Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. "Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці

Феномен "кольорових революцій": хто і навіщо його створив

На рубежі XX-XXI ст. "кольорові революції" одна за одною почали підривати пострадянський простір: революційні події в Сербії, Грузії, Україні, Киргизії, Болгарії, Молдавії, Азербайджані, Вірменії, Узбекистані з різним ступенем інтенсивності розігрували, по суті, один і той же сценарій щодо мирного переділу влади. Не обійшли "революційні" настрої і Росію, так і не вилившись, втім, активні масові виступи.

Сьогодні геополітики активно вивчають феномен "кольорових революцій", оскільки саме з їх допомогою відбувається перерозподіл простору влади в нестабільних регіонах світу. Експерти виділяють такі відмітні риси "кольорових революцій":

1) використання переважно невійськових засобів досягнення цілей - інформаційно-психологічних впливів, мирних політичних акцій, легітимних методів зміни режиму. Вельми благодатний ґрунт для "кольорових революцій" представляють вибори, адже необхідна умова безкровної революції - масову участь в ній населення;

2) головна ударна сила "кольорової революції" - не революційний більшість народу, а так звана п'ята колона, фінансована з-за кордону;

3) на відміну від традиційних, "кольорова революція" - це мережний процес, що працює за принципом мережевого і активно використовує всі канали ЗМІ для легітимації своїх цілей і завдань. Таким чином, в певному сенсі "кольорові революції" можна розглядати як особливу форму інформаційної війни.

Дуже важливо визначити причини, генеруючі даний феномен. Сьогодні ні для кого не секрет, що головним каталізатором "кольорових революцій" стають зовнішні фактори і ресурси. Необхідною умовою здійснення таких революцій є наявність активних зарубіжних спонсорів, які фінансують молодіжні організації і опозиційні політичні партії, лідери яких заявляють про свою підтримку західної моделі демократії. Цілком очевидна зв'язок активістів революцій з грантами або стипендіями таких організацій, як Інститут "Відкрите суспільство" (Фонд Джорджа Сороса), Гарвардський університет, Інститут Альберта Ейнштейна, Міжнародний республіканський інститут, Національний демократичний інститут (США), Міжнародний центр ненасильницьких конфліктів, Міжнародний інститут стратегічних досліджень у Лондоні та багатьох інших.

Відомо, що значні фінансові ресурси на організацію "кольорових революцій" надходили через американський фонд "Підтримки демократії у Східній Європі" (Support for East European Democracy - SEED). Витрати SEED - частина бюджету держдепартаменту США. Загальні фінансові надходження через SEED в Сербію склали близько 90 млн дол. В українську "помаранчеву революцію" США вклали понад 85 млн дол.

Дж. З горіх:, виступаючи на початку 2004 р. на економічному форумі в Давосі, досить відверто зізнався, що саме на його гроші грузинські діячі "революції троянд" скидали збанкрутілого "білого лиса" (Едуарда Шеварднадзе). "Я пишаюся, що вчинений у Грузії революцією", - заявив Сорос і пообіцяв, що його фонд допоможе Саакашвілі і надалі. Усього ж у період правління Джорджа Буша США витратили на підтримку "демократичних змін" близько 5 млрд дол.

У чому каталізатором "кольорових революцій" стає невдоволення чинною владою на тлі серйозних соціально-економічних проблем, тому країни з тривалим економічним перехідним періодом складають у цьому відношенні головну групу ризику. Економісти попереджають: якщо в країні лише 20% людей вписалися в ринкову економіку, це небезпечно і може в будь-який момент призвести до того, що в суспільстві почнеться соціальний розкол.

Іншим каталізатором "кольорових революцій" є слабкість нинішньої влади, яка навіть в критичних умовах декларує свою відданість демократичним цінностям та ідеалам. При цьому міжнародна громадськість всіляко підтримує "демократичну" пасивність влади, крім того, проводиться певна програма але блокування силових рішень. Це чудово видно на прикладі країн СНД, лідерів яких послідовно вели як від рішучих дій, так і від боротьби в цілому. Не випадково революції відбувалися в самих демократичних країнах СНД. Наприклад, Україна і Грузія володіли достатньою свободою ЗМІ, Киргизія мала одного з найдемократичніших у своєму регіоні президента.

Нарешті, особливим каталізатором "кольорових революцій" виступають засоби масової комунікації, що дозволяє говорити про ефект "эфирократии", який грає роль "фермента змін". Через інформаційні потоки йде процес активних політичних маніпуляцій громадською думкою, щоб представити революцію як перемогу сил демократії, при цьому інформаційні технології спрямовані в першу чергу на те, щоб надати натовпів на вулицях статус народу. Саме канали світових ЗМІ гарантують мітингувальників статус "революційного авангарду", гордо вийшов на авансцену історії.

Таким чином, "кольорові революції" - процес далеко не об'єктивний. Можна погодитися з тими російськими експертами, які бачать в них справа рук конкретних людей і сил, стимульованих, в тому числі фінансово, за рубежа1. Росія з її величезними природними багатствами знаходиться в епіцентрі подібних технологій: саме для цього створюється пояс недружніх Росії режимів але її периметру.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Алгоритм "кольорових революцій": дійові особи та виконавці
Сучасні технології "гнучкої влади"
Використання сучасних інформаційних технологій в роботі органів державної влади та місцевого самоврядування
Роль "гнучкої влади" в сучасному геополітичному протиборстві
Сучасна континентальна геополітика
Алгоритм "кольорових революцій": дійові особи та виконавці
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Створіть яскраві асоціації
Кольорова металургія
чи Стане "кольоровим" російське питання?
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси