Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Аналіз і оцінка ризику виробничої діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ЗАСОБИ ЗАХИСТУ ПЕРСОНАЛУ ОГ ЕМП РЧ

Захист персоналу від впливу електромагнітних полів радіочастот (ЕМП РЧ) здійснюється шляхом проведення організаційних та інженерно-технічних, лікувально-профілактичних заходів, а також використання засобів індивідуального захисту.

До організаційних заходів належать: вибір раціональних режимів роботи обладнання; обмеження місця і часу перебування персоналу у зоні дії ЕМП РЧ (захист відстанню і часом) і т. п.

Інженерно-технічні заходи включають: раціональне розміщення обладнання; використання засобів, які обмежують надходження електромагнітної енергії на робочі місця персоналу (поглиначі потужності, екранування, використання мінімальної необхідної потужності генератора); позначення і огородження зон з підвищеним рівнем ЕМП РЧ.

Лікувально-профілактичні заходи здійснюються з метою попередження, ранньої діагностики і лікування порушень у стані здоров'я працівника, пов'язані з впливом ЕМП РЧ, і включають попередні при вступі на роботу і періодичні медичні огляди.

До засобів індивідуального захисту належать захисні окуляри, щитки, шоломи, захисний одяг (комбінезони, халати тощо).

Засіб захисту в кожному конкретному випадку повинен визначатись з урахуванням робочого діапазону частот, характеру виконання робіт, необхідної ефективного захисту.

Класифікація методів захисту людини від ЕМП РЧ представлена на рис. 10.11.

У поглинальних екранах використовуються спеціальні матеріали, що забезпечують поглинання випромінювання відповідної довжини хвилі. В залежності від випромінюваної потужності і взаємного розміщення джерела і робочих місць конструктивне рішення екрана може бути різним (замкнута камера, щит, чохол, штора тощо).

При виготовленні екрана у вигляді замкнутої камери вводи хвилеводів, коаксіальних фідерів, води, повітря, висновки ручок управління і елементів установки не повинні порушувати екрануючих властивостей камери.

Екранування оглядових вікон, приладових панелей проводиться за допомогою радіозахисного скла. Для зменшення просочування електромагнітної енергії крізь вентиляційні жалюзі останні екрануються металевою сіткою або виконуються у вигляді позамежних хвилеводів.

Рис. 10.11. Класифікація захисних методів і засобів захисту від електромагнітних випромінювань радіочастот з урахуванням робочого діапазону частот, характеру виконуваних робіт, необхідної ефективності захисту

Зменшення витоків енергії з фланцевих зчленувань хвилеводів досягається шляхом застосування "дросельних фланців", ущільнення зчленувань з допомогою прокладок з провідних (фосфориста бронза, мідь, алюміній, свинець та інші метали) і поглинаючих матеріалів, здійснення додаткового екранування.

Засоби індивідуального захисту слід використовувати у випадках, коли зниження рівнів ЕМП РЧ з допомогою загальною захисту технічно неможливо. Якщо захисний одяг виготовлений з матеріалу, що містить у своїй структурі металевий дріт, вона може використовуватись тільки в умовах, які унеможливлюють доторкання до відкритих струмоведучих частин установок.

При роботі всередині екранованих приміщень (камер) стіни, підлога і стеля цих приміщень повинні бути покриті радиопоглощающими матеріалами. У разі неправильного випромінювання допускається застосування поглинаючих покриттів тільки на відповідних ділянках стін, стелі, підлоги.

У тих випадках, коли рівні ЕМП РЧ на робочих місцях усередині екранованого приміщення перевищують ПДК, персонал необхідно виводити за межі камер.

В залежності від умов опромінення, характеру та місця знаходження джерел ЕМП РЧ можуть бути застосовані різні засоби і методи захисту від опромінення: захист часом, захист відстанню;

екранування джерела випромінювання; зменшення випромінювання безпосередньо в самому джерелі випромінювання; екранування робочих місць; засоби індивідуального захисту; виділення зон випромінювання.

Захист часом передбачає обмеження часу перебування людини в електромагнітному полі і застосовується, коли немає можливості знизити інтенсивність випромінювання до допустимих значень.

Захист відстанню застосовується в тому випадку, якщо неможливо послабити інтенсивність опромінення іншими заходами, в тому числі і скороченням часу перебування людини в небезпечній зоні. У цьому випадку вдаються до збільшення відстані між випромінювачем і обслуговуючим персоналом.

Зменшення потужності випромінювання безпосередньо в самому джерелі випромінювання досягається за рахунок застосування спеціальних пристроїв. З метою запобігання випромінювання в робоче приміщення в якості навантаження генераторів замість відкритих випромінювачів застосовують поглиначі потужності (еквівалент антени і навантаження джерел ЕМП РЧ), при цьому інтенсивність випромінювання послаблюється до 60 дБ і більше. Промисловістю випускаються еквіваленти антен, розраховані на поглинання випромінювання потужністю 5, 10, 30, 50, 100 і 250 Вт з довжинами хвиль 3,1...3,5 і 6...1000 див.

Зниження рівня потужності може бути досягнуто за допомогою аттенюаторов, які дозволяють послабити в межах від Про до 120 дБ випромінювання потужністю 0,1; 0,5; 1,5; 10; 50 та 100 Вт і довжинами хвиль 0,4...0,6; 0,8...300 див.

Екранування джерел випромінювання використовується для зниження інтенсивності електромагнітного поля на робочому місці або для усунення небезпечних зон випромінювання. У цьому випадку застосовуються екрани з металевих листів або сіток у вигляді замкнутих камер, шаф, кожухів.

Основною характеристикою кожного екрана є ступінь ослаблення Е електромагнітного поля, звана ефективністю екранування, яка являє собою відношення E, H, ППЕ в даній точці за відсутності екрану до Ее Hе, ППЕе в тій же точці при наявності екрану:

(10.39)

Екранування джерел ЕМП РЧ або робочих місць здійснюється за допомогою відбивають або поглинають екранів (стаціонарних або переносних). Відображають екрани виготовляються з металевих листів, сітки, тканини з микропроводом та ін (табл. 10.2).

Таблиця 10.2

Екрануючі матеріали для виготовлення засобів захисту від ЕМВ РЧ
в діапазоні частот 30 МГц...40 ГГц

Найменування матеріалу

ГОСТ,ТУ, ОСТ

Той шина, мм

Діапазон частот, Гц

Ослаб

ління,

дБ

Листова СтЗ

ГОСТ 19903-74

1,4

30 МГЦ...40 ГГц

100

Фольга алюмінієва

ГОСТ 618-73

0,08

-

80

Фольга мідна

ГОСТ 5638-75

0,08

-

80

Ткана сітка сталева

ГОСТ 5336-73

0,3-1,3

-

30

Радиозащитное скло з одно - або двостороннім напівпровідниковим покриттям

ТУ 21-54-41-73

6

30 МГц-30 ГГц

20...40

Тканина бавовняна з микропроводом

ОСТ 17-28-79

-

-

20...40

Металізована тканина "Восход"

-

-

10 кГц...30 ГГц

40...65

Тканина трикотажна (поліамід + дріт)

Ту-6-06-С202-90

-

300 кГц...30 МГц

15...40

Примітка. На основі екрануючих матеріалів виготовлені засоби індивідуального захисту: окуляри захисні з металізованими стеклами ОРЗ-5, ТУ 64-1 - 2717-81: щитки захисні лицьові ГОСТ 12.4.023-84.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист виробничого персоналу в надзвичайних ситуаціях
Засоби індивідуального захисту
Інші засоби захисту
Засоби захисту голови
Захист персоналу об'єктів економіки
Засоби захисту від ураження струмом
Планування коштів на заробітну плату персоналу
Засоби захисту ніг
Засоби індивідуального захисту
Засоби захисту атмосфери
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси