Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 10. Культура XIV-XVI ст

1. Вітчизняна культура XIV-XV ст.

2. Культура XVI століття.

Лазарєв Ст. Н. Російська іконопис від витоків до початку XVI в. М., 1983.

Лихачов Д. С. Культура російського народу X-XVII в. М., Л.: Изд-во АН СРСР, 1961. 141 с.

Лихачов Д. С., Вагнер Р. К., Вздорнов Р. В., Скринніков Р. Р. Велика Русь. Історія і художня культура X-XVII століття. М.: Мистецтво, 1994. 488 с.

Муравйов А. В., Сахарова А. М. Нариси історії російської культури IX-XVII ст.: Книга для вчителя. 2-е изд., дораб. М.: Просвітництво, 1984. 336 с., іл.

Нариси російської культури XIII-XV ст. ст. / під ред. О. В Арциховського. М.: Изд-во МГУ, 1969.

Смирнова Е. С. Московська ікона XTV-XVII століть. Л.: Аврора, 1988. 320 с.

Тихомиров М. Н. Російська культура X-XVHI ст. М: Наука, 1968. 447 с.

Вітчизняна культура XIV-XV вв

З XIV ст. почала використовуватися папір, але зберігається і пергамент. Від XIV-XVI ст. збереглися пам'ятники писемності (літописи, повісті, духовні грамоти, договори князів, акти митрополії, єпископських кафедр, м-рей, житія святих). Від XIII-XIV ст. збереглося 85 рукописів, 1,5 тис. грамот XIV-XV ст. Чорнило робили з залізної іржі, дубової кори, вишневого клею, квасу або кислих щей, меду, які змішувалися і гарячкували. Писали гусячими перами, перейшли до полууставу з XIV ст., з XV ст. поширилася скоропис. Є написи на ремісничих виробах (монети, печатки, дзвони, зброю, ювелірні вироби). До кінця XV ст. письмові джерела зберігалися разом з матеріальними цінностями, потім вже окремо, але до початку XVIII ст. поточне діловодство не відокремлювалося від закінчених справ, тому дуже погана збереженість.

З кінця XIII ст. тверське літописання, московське з 1326 р.: розказано про заснування першого кам'яного Успенського собору. Розвинене в Новгороді (перші повідомлення за 1015 р.), Пскові, Ростові, Суздалі. В описі конфлікту тверського князя Михайла Ярославича і московського Юрія Даниловича в 1313-1319 рр. тверська літопис показує свого князя миролюбним, а московського віроломним, пов'язаних з Ордою. В літопис включено сказання про вбивство Михайла в Орді. Московська літопис, навпаки, вказує на факт отруєння дружини Юрія Гафії-Боромля в тверському полоні і дуже коротко повідомляє про смерть Михайла. Події Куликовської битви докладно висвітлені в московському літописанні і коротко в новгородському. Літописання відрізнявся не тільки з політичної концепції, але і прийомами письма. Новгородські літописи дуже прості, конкретні у викладі, приділяють увагу буденним подіям міського життя. Псковська літопис ближче до військової хроніки. Всі літописи починалися з "Повісті тимчасових років". У 1408 р. в Москві був складений не місцевий, а спільноруська літописний звід - Троїцька літопис, вона загинула під час пожежі Москви у 1812 р. У зв'язку зі створенням нового Успенського собору складено Московський літописний звід 1480 р. Коли суздальско-нижегородський князь Дмитро Костянтинович включився у боротьбу за велике князювання, він замовив літопис ченця Лаврентія (1377 р.).

У літописах повідомлялося про незвичайних природних явищах. У 1291 р. відзначено затемнення Місяця, у 1366 р. - сонячне затемнення, 1402 р. - комета ("зірка з променем і хвостом"). Описувалися епідемії чуми (смерть Дмитра Червоного). У XV ст. на російську перекладено трактати давньогрецького вченого і лікаря Галена.

Історичні повісті (близькі до народного епосу, підкреслюється роль князів і християнства) - про розорення Рязані Батиєм: дійшла у складі збірника XVI ст. Засуджує усобиці князів, написана з позицій рязанських князів - звинувачує великого князя володимирського Юрія Всеволодовича у відмові допомогти Рязані. Розорення міста трактується як покарання боже за гріхи. Включений розповідь про кохання рязанського князя Федора Юрійовича і його дружини Евираксии (убитий за відмову доставити жінку до хана). Євпраксія викинулася з вікна високого терема. У повісті в дусі епосу розповідається про Евпатии Коловрате. Княжий дружинник Евпатий, перебуваючи в Чернігові, дізнався про розорення Рязані Батиєм, зібрав дружину в 1700 чоловік і пішов в погоню. У Суздальській землі напав на монголів. Батий послав проти нього свого шурина Хостоврула. Його вбив Евпатий, розсік навпіл до сідла. Тільки з допомогою "вад" вороги схопили Евпатия. Схилившись над його тілом Батий сказав, що хотів би мати такого воїна.

Повісті про Олександра Невського і псковському князя Довмонте, боролися з німцями і шведами. Про Довмонте в XIII столітті. Повість про Олександра Невського починалася "Словом о погибелі землі руської" (славилася російська земля: про світло і украсно прикрашена земля руська! І багатьма красотами здивована єси: озеры багатьма здивована єси річками і кладезями местночестными, горами крутими, пагорбами високими, дібровами чистими, польми дивними, звірями різними, городи великими, селы чудовими, виногради обителными, доми церковними і князьми грізними, бояри чесними, вельможами многими. Всього ти сповнена земля Руська, про православна віра християнська!), далі описана Невська битва, Льодове побоїще, стосунки князя з Одрою і його смерть. "Слово" використано як зачин у житті Федора Чорного.

У Твері "Повість про убиении князя Михайла Ярославича в Орді" і "Повість про Шевкале" Михайло в 1318 р. був страчений в Орді, коли московському князю вдалося схилити Орду на свою сторону. Антимосковські мотиви, але і мученицький подвиг на ім'я християнства і Русі. Інша повість про повстання 1327 р. Очевидно, переробка сказання про Щелкана Дудентьевиче. Тверський князь Олександр Михайлович описаний як непричастный до повстання, виникло проти його волі.

Про Куликовської Битви 8 вересня 1380 р. в Троїцькому монастирі складено "Сказання про Мамаєвому побоїще": опис відносин Дмитра та Сергія Радонезького. "Задонщина" в кінці XIV ст., автор Софоний Рязанец. Показав перемогу як наслідок єдності під зверхністю Москви. Зіставлення поразки Ігоря і перемоги Дмитра. Близько і навіть цитування "Слова о полку Ігоревім" 1185 р. Показані образи Пересвіту і Осляби.

Про хані Тохтамыше. "Про московському взяття від царя Тохтамиша і про полонення землі Руської".

Житія. У першій половині XIV ст. житіє митрополита Петра. Єпіфаній Премудрий склав житія Стефана Пермського і Сергія Радонезького. Близькі до житиям "похвальні слова" на честь Дмитра Донського ("высокопаривый орел, труба сплячим, вінець перемоги, плаваючим притулок, корабель багатства, меч люті, стіна непорушна, зерцало житію, високий розум, смиренний сенс, вітрам тиша, безодня розуму"), тверських князів Михайла Олександровича і Бориса Олександровича.

Сюжетна повість з другої половини XIV століття. "Повість про Петра і Февронії". Виникла в Муромі, про кохання селянської дівчини і князя. Февронія, володіючи таємницею зцілення від хвороби, викликаної бризками крові крилатого змія, вбитого князем Петром, погоджується зцілити його, якщо одружиться. Подібно про Трістані та Ізольді (захворів від крові дракона). Князь Петро не одружився і був покараний відновленням хвороби. Тільки після повернення до Февронії зцілений нею до кінця. Вони стали правити в Муромі, але бояри обурені незнатностью, і Петро з Февронией разом пішли з міста. Але жителі просили повернутися. Померли разом, і тіла весь час водному фобу. "Про Петра, царевича ординському": змінився під впливом християнства. "Про Меркурії Смоленськом": про боротьбу з монголами, Меркурій як богатир і блаженний праведник (вже вигадані сюжети).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культура організації
Культура СРСР в роки Великої Вітчизняної війни
РАДЯНСЬКА ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ (1941-1945)
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси