Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Американський "парасольку" над європейською інтеграцією

Незважаючи на зближення позицій з цілого ряду питань і спроби уявити сучасний трансатлантичний діалог як рівноправне партнерство, як і раніше, можна констатувати, що американці докладають реальні зусилля, для того щоб тримати під контролем процес європейської інтеграції. Перш за все США здійснюють стратегічний контроль над європейським простором за допомогою НАТО та військової присутності в Європі. За допомогою Північноатлантичного альянсу, у якому США грають роль осьової держави, вони намагаються запобігти дрейф Західної Європи до національного самоутвердження і відходу від нинішнього рівня економічного і політичного співробітництва. При цьому США вміло використовують європейські розбіжності: побоювання Франції з приводу німецького переважання; страхи Німеччини з приводу відновлення сил Росії; ревнощі Британії про можливості консолідації континенту без її участі; сумніви Європейського Співтовариства в можливості вирішити питання з вибухонебезпечними Балканами своїми силами.

Особливо часто американцями розігрується "німецька карта". Привид піднесення Німеччини до імперських висот бродить по Європі і наводить жах на європейців, що не забули ще жахи Другої світової війни. Цей привид - козир в руках американців, які використовують його в якості застави прийняття американських військ в центрі Європи. Очевидно, що політика розпалювання сепаратизму всередині ЄС має стратегічний характер: позбавлений згуртованості Європейський Союз не зможе протистояти Америці ні з економічних, ні з політичних питань.

Другим стратегічним інструментом контролю над європейською інтеграцією виступають американські транснаціональні корпорації (ТНК). Вони розширюють свої філії в європейських центрах, зміцнюючи американські економічні позиції в західноєвропейському регіоні. ТНК проводять політику активного інвестування у Європі, приваблюють сюди товари високих технологій.

У США існує чимало прихильників проведення активної європейської політики. Один з них - Збігнєв Бжезинський, який вважає, що Європа є "природним союзником Америки", її "глобальним партнером". На його думку, Західну Європу цілком можливо залучити до "управління світом", оскільки Сполучені Штати недостатньо сильні, щоб домінувати у світовому геополітичному просторі, покладаючись лише на власні сили. Демагогія про "глобальне партнерство" з Європою необхідна, щоб зберегти ЄС як найважливіший геополітичний плацдарм США в Євразії. Бжезинський заявляє про це прямо: "Головна геостратегічна мета Америки в Європі... шляхом більш щирого трансатлантичного партнерства зміцнювати американський плацдарм на Євразійському континенті з тим, щоб зростаюча Європа могла стати ще більш реальним трампліном для просування в Євразію міжнародного демократичного порядку і співпраці".

Очевидно, що без тісних трансатлантичних зв'язків верховенство Америки в Європі відразу зникне. Контроль США над Атлантичним океаном і можливості поширювати вплив і силу в глиб Євразії можуть бути значно обмежені.

Для забезпечення атлантичного контролю над процесами європейської інтеграції використовуються і новітні інформаційні геополітичні технології. Передусім американські стратеги прагнуть сформувати проамериканське мислення європейців з допомогою заповнення всіх каналів засобів масової інформації явною і прихованою пропагандою американського способу життя і цінностей ліберальної демократії. Відомо, що 85% інформації, яка циркулює в європейських ЗМІ, - американського походження. Серед інформаційних геополітичних технологій слід зазначити також вміле використання американцями ідеї боротьби з міжнародним тероризмом для підтримки певної напруженості на європейському просторі. Це побічно ініціює мілітаризацію європейської економіки та включення ЄС в гонку озброєнь. Дестабілізація європейського простору здійснюється також через систему керованих локальних криз і "гуманітарних катастроф" у тих чи інших європейських країнах.

Виникає питання: чому Європа грає в ці "атлантичні гри"? Європейські геополітики в першу чергу прагнуть "на американські гроші" позбутися від останніх "вогнищ тоталітаризму і комунізму" на континенті. Ідея проста: нехай американці продовжують витрачатися, і чим більше, тим краще, так як підуть швидше. Безперечно, Європа вже не хоче прямої присутності США на континенті, але ще не може обійтися без "старшого брата". Ця двоїста позиція європейських політиків створює широке поле для американських маневрів у Старому Світі.

Необхідно підкреслити, що держави Східної Європи в набагато більшою мірою, ніж "стара Європа", хочуть збереження військової присутності США на континенті. Сучасна економічна криза загострила відмінності в національних інтересах так званого франко-німецького блоку та країн Центральної Європи, і якщо Франція і Німеччина прагнуть до зближення з Росією, то країни Центральної та Східної Європи шукають у США "захисту від Росії". Це диктує Америці необхідність будувати з Європейським Союзом принципово нові стратегічні відносини.

Держави, що межують з Росією і Україною, становлять для США особливий стратегічний інтерес. Вони розглядають американське вплив як чинник власної політичної стабілізації і безпеки. Мова йде про вічне "російському питанні" та можливих геополітичних претензій Росії, на які посилалися правлячі кола Польщі та Румунії, підтримуючи прагнення США розгорнути американський протиракетний "парасольку" на території своїх країн. У грудні 2009 р. Польща прийняла рішення про розміщення батареї американських ракет "Петріот" у околицях міста Моронг (Вармінсько-Мазурське воєводство Польщі), в 100 км від російського кордону (Калінінградська область). Було підписано польсько-американський договір про статуті військ США на території Польщі (договір SOFA), який передбачає, що комплекси "Патріот" будуть інтегровані в зовнішню систему ППО країни. У 2011 р. аналогічне рішення про розміщення американських ракет прийняв уряд Румунії. Чехія від пропозиції США відмовилася після референдуму.

Таким чином, сьогодні ЄС і США змогли виробити спільну позицію по відношенню до Росії, що також свідчить про зміцнення євро-атлантичного партнерства.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МІЖНАРОДНІ ІНТЕГРАЦІЇ: ФОРМИ, ТИПИ, ПРОТИРІЧЧЯ
Європейські інтеграції
З культурної ізоляції до інтеграції з європейською культурою
Необхідність обліку американського і європейського досвіду. Економічна політика та моделі
"Європейська стратегія безпеки" - програмний документ політичної інтеграції
Професійна організація PR-фахівців Американське суспільство по зв'язках з громадськістю - PRSA (Public Relations Society of America)
велика Британія та європейська інтеграція
Базові положення теорії інтеграції
Процеси інтеграції у світовій економіці
Регіональна і глобальна інтеграції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси