Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Підприємницьке право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правове регулювання оподаткування підприємницької діяльності

Належне здійснення підприємницької діяльності передбачає виконання підприємцем обов'язки за індивідуально безвідплатним платежу у формі відчуження грошової суми з майна, що належить підприємцю на відповідному речовому праві (право власності, право господарського введення, право оперативного управління) на користь держави та/або муніципального освіти для фінансового забезпечення їх діяльності.

Зазначений платіж є податком, обчислення та сплата якого здійснюються відповідно до НК РФ. Підприємці у визначених законом випадках зобов'язані проводити обов'язкові внески (збори) для здійснення державними органами (чи органами місцевого самоврядування та іншими уповноваженими органами і посадовими особами) стосовно даних платників внесків певних юридичних дій.

Всі податки поділяються на три групи: федеральні, регіональні і місцеві.

До федеральних податків і зборів належать:

1) податок на додану вартість;

2)акцизи;

3) податок на доходи фізичних осіб;

4) податок на прибуток організацій;

5) податок на видобуток корисних копалин;

6) водний податок;

7) збори за користування об'єктами тваринного світу і за користування об'єктами водних біологічних ресурсів;

8) державне мито.

До регіональним податках ставляться:

1) податок на майно організацій;

2) податок на гральний бізнес;

3) транспортний податок.

До місцевих податків належать:

1) земельний податок;

2) податок на майно фізичних осіб. Сукупність тих чи інших податків, які повинен

виплачувати платник податків, визначає систему оподаткування.

В рамках загальної системи оподаткування сплачуються наступні федеральні податки.

1. Податок на додану вартість (ПДВ) - гол. 21 Н К РФ. Об'єктом оподаткування ПДВ є операції (наприклад, реалізація товарів, робіт, послуг), визначені ст. 146 НК РФ. Податкову базу становить одержана від реалізації товарів (робіт, послуг) виручка. В залежності від виду реалізованих об'єктів ставка ПДВ визначається в розмірі 0, 10, 18%.

2. Акцизи - гол. 22 Н К РФ. Об'єктом оподаткування акцизами є операції платника податку з реалізації на території РФ підакцизних товарів, зазначених у ст. 181 НК РФ.

Податкова база визначається окремо по кожному виду підакцизного товару як обсягу реалізованих (переданих) підакцизних товарів в натуральному вираженні або в якості вартості даних товарів.

3. Податок на прибуток - гол. 24 НК РФ. Слід уточнити, що платниками цього податку виступають тільки організації. Об'єктом оподаткування виступає прибуток - отримані платниками податку доходи, зменшені на величину вироблених витрат. При цьому податкова база являє собою грошове вираження прибутку. Податкова ставка в даному випадку різна і залежить від конкретного об'єкта оподаткування.

Крім названих, існують також такі федеральні закони, як податок на доходи фізичної особи (гол. 23 НК РФ), збори за користування об'єктами тваринного світу (гол. 25.1 НК РФ), водний податок (гол. 25.2 НК РФ), податок на видобуток корисних копалин (гол. 26 Н К РФ).

У деяких випадках, що визначаються законодавством, застосовуються й інші - спеціальні податкові режими. Застосування такого режиму залежить від сукупності різних факторів: суб'єктного складу, сукупного доходу за певний проміжок часу та ін

Одним з таких спеціальних податкових режимів є спрощена система оподаткування (гол. 26.2 НК РФ). Застосування даної системи здійснюється на підставі заяви індивідуального підприємця чи організації, якщо протягом 9 місяців року подачі заяви доходи не перевищили 15 млн руб.

В той же час не вага підприємці, навіть при невеликому доході, має право використовувати спрощену систему оподаткування. Це не допускається, наприклад, щодо:

1) організації, мають філії і (або) представництва;

2)банків;

3) організацій і індивідуальних підприємців, що займаються виробництвом підакцизних товарів, а також видобутком та реалізацією корисних копалин, за винятком загальнопоширених корисних копалин;

4) організацій і індивідуальних підприємців, що займаються гральним бізнесом, і ін.

Чим же спрощена система відрізняється від загальної системи оподаткування?

При застосуванні спрощеної системи оподаткування організації не сплачують податок на прибуток організацій, податок на майно організацій, податок на додану вартість. Це замінюється сплатою єдиного податку.

Інші податки сплачуються організаціями, що застосовують упрошенную систему оподаткування, відповідно до законодавством про податки і зборах.

Індивідуальні підприємці звільняються від сплати податку на доходи фізичних осіб, податку на майно фізичних осіб (щодо майна, використовуваного для підприємницької діяльності), податку на додану вартість. Інші податки сплачуються індивідуальними підприємцями, що застосовують спрощену систему оподаткування, відповідно до законодавством про податки і зборах.

В якості іншого спеціального режиму оподаткування підприємців слід вказати також на систему у вигляді єдиного податку на поставлений дохід для окремих видів діяльності (гол. 26.3 НКРФ). Як випливає з назви системи, податок встановлюється щодо конкретних видів діяльності, наприклад на побутові послуги, ветеринарні послуги та ін У той же час при наявності певних умов діяльність підприємця, що надає дані послуги, не підлягає оподаткуванню єдиним податком. В якості таких умов НК РФ вказує на чисельність штату, присутність у статутному капіталі комерційної організації, іншої юридичної особи в обсязі більше 25% та ін.

Виплата даного податку замінює сплату податку на прибуток, податку на майно в відношенні комерційних організацій, сплату податку на доходи фізичних осіб, податку на майно щодо індивідуального підприємця.

Крім того, організації та індивідуальні підприємці, які є платниками податків єдиного податку, не визнаються платниками податків податку на додану вартість.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Правове регулювання підприємницької діяльності у сфері реалізації товарів, надання послуг, виконання робіт
Організація підприємницької діяльності. Фірма
Правове регулювання підприємницької діяльності з участю іноземного капіталу
Державне регулювання правових основ підприємницької діяльності
Правове регулювання оподаткування в Російській Федерації
Правове регулювання майнового оподаткування
Правове та етичне регулювання рекламної діяльності
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ, ЗВІТНОСТІ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Державна реєстрація громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи. Припинення діяльності індивідуального підприємця
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси