Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Засоби пожежогасіння, пожежна сигналізація

До установкам водяного пожежогасіння відносяться пожежні стовбури або зрошувачі, якими можна створювати суцільні, краплинні, розпорошені і мелкораспыленные водяні струмені. Для гасіння пожеж водою застосовують установки водяного пожежогасіння, пожежні автомашини та водяні стволи (ручні та лафетні). Найбільш широке поширення одержали спринклерні та дренчерні установки. Спринклерні установки являють собою розгалужену трубопроводи, размешенные під стелею приміщення, в які вмонтовані спринклери, що зрошують від 9 до 12 м2 площі підлоги.

Вихідний отвір спринклерної головки закрито легкоплавким замком з температурою плавлення 72 °С. В спринклерних установках розкриваються лише ті головки, які опинилися в зоні високої температури пожежі. Вони включаються через 2-3 хв після підвищення температури.

Дренчерні установки представляють собою трубопроводи, заповнені водою до штуцерів дренчеров. Дренчерні головки включаються автоматично або вручну одночасно.

До установок водопенного гасіння відносяться пересувні засоби (ручні пінні стволи, пеноподъемники, піногенератори та ін), полустационарные (пенокамеры), стаціонарні генератори і автоматичні стаціонарні установки.

Установка водопенного гасіння автоматично включає подачу розчину піноутворювача в генератори, в яких утворюється піна.

Установки газового пожежогасіння можуть бути об'ємного і локального пожежогасіння (за обсягом і по площі). У приміщеннях обсягу до 3000 м2 застосовують об'ємні гасіння вуглекислотними, азотними і аргоновим установками, а об'ємом до 6000 м2 - фреоновими.

Для гасіння локальних вогнищ горіння застосовують вогнегасники - ручні та пересувні.

До ручним огнетушителям відносяться пінні, вуглекислотні, углекислотно-бромэтиловые і порошкові.

Пінні вогнегасники володіють наступними перевагами: простотою, легкістю, швидкістю приведення вогнегасника в дію і викиданням рідини у вигляді струменя. Заряд пінного вогнегасника складається з двох частин: кислотної та лужної. На підприємствах використовуються пінні вогнегасники ОХП10. Тривалість дії - 65 с, дальність - 8 м, маса - 15 кг Вогнегасник приводиться в дію поворотом рукоятки вгору до відмови. При цьому відкривається пробка колби, потім вогнегасник повертається голівкою вниз, в результаті чого кислота виливається в балон і відбувається хімічна реакція. Утворений при цьому вуглекислий газ викликає спінювання рідини, створює в балоні тиск 1000 кПа і викидає рідину у вигляді струменя піни з балона.

Стандартні пересувні піногенератори дозволяють безперервно отримувати хімічну піну. Піноутворювачі типу ПГМ-50 застосовують для гасіння легкозаймистою і горючої рідини. Ручні вогнегасники високократною піною типу ОВП-5 заряджають 5%-ним розчином піноутворювача. При роботі вогнегасника зріджений діоксид вуглецю викидає розчин піноутворювача через насадку, утворюючи струмінь високократною піною. Хімічні пінні та воздушнопенные вогнегасники не можна застосовувати для гасіння пожеж на електроустановках, що знаходяться під напругою. В цьому випадку використовують вуглекислотні вогнегасники ОУ-2 та ОУ-5. Вогнегасник складається з балона, запірно-пускового вентиля, сифонної трубки, гнучкого металевого шланга, дифузора (розпилювача), рукоятки і запобіжника. Запірний вентиль має запобіжний пристрій у вигляді мембрани, яка скидається при підвищенні тиску в балоні. Для приведення вогнегасника в дію його треба розташувати поблизу вогнища пожежі, повернути дифузор у напрямку вогню, відкрити поворотом маховика вентиль і направити вуглекислоту в осередок горіння. Вогнегасник ОУБ-7 використовується для гасіння палаючих твердих і рідких речовин, для гасіння електроустановок під напругою. Він складається з балона ємністю 7 л, заповненої бромистим этилом і двоокисом вуглецю, а також стисненим повітрям для викидання речовини.

Порошковий вогнегасник призначений для гасіння невеликих осередків загоряння лужних металів і кремнійорганічних сполук. Він складається: із зварного корпусу місткістю 10 л; кришки з запобіжним клапаном і сифонної трубкою; балончика для газу ємністю 0,7 л, сполученого з корпусом за допомогою трубки; гнучкого шланга з подовжувачем. Робочий тиск в корпусі становить 700 кПа. Порошок з корпусу вогнегасника виштовхується стисненим інертним газом через сифонну трубку назовні.

Можливість швидкої ліквідації пожежі залежить від своєчасного оповіщення про пожежу. Поширеним засобом оповіщення є телефонний зв'язок. Також швидким і надійним видом пожежної зв'язку є електрична система, яка складається з чотирьох частин: приладу-сповіщувача (датчиків), який встановлюється на об'єкті і приводиться в дію автоматично; прийомної станції, що приймає сигнали від одержувача; системи проводів, що з'єднують датчики з приймальною станцією; акумуляторних батарей. Електрична пожежна сигналізація в залежності від схеми з'єднання з приймальною станцією може бути променевої та кільцевої. При променевій схемі від датчика до приймальної станції робиться окрема проводка, звана променем. Промінь складається з двох самостійних проводів: прямого і зворотного. При кільцевій схемі всі сповіщувачі встановлені послідовно на один загальний провід, обидва кінці якого виведені на приймальний апарат.

Автоматичні пожежні сповіщувачі в залежності від впливаючого фактора бувають димовими, тепловими і світловими. Димовий фактор реагує на появу диму, теплової - на підвищення температури повітря в приміщенні, світловий - на випромінювання відкритого полум'я. Теплові автоматичні сповіщувачі за типом застосовуваного чутливого елемента діляться на біметалічні, термопарные і напівпровідникові.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Пожежна сигналізація
Технічні засоби пожежогасіння
Первинні засоби пожежогасіння
Вибір засобів і способів пожежогасіння
Пожежна безпека
Категорування приміщень і будівель по вибухопожежній і пожежної небезпеки
Вимоги пожежної безпеки до котелень установок
Пожежна захист
Пожежна безпека
Система забезпечення пожежної безпеки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси