Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ціна і якість

Основою ціни споживання, звичайно, є продажна ціна.

Існують три основні методи ціноутворення:

а) встановлення ціни на основі собівартості і прибутку (витратний принцип):

б) встановлення ціни на основі балансу попиту і пропозиції;

в) встановлення ціни з урахуванням цін конкурентів.

В умовах сучасної економіки система ціноутворення будується не за класичним принципом, коли ціна складається із закупівельної ціпи, понесених витрат та очікуваного прибутку, а формується з використанням ринкового підходу, коли відправною точкою є ціна конкурентів, або середньоринкова ціна, тобто застосовуються переважно методи б) і в).

На думку Ф. Котлера [55], все більше число фірм при розрахунку ціни починають виходити з цінності своїх товарів. Ігнорування цього чинника може призвести до перекосів у ціноутворенні (див. нижче приклад з миючим засобам).

Покупець повинен усвідомлювати обгрунтованість витрати кожного свого рубля. Якщо компанія не пояснює походження підвищеної ціни одного з своїх марок, зокрема не пов'язує підвищену ціну з підвищеною якістю, то товар втрачає частину своїх покупців.

В якості прикладу можна вказати на оливкову олію, імпортоване з Іспанії. Найдорожче з них Екстра Вірджин (Extra Virgin) - очищений сік з свіжих оливок. Багато хто не купують його не тільки з-за підвищеної вартості, але і з-за нетрадиційного для росіян присмаку, який до того ж посилюється при термічній обробці. Але багато господинь його використовують для заправки салатів, так як це масло надає прекрасний лікувальний вплив при захворюваннях серцево-судинної системи. В Іспанії це основний вид масла. На жаль, інформація про цінні властивості масла не міститься на маркуванні товару і не доводиться до покупця засобами реклами.

Забезпечувати адекватність ціни якості дозволяє облік градації товарів і послуг за якістю (сорти, марки, класи тощо). По багатьом товарам і послугам ще належить розробка критеріїв віднесення продукції до тієї чи іншої категорії якості.

З цієї точки зору представляє інтерес ідея щодо створення мережі магазинів екологічно чистих продуктів. Для цього потрібно законодавчо врегулювати параметри віднесення продукту до екологічно чистої продукції.

В економіці нашої країни тривалий час панував витратний принцип ціноутворення, так як відсутня конкуренція товаровиробників, попит на більшість товарів перевищував пропозицію. Неврахування рівня якості при формуванні цін нерідко приводив до такої ситуації: товари низької якості мали ціну вище, ніж високоякісні.

Наприклад, витратний принцип був основою ціноутворення чистячих засобів. При формуванні цін цих товарів якість не враховувалося. Воно встановлювалося по факту відповідності (невідповідності) їх технічним умовам (ТУ), які розроблялися на кожне найменування. Оскільки випуск і реалізація миючих засобів були можливі за умови їх відповідності ТУ, то виробники та органи торгівлі вважали, що товари цієї групи побутової хімії мало відрізняються за якістю. Ні в одному ТУ не було регламентоване значення головного споживчого показника - чистячої здібності з-за відсутності методу її визначення.

Розробці методу визначення ефективності чистячих засобів та аналізу якості цих товарів, що надходять на ринок Росії, було присвячене дослідження Т. З. Горяйновой. Нею була запропонована методика оцінки ефективності, за якої перевірялися кошти, що надходять у торгівлю (понад 30 найменувань). Результат виявився несподіваним: показники ефективності (вимірюється в балах) чистячих засобів опинилися в межах 1,5-51,8 бала, тобто розходження в рівні якості досягало 35 разів. Найбільш ефективними виявилися засоби на основі такої абразивного матеріалу, як кварцовий пісок, а найменш - на основі пемзи. Оскільки остання як сировина була дорожче піску, то і кошти на основі пемзи виявилися дорожчими, але гірше за якістю, ніж на основі піску.

Ф. Котлером [65] підкреслюється, як вказувалося вище, що при встановленні ціни на основі цінності фірма повинна прагнути до того, щоб покупець сприймав ціну товару як похідну від його корисності, міг відчути цінність виробу. Іншими словами, покупець повинен бути проінформований про те, за які конкретні переваги товару здійснюються тз або інші надбавки до ціни. У розібраної ситуації фірма - продавець моделей № 1 і № 2 повинна бути готова пояснити, чим відрізняються по якості моделі товарів, мають різну ціну.

Вище зазначалося, що з позиції покупця червона ціна - це найменше значення роздрібної ціни в ряду однорідних товарів. Але з позиції фахівців і юридичних осіб - це: 1) об'єктивно склалася в суспільстві мінова вартість продукції, що відповідає її споживчої вартості; 2) ціна, що задовольняє учасників угоди; 3) середня статистична ціпа. У зазначених трактуваннях - це продажна ціна товару, пов'язана з його якістю.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Управління якістю на підприємстві (в організації)
Економічне управління якістю
Організаційно-економічні умови забезпечення якості
Якість і конкурентоспроможність: поняття та методичні підходи до оцінки
Якість продукції та технічне регулювання
Зарубіжні моделі управління якістю
Функціональні структурні елементи методик оцінки якості
Система менеджменту якості соціальних послуг
Бальна оцінка при визначенні показників якості товару
етап. Розроблення політики і цілей в області якості.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси