Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Форми оплати праці

Як вже зазначалося, в організації заробітної плати прийнято виділяти дві форми оплоти праці: (1) відрядну - оплату за кожну одиницю продукції або виконаний обсяг робіт і (2) почасову - оплату за відпрацьований час, але не календарне, а робочий, нормативне, яке регулюється законом.

Існує ряд умов, при яких доцільно застосовувати ту чи іншу форму оплати праці. Умови застосування відрядної оплати праці:

(1) наявність кількісних показників роботи, що безпосередньо залежать від конкретного працівника;

(2) можливість точного обліку обсягів виконуваних робіт;

(3) можливість у робітників конкретної ділянки збільшити вироблення чи обсяг виконуваних робіт;

(4) необхідність на конкретній виробничій ділянці стимулювати робітників в подальшому збільшенні виробітку продукції або обсягів виконуваних робіт;

(5) можливість технічного нормування праці.

Умови застосування погодинної оплати праці:

(1) облік і контроль за фактично відпрацьованим кожним працівником часом із зазначенням часу простою;

(2) обґрунтоване присвоєння робітникам-почасовикам тарифних розрядів (тарифних ставок і окладів), а спеціалістам та іншим службовцям - ставок (посадових окладів) відповідно до виконуваних посадовими обов'язками з урахуванням ділових якостей працівників;

(3) розробка і застосування обгрунтованих норм обслуговування, нормування завдань і нормативів чисельності по кожній категорії працівників.

Відрядна форма заробітної плати підрозділяється на наступні системи: пряма відрядна, відрядно-преміальна, відрядно-прогресивна, непряма відрядна, акордна.

Пряма відрядна система оплати полягає у тому, що заробіток нараховується працівнику за заздалегідь встановленими розцінками за одиницю якісно виробленої продукції. Основним елементом цієї системи є відрядна розцінка, яка встановлюється виходячи з тарифної ставки (окладу) відповідної розряду роботи, і норми вироблення або норми часу на дану роботу.

де Тст - годинна тарифна ставка виконуваної роботи;

- норма годинниковий вироблення одиниці продукції.

При відрядно-преміальній системі робітник одержує оплату своєї праці за прямими відрядними розцінками, додатково отримує премію за кількісний та якісний показники роботи.

Відрядно-прогресивна система - оплата праці працівника здійснюється за прямими відрядними розцінками в межах виконання норм, а при виробленні сверхнорм - за підвищеними розцінками.

При непрямій відрядній системі рівень заробітку робітника ставиться в пряму залежність від результатів праці (роботи) обслуговуваних їм робочих-відрядників.

За акордної системи розцінка встановлюється на весь обсяг роботи (а не на окрему операцію) на основі діючих норм часу або норм виробітку і розцінок. При даній системі оплати праці робітники преміюються за скорочення термінів виконання робіт, що посилює стимулюючу роль цієї системи у зростанні продуктивності праці.

Погодинна заробітна плата має дві системи: просту ю почасову і почасово-преміальну. При простій погодинній системі працівник отримує грошову винагороду в залежності від кількості відпрацьованого часу, проте в силу того, що праця може бути простим і складним, низько - і висококваліфікованим, необхідна диференціація оплати праці, яка здійснюється за допомогою тарифних систем.

Заробіток робітника при простій погодинній системі 3п розраховується як добуток годинної (денної) тарифної ставки робочого даного розряду Зч (в крб.) на відпрацьований час у даному періоді tраб (відповідно в годинах або робочих днях), тобто

При помісячною оплаті праці повременный заробіток робітника визначається за формулою

де Зм - місячна погодинна заробітна плата працівника, крб;

tраб - число робочих годин за графіком в даному місяці;

t'раб - кількість годин, фактично відпрацьованих робітником.

При погодинно-преміальній системі оплата праці здійснюється так само, як і при простій погодинній системі з додаванням премії за досягнення певних кількісних і якісних показників.

Однією з найважливіших проблем для організацій у сучасних умовах є пошук механізму матеріальної зацікавленості працівника, здатного забезпечити взаємозв'язок їх заробітної плати з фактичним трудовим внеском.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Системи, форми, види оплати праці, порядок нарахування заробітної плати
Оплата і нормування праці персоналу
Відрядна форма оплати праці та її системи
Оплата праці адвоката
Бестарифная система оплати праці
Структура оплати праці працівників підприємства
Організація, нормування та оплата праці на підприємстві
План по витратах на оплату праці
Організація оплати праці на підприємстві
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси