Візантії" і виступила се наступницею Великої Росії.

Велика Ромея це імперія (330-1453) зі столицею в Константинополі, місті на обох берегах протоки Босфор, що розділяє Європу і Азію. Місто було засноване (324) першим римським християнином-імператором Костянтином на місці раніше зруйнованої римлянами грецького торгового міста Візантії, і після розпаду Римської імперії залишився столицею її упрочившейся східній частині і головним центром міжнародної торгівлі. Жителі підвладних Константинополю територій називалися ромеями (тобто римлянами), хоча основним їх мовою став грецький (койне). Тому для сприйняли від ромеїв східне християнство слов'янських народів воно стало "грецькою вірою православного". Південні та східні слов'яни називали Константинополь Цареградом, а їх правителі брали титул цар, висхідний до римського "цезар". Православні царства балканських слов'ян зникли в середньовічних війнах, як і стародавня Київська Русь. Зникла і сама Велика Ромея, яку після падіння (1453), ретроспективно і тенденційно, стали в Європі іменувати "Візантійською імперією".

Коли російська державність відновилася самодержавное Московське царство, вона усвідомила себе спадкоємицею традиції православних ромейских імператорів, відповідно до якої невіддільні Царство і Церква. Ця традиція сходить до останнього імператора єдиної Римської імперії Феодосія І (346-395) і відрізняється від західної традиції відокремлення духовної влади від світської.

Інша відмінність - відсутність на православному сході схоластичної традиції "учителів церкви". Па католицькому заході вона змінила Священний переказ (патристику) - вчення "Отців церкви", завершене на заході Ісидором Севільським і на сході - Іоанном Дамаскином. Східна представлена богословами Великої Ромеи, іноді включаючи тих з них, хто жив значно пізніше, наприклад, святителя Григорія Паламу.

Православні діячі про гроші

З часів Костянтина в місті його імені був налагоджений чекан високопробної золотої монети - соліди (від лат. - "міцний", "масивний"), або номисмы (загальногрецький назва грошей). Вона майже на тисячоліття стала найбільш найціннішою засобом обміну в міжнародній торгівлі, сприяючи закріпленню Константинополя в ролі "золотих воріт" між Заходом і Сходом та "майстерні краси" з високорозвиненим ремеслом. Купець-письменник Косьма Индикоплов ("Плавав в Індію") у своїй "Християнської топографії" (VI ст.) повідав про те, як цар далекого острова Тапробана (Шрі-Ланка) визнав номисму (солід) кращою монетою в світі, віддавши їй перевагу перед срібною монетою іранських шахіншаха.

Імператор Великої Ромеи Лев VI Мудрого (886-912) був, мабуть, першим, хто назвав стійку повноцінну монету "нервом всіх справ". А видатний богослов святитель Григорій Палама (1296-1359) показав природу грошей як засобу обміну при суспільному поділі праці: з їх допомогою і з вигодою для життя і надлишок усувається, і недолік заповнюється".

Торгівля давньоруських земель з Коистаптипополем-Цареградом за йодному шляху "з варяг у греки" була економічною передумовою звернення Русі в православ'я, а занепад цього шляху після зруйнування Константинополя західними хрестоносцями став однією з причин розпаду Київської Русі і натуралізації господарства руських земель. У підсумку саме поняття "гроші" з'явилося в російській мові вже в період панування ординських ханів під впливом татарської срібної монети "тенге". Встановлення московського самодержавства супроводжувалося централізацією карбування монет, але велика країна залишилася бідної грошима, і основу економічної могутності держави склало розпорядження землею та працею прикріплених до неї людей.