Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Монополістичний капіталізм Франції

Незважаючи на поразку у франко-прусській війні, Франція залишалася провідною світовою державою, яка володіла великими економічними можливостями, величезною колоніальною імперією, потужною армією і великим флотом, поступався тільки англійської. Темпи промислового розвитку Франції на початку XX ст. становили 2,6% в рік. За темпами зростання обсягу промислового виробництва економіка Франція відставала від Німеччини і США.

У 1870-1871 рр. Франція пережила не тільки війну з Пруссією, яка закінчилася для неї поразкою, але і революцію - Паризьку комуну. Ці події розорили і знекровили країну. Загальна сума збитку склала 16 млрд фр. Різко зменшилось виробництво промислової продукції, експорт готових виробів та імпорт сировини, машин, палива. Спустошенню піддалися 43 промислово розвинених департаменту країни. Обладнання підприємств було вивезено в Німеччину, знищено багато громадські будівлі, склади, сховища. В зоні окупації було вирубано лісу, вивезений худобу, конфісковані запаси продовольства і сільськогосподарської сировини. Мирний договір 1871 р. був підписаний на кабальних умовах. Франція зобов'язувалася виплатити в короткі терміни контрибуцію в 5 млрд фр., і як гарантію виплати частина її території (18 департаментів) підлягала окупації німецькими військами, які повинна містити була французька сторона. Ці витрати не включалися в контрибуцію. Крім того, провінції Ельзас і Лотарингія переходили у володіння Німеччини. Франція позбавлялась найбільш економічно розвинутих областей.

Серйозним чинником загальноекономічного відставання Франції стали аграрні проблеми. Відсталість сільського господарства була наслідком парцеллярного землеволодіння, що стримувало розвиток внутрішнього ринку і промисловості, заважало формуванню ринку праці.

Парцеллярное господарство являло собою розрізнені дрібні ділянки землі, що належали одному господарю. У 1892 р. на одне господарство припадало близько 30 парцел розміром від 5 до 40 арів. На таких крихітних ділянках мільйони селян не могли використовувати навіть робочий худобу.

Прагнучи розширити господарство, селянин купував або орендував додаткові ділянки землі. Але не маючи капіталу, він змушений був брати позики під заставу землі. До кінця XIX ст. "вільні" парцелярні селяни сплачували лихварям щорічно 2 млрд фр. Доходи селян йшли на виплату відсотків, податків, боргів. Для поліпшення господарства коштів не залишалося. Зростання заборгованості сприяв поступовому перетворенню власника дрібної парцелли в формального власника землі.

Наприкінці XIX ст. у французькій селі прискорилося формування фермерських господарств. Посилився процес концентрації землі, але одночасно з цим зросла чисельність парцеллярных господарств.

Аграрний криза посилив тенденцію до перетворення тваринництва в провідну галузь сільського господарства, зміни структури рослинництва на користь технічних культур, збільшення частки плодівництва і овочівництва в обсязі виробленої продукції. Розширилося застосування техніки, поглиблювалася спеціалізація виробництва. В кінці XIX ст. уряд підвищив мита на ввезену до країни сільськогосподарську продукцію, тим самим розширився внутрішній ринок для вітчизняних виробників.

Економічне відставання Франції багато в чому пояснювалося своєрідністю її промислової структури. Як і в інших країнах, в кінці XIX ст. в промисловості спостерігалося зростання концентрації виробництва. Найбільшим центром металургійної і оборонної промисловості стали підприємства Шнейдера і Крезо; іншим індустріальним центром були заводи північно-східної Франції в Лонгви, що об'єдналися в синдикат. Виник ряд акціонерних компаній в інших галузях промисловості. Однак поряд з великим виробництвом, як і раніше, значну роль грала дрібна промисловість. В кінці XIX ст. 94% усіх французьких підприємств мали від 1 до 10 робітників. У 1900 р. налічувалося тільки 611 фабрик, де працювало по 500 і більше осіб.

В цілому важка промисловість розвивалася більш швидкими темпами, ніж легка. Створювалися нові галузі - електроенергетика, автомобілебудування, паровозобудування, виробництво кольорових металів. Велике значення для економіки країни мало залізничне будівництво. З 1870 по 1900 р. протяжність залізниць у Франції збільшилася в 2,5 рази і досягла 42,8 тис. км. По довжині залізничних ліній Франція в цей період перевершувала навіть Англію і Німеччину.

Проте за кількістю підприємств та обсягами виробництва провідне місце займала легка промисловість. На світовий ринок Франція вивозила шовкові тканини, парфумерію і косметику, одяг, ювелірні вироби, інші предмети розкоші. Виробництво цих товарів було зосереджено на дрібних підприємствах, які застосовували ручну працю.

Французька промисловість різко відставала від конкурентів за технічним рівнем виробництва. Обладнання, встановлене на підприємствах у роки промислового перевороту, до кінця XIX ст. фізично і морально застаріло та потребувало заміни. У країні почалося будівництво гідроелектростанцій, але його масштаби були незначними.

Промисловість відчувала нестачу сировини і палива, тому змушена була ввозити в значних кількостях коксівне вугілля і залізну руду, чорний метал, мідь, бавовна. Дороге привізне сировину підвищувало вартість французьких товарів і знижувало їх конкурентоспроможність на світовому ринку.

Темпи концентрації виробництва були нижче, ніж у США, Німеччині, Англії. Процес концентрації розвивався нерівномірно. Найбільш швидкими темпами він проходив у важкій промисловості - металургійної, гірничорудної, паперовій, поліграфічній галузях; повільніше - у легкій промисловості.

Концентрація виробництва сприяла утворенню монополій. У 1876 р. було створено металургійний синдикат, який об'єднав 13 найбільших металургійних заводів1.

Процес монополізації охопив текстильну і харчову промисловість. Найбільш типовими для Франції формами монополістичних об'єднань стали картелі і синдикати. Однак виникали і концерни, які об'єднували підприємства суміжних галузей.

Темпи концентрації і централізації банківського капіталу у Франції були виключно високими. Вона займала 1-е місце серед інших капіталістичних держав.

Утворення фінансового капіталу у Франції відбувалося за вирішальної ролі банківського капіталу. Центром фінансового капіталу країни став Французький банк, 200 найбільших акціонерів банку становили верхівку фінансової олігархії, яка зосередила в своїх руках економічну і політичну владу в країні. У раду Французького банку входили представники фінансової олігархії - Ротшильд, Де Вандель, Шнейдер, Пежо. Прем'єр-міністр Франції Клемансо визнавав, що в країні всією повнотою влади мають "члени правління Французького банку".

Економічний розвиток Франції стримувалося вивезенням капіталу. Було накопичено величезні грошові ресурси, які не інвестували в національну економіку, оскільки прибутки, одержувані з дрібних підприємств і господарств, були значно нижче, ніж доходи від закордонних вкладень та іноземних цінних паперів. В кінці XIX ст. прибутковість внутрішніх цінних паперів становила 3,1-3,2%, а іноземних - 4,28%. У 1870-ті рр. французькі капітали спрямовувалися в Туреччину, Іспанію, країни Латинської Америки, а з початку 1880-х рр. в Австро-Угорщину, Росію. Банки уникали розпорошення коштів між тисячами дрібних підприємств. З 1880-х рр. французький експорт капіталу здійснювався переважно у формі державних позик. Він набував усе більш лихварські риси. Вивіз капіталу з Франції до 1914 р. збільшився більш ніж в 3 рази але порівняно з кінцем XIX ст. і майже в 4 рази перевершив капіталовкладення у французьку промисловість. По експорту капіталу Франція вийшла на 2-е місце в світі, поступившись лише Англії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості монополістичного капіталізму провідних країн світу
Тезу про державно-монополистическом капіталізмі
Монополістичний капіталізм США
Монополістичний капіталізм Росії
Монополістичний капіталізм Японії
Монополістичний капіталізм Німеччини
Промисловий капіталізм Франції
Ст. Зомбарт: предмет політекономії - капіталізм
Розвиток теорії монополістичного капіталізму
СТАНОВЛЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ. ВАРІАНТИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси