Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетингові дослідження
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основа для побудови вибірки

Основу для побудови вибірки (sampling frame) складають списки елементів досліджуваної сукупності або правила знаходження цих елементів.

Прикладом правил знаходження елементів досліджуваної сукупності може служити список всіляких семизначних номерів, перемішаних випадковим чином. Ще один приклад - правила відбору інтерв'юером домогосподарств, в яких буде проводитися опитування. При використанні цього способу інтерв'юеру задаються маршрут (наприклад, будинку певної виборчої дільниці) і правило відбору квартир в цих будинках (наприклад, у відповідності зі списком тризначних випадкових чисел).

Часто ці два способи комбінуються: на одних сходах побудови вибірки використовують списки, а на інших - правила знаходження. Так, при опитуванні про жувальній гумці (див. с. 289) на першій ступені відбору застосовувалися списки адміністративних округів. На другий - списки більш дрібних адміністративних одиниць у відібраних на першому ступені округах. На третьому ступені список маршрутів у відібраних на другому ступені більш дрібних адміністративних одиницях. А далі в хід пішли вже не списки, а правила знаходження спочатку жител, а потім дітей потрібного віку.

Часто буває так, що список елементів досліджуваної сукупності можна дістати або скласти, але він виявиться неідеальним: деякі елементи пропущені, а деякі позиції зайві. У таких ситуаціях виникають вже згадувані помилки основи вибірки, що відносяться до категорії помилок дослідника (див. с. 188).

Іноді невідповідностей у списках так мало, що ними можна знехтувати. Але частіше дослідник повинен їх скорегувати. Існують три способи такої корекції. Перший - перевизначення досліджуваної сукупності: її називають так, щоб вона відповідала наявної основі вибірки. Наприклад, замість досліджуваної сукупності: "сім'ї, що проживають в даному місті" беруть іншу: "сім'ї, чиї телефони наведені в телефонній книзі даного міста". Таке перевизначення робить дослідження "чесним", але не виключає можливості отримання помилкових висновків щодо тих людей, чиї думки потрібно вивчити.

Другий спосіб - відсівання зайвих елементів вибірки на стадії проведення опитування. Потенційним респондентам задаються "запитання-фільтри". На основі отриманих відповідей приймається рішення, проводити з ними інтерв'ю або не проводити. Наприклад, з'ясовуються їх соціально-демографічні характеристики, ступінь знайомства з товаром і досвід його використання. Далі опитують тільки тих, хто відповів на запитання-фільтри потрібне для дослідника чином. Така фільтрація дозволяє уникнути включення у вибірку зайвих елементів, але, природно, не рятує, якщо елемент у списку відсутня.

Третій спосіб - "зважування", вирівнювання даних шляхом завдання вагових коефіцієнтів, що дозволяють скорегувати помилки основи вибірки. Наприклад, при опитуванні про жувальної гумки основа вибірки була організована так, що в ході відбору респондента використовувалися статевовікові квоти. У цих квоти, як вже зазначалося, були передбачені дві градації віку. Це досить грубе поділ призвело до спотворення структури опитаних всередині першої з цих градацій (8-12 років). Для виправлення пропорцій були застосовані вагові коефіцієнти.

Пояснимо ідею зважування наступним прикладом. Якщо у вибірці 40% - чоловіки, 60% - жінки, а в досліджуваній сукупності (скажімо, у складі населення) 46% чоловіків і 54% жінок, то кількість респондентів, що вибрали який-небудь певний відповідь на питання анкети, буде розраховуватися за формулою:

де , і - число обрали зазначену відповідь чоловіків, жінок і респондентів обох статей відповідно.

При необхідності підтримання не однієї, а декількох пропорцій розрахунок, природно, ведеться за більш складними формулами. У найбільш складних випадках, зокрема при відсутності статистичної інформації про детальної структури досліджуваної сукупності, використовуються спеціальні програмні продукти, що дозволяють в певному сенсі мінімізувати викривлення в структурі вибірки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Порівняльні характеристики і коротка схема використання основних методів побудови вибірки
Вибір між імовірнісними і невероятностными методами побудови вибірки
Побудова вибірки
Способи побудови вибірки
Імовірнісні і невероятностные способи побудови вибірки
Процес побудови вибірки
Реалізація процесу побудови вибірки
Імовірнісні способи побудови вибірки
Методи побудови організаційних структур та фактори, що впливають на вибір їх типу
Рекомендації з побудови фінансової моделі компанії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси