Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сунь Ят-сен і Синьхайское повстання військових

Південні райони Китаю, де раніше всього закріпилися колонізатори і були створені найбільш сприятливі умови для модернізації та європеїзації, включаючи місіонерські школи і коледжі, поступово ставали центром формування радикально налаштованої молоді, майбутніх китайських революціонерів. Одним з найбільш відомих серед них був Сунь Ят-сен (1866-1925), в молодості вчився в Гонолулу, де проживав його брат-емігрант, а потім отримав освіту в місіонерських школах та медичному коледжі Гуанчжоу і Гонконгу. Добре освічений, широко ерудований, побачив світ, Сунь Ят-сен, як до того і Кан Ю-вей, намагався поєднати у своїй особі і своєму вченні традиції класичного Китаю й необхідні нововведення в стилі буржуазної демократії, запозичені із Заходу. Створений ним ще на Гаваях і потім відтворений в Гуанчжоу Союз відродження Китаю (Синчжунхуэй) в кінці XIX ст. об'єднував у своїх лавах сотні членів. Він ставив своєю метою повалення цінської династії, створення в країні демократичного уряду і проведення в Китаї радикальних реформ. Прагнення зблизитися з реформаторами зустріла нерозуміння з боку Кан Ю-вея і тільки після поразки і втечі реформаторів, вже в Японії, в еміграції (Сунь Ят-сен був вимушений емігрувати після невдалого організованого ним повстання в 1895 р.), ці спроби дали деякі результати (угода Сунь Ят-сіна з Лян Ци-чао), але ненадовго. Незабаром шляху реформаторів і очолюваних Сунь Ят-сіном революційно настроєних радикалів остаточно розійшлися.

Ще одна спроба підняти повстання в розпал руху іхетуанів, у 1900 р., знову зазнала поразки. Але після розгрому іхетуанів і серії реформ, розпочатої ци сі, що ситуація в країні стала змінюватися. У Китаї і навколо нього, в центрах еміграції китайських студентів та інших осіб, один за одним почали виникати союзи і організації, що ставили своєю метою радикальні зміни в країні. Ці організації видавали газети і журнали, у них викладалися програми дій, друкувалися гасла і заклики, часом навіть серйозні аналітичні статті. У 1902-1903 рр. Сунь Ят-сен оживив діяльність свого союзу і створив ряд його нових філій. Саме до цього часу відноситься і остаточне формування основ його доктрини, знаменитих "трьох принципів":

o націоналізм (скидання династії маньчжурів);

o народовладдя (республікансько-демократичний лад);

o народне благоденство.

Слідом за тим Сунь Ят-сен відвідав ряд країн і провів велику роботу по згуртуванню однодумців, насамперед активних емігрантів. У 1905 р. він скликав у Японії установчий з'їзд членів різних організацій, створив Об'єднаний союз (Тунмэнхуэй). Ставши на чолі союзу і почавши видавати журнал "Миньбао", Сунь Ят-сен приступив до пропаганди своїх ідей ("трьох принципів") і програмних документів, включаючи проекти конституційного устрою майбутнього Китаю (значною мірою європейської моделі) та ліквідації соціальної нерівності.

Заклики до конституційних реформ не минули і вух цинского уряду, яке вважало за благо випередити події і, в свою чергу, поставити питання про конституційної монархії з парламентарною системою. Обіцянки на цей рахунок, спочатку невиразні, потім, під натиском з боку реформаторів і під впливом потужної - в дусі класичної конфуціанської норми - петиційної кампанії 1907-1908 рр., виражені у формі серйозного проекту. Він припускав скликати парламент і ввести в дію ще не цілком розроблену, але вже готувалася конституції в 1916 р. Слід віддати належне Цисі, що стояла за цими пропозиціями. Ця настільки ненавиділа Захід розумна жінка не могла не зрозуміти, що країна змінюється, і до цих змін краще пристосуватися зверху, поки не почався потужний рух знизу. Однак проект все ж мало кого влаштував, а смерть всесильної Цисі в 1908 р. різко прискорила хід подій. Суперечка тепер у відкриту йшла про те, вести справу до революції чи ні. Реформатори вважали, що революційний вибух спровокує держави і призведе до розділу Китаю, радикали вважали, що революція якраз Китай врятує від загибелі і згуртує його народ.

Тунмэнхуэй взяв курс на підготовку збройного повстання, розраховуючи при цьому на підтримку численних в Китаї таємних товариств, здавна в кризовий час поставляли кадри в загони повсталих. Розрахунок був у принципі вірний. Кризові явища в країні все сильніше давали про себе знати і селяни то тут, то там бралися за зброю. У відповідь на це цінських влади спробували було проводити більш жорстку політику. Зокрема, був знятий з посади і звільнений зробив кар'єру після зради 1898 р., але продовжував вважатися досить ліберальним генерал Юань Ши-кай (1859-1916), який користувався підтримкою держав. Жорстка політика викликала ще більше невдоволення й призвела до нової хвилі масових виступів. Почалося бродіння у військах, де активно діяли агітатори Тунмэнхуэя. Словом, у країні назрівав революційний вибух. У січні 1911 р. в Гонконгу був створений штаб повстання на чолі з помічником Сунь Ят-сена Хуан Сіном. І хоча спроба підняти повстання у квітні 1911 р. в Гуанчжоу зазнала провал, а Хуан Сін ледве врятувався, повстання було уже невідворотно. Спроби запобігти його шляхом надання розбурханої громадськості нових поступок, зокрема, у формі провінційних Дорадчих комітетів з обмеженими повноваженнями (1908-1909), у вигляді формування нового, за європейським зразком, кабінету міністрів (травень 1911 р.), вже не могли допомогти.

Повстання 10 жовтня 1911 р. солдатів і офіцерів в Учане виявилося не дуже сильним, але цілком достатнім поштовхом для того, щоб повалити шатавшуюся імператорську владу. Маньчжурська династія розвалилася, як картковий будиночок. Влада в країні опинилася у керівників на місцях. На півночі вона поступово стала консолідуватися в руках Юань Ши-кая, який став у листопаді прем'єр-міністром і оголосив про скликання всекитайських парламенту. 12 лютого 1912 р., в день синь-хай за китайським календарем, монархія була офіційно скасована. На півдні країни повернувся до Китаю Сунь Ят-сен був у той же час обраний тимчасовим президентом Китайської республіки зі столицею в Нанкіні. Втім, після повалення монархії і в ім'я єдності країни він погодився відмовитися від посади президента на користь Юань Ши-кая. Прем'єром був призначений за умовами угоди з революційним півднем член Тунмэнхуэя Тан Шао-в.

У квітні 1912 р. в Пекіні з членів Нанкинского зборів та депутатів від провінцій був створений тимчасовий парламент. Але домогтися створення відповідального перед ним уряду цей парламент так і не зумів. Більше того, бэйянские генерали (представники північної групи армій) примусили депутатів парламенту проголосувати за міністрів, обраних Юань Ши-каєм. Ставало очевидно, що Юань волів правити без санкції парламенту і вів справу до створення сильної центральної влади, навіть диктатури. Сунь Ят-сен, спочатку було змирився з цим, восени приступив до створення на основі Тунмэнхуэя нової політичної партії Гоміньдан, що було необхідно у зв'язку з намечавшимися на кінець 1912 - початок 1913 р. виборами в постійний парламент. Але Юань, ігноруючи скликаний у квітні 1913 р. парламент, почав готуватися до боротьби з Гоміньданом, і до збройного походу на республіканський південь країни. Ґоміньданівці, що становили в парламенті більшість, заважали йому, і в листопаді 1913 р. він розпустив парламент, а на початку 1914 р. також і провінційні і місцеві демократичні установи. У березні того ж року Юань відкрито виступив проти суньятсеновской тимчасової конституції, прийнятої в Нанкіні в 1912 р., а 1 травня 1914 р. опублікував проект нової конституції, згідно з яким президенту надавалися майже необмежені права, а також відновлювалися багато посади, звання та титули щойно скинутої монархії. У грудні 1914 р. одягнений в імператорські регалії президент здійснив урочистий обряд в храмі Неба, що повинно було символізувати вірність імперських порядків.

В січні 1915 р. Японія оволоділа захопленими Німеччиною у 1898 р. територіями в Шаньдуні і, зміцнившись на китайській землі, висунула Китаю знамените "21 вимогу". Їх суть зводилася до спроби перетворення Китаю в залежне від Японії держава. Поторгувавшись, Юань Ши-кай прийняв значну частину цих вимог, що помітно посилило позиції Японії в Китаї. Прагнучи зіграти на цьому, Юань став нарікати на слабкість влади в новому Китаї, а посилення її він бачив у відмові від республіканського ладу, повернення до монархії. Видавши свою дочку заміж за останнього китайського імператора Пу І, він вже готувався до того, щоб проголосити себе новим імператором Китаю. Але кампанія за відновлення монархії викликала сильний опір в країні. Знову заявив про себе регіоналізм. Генерали, колишні господарями в тій чи іншій провінції, не хотіли підкорятися центру. Юань змушений був відмовитися від своїх планів відновлення монархії і незабаром після цього влітку 1916 р. помер.

Смерть Юань Ши-кая зняла на час проблему відновлення монархії в Китаї (в 1917 р. до неї спробував було знову повернутися наступник Юаня Дуань Ци-жуй, що планував посадити на трон Пу І, але його задум зазнав невдачі), а головним наслідком цього було ослаблення влади в Пекіні і поступовий перехід її, як згадувалося, до місцевих генералам-мілітаристам. Як не раз бувало в кризові періоди в історії Китаю в минулому, на перший план у політичному житті країни знову і надовго вийшли військові. Обраний колись наспіх і не мав влади тимчасовий парламент розганяли і збирали знову в Пекіні, то в Нанкіні, але роль його була вже більш ніж другорядною. Він міг лише санкціонувати свершавшиеся крім його волі події, будь то призначення того чи іншого президента, зміна або відновлення конституції. В аналогічному положенні знаходився на півдні країни і Сунь Ят-сен. Його обирали президентом, то він знову втрачав цей пост, причому практично все залежало від волі мілітаристів, які володіли реальною владою в тому чи іншому регіоні на півдні країни. На півночі протягом ряду років президентом був Дуань Ци-жуй (1864-1936), спирався на військову кліку Аньфу, з якою змагалася чжилийская кліка на чолі з В Пей-фу. Саме Дуань Ци-жуй наполіг на тому, щоб в 1917 р. Китай офіційно оголосив війну Німеччині.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Повстання під проводом Кіндрата Булавіна (1707-1710)
Правовий режим воєнного стану
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ
Повстання іхетуанів
Повстання Болотникова
Повстання Болотникова
Повстання декабристів
Повстання
Тяготи війни. Повстання в Астрахані і на Дону
Повстання декабристів. Слідство і суд над ними
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси