Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Треченто

Флорентійська школа

З другої половини XIII і на початку XIV ст. у боротьбі з місцевими феодалами міцніє флорентійське бюргерство, і Флоренція однією з перших перетворюється в багату республіку з конституцією, прийнятою в 1293 р., з швидко формується буржуазним побутом і складається буржуазною культурою. Майже сто п'ятдесят років проіснувала Флорентійська республіка, нажившая багатства в торгівлі вовною та шовком і прославилася своїми мануфактурами.

Зміни в мистецтві Італії передусім позначилися в скульптурі. Вони були підготовлені скульптурними роботами майстра Нікколо Пізано (ок. 1220 - між 1278 - 1284; рельєфи кафедри баптистерія в місті Пізі), в яких простежується явний вплив Античності. Потім в монументального живопису, в мозаїках і фресках П'єтро Кавалліні (між 1240 і 1250 - ок. 1330; римські церкви Санта Марія ін Трастевере і Санта Чечилія ін Трастевере); в архітектурі Арнольфо ді Камбіо, преобразившего фасад старої флорентійської церкви Санта Кроче (де майже через 200 років знайде спокій прах Мікеланджело) і розпочав будівництво головного собору Флоренції Санта Марія дель Фьоре.

Однак справжній початок нової епохи справедливо пов'язується з ім'ям живописця Джотто ді Бондоне (1266?-1337). Він багато працював у Флоренції (розпису у вже згадуваній церкви Санта Кроче), в Ассізі. Але краще всього з робіт Джотто збереглися фрески капели дель Арена, або капели Скровеньі (але імені замовника) в місті Падуя (1303-1306). В капелі дель Арена фрески розташовані в три ряди по глухій стіні. Інтер'єр простий однонефної капели висвітлюється п'ятьма вікнами на протилежній стіні. Внизу на живописно имитированном цоколі з рожевих і сірих квадратів розміщені 14 алегоричних фігур пороків і чеснот. Над входом у капелу розташована розпис "Страшний суд", на протилежній стіні - сцена "Благовіщення"; 38 сцен з життя Христа і Марії Джотто зв'язав в одне струнке ціле, створивши величний епічний цикл. Євангельські сюжети представлені Джотто як реально існуючі події, живою мовою оповідаючи про проблеми, що хвилюють людей у всі часи: про добросердечии і взаєморозуміння ("Зустріч Марії та Єлизавети", "Зустріч Іоакима і Анни біля Золотих воріт"), підступність і зраду ("Поцілунок Іуди", "Бичування Христа"), про глибину скорботи, лагідності, смирення та одвічної всепоглинаючої материнську любов ("Оплакування", інакше п'єта [від італ. pieta - милосердя]). Сцени сповнені внутрішньої напруженості, як, наприклад, "Воскресіння Лазаря", іноді пронзительны у своєму трагізмі, як композиція "Несення хреста".

Замість роз'єднаності окремих фігур і окремих сцен, притаманною середньовічній живопису, Джотто зумів створити зв'язну розповідь, ціле оповідання про складну внутрішнього життя героїв. Завдяки суворому відбору деталей він зосередив увагу на головному. Замість умовного золотого фону візантійських мозаїк Джотто вводить пейзажний фон. Фігури, хоча вони ще масивні і малорухливі, знаходять обсяг і природність руху. З'являється тривимірне простір, який досягається не перспективним поглибленням (рішення перспективи було ще справою майбутнього), а певним розташуванням фігур на віддалі одна від одної на площині стіни ("Явище ангела Святої Анни"). Однак бажання вірно передати анатомію людської фігури вже було в наявності ("Таємна вечеря", "Різдво Христове"). І якщо у візантійському живопису фігури як би ширяли, висіли у просторі, то герої фресок Джотто знайшли твердий ґрунт під ногами ("Відправлення Марії в дім Йосипа").

Джотто ді Бондоне. Повернення Іоакима до пастухів. Капела Скровеньі. Падуя

Джотто вводить у свої зображення риси побуту, створюють враження достовірності обстановки і передають певний настрій. Його персонажі - яскраво охарактеризовані людські типи. В одній з найбільш виразних фресок циклу "Поцілунок Іуди" Джотто поміщає в центрі композиції, на тлі здіймаються вгору копій і піднятих рук фігури Христа й Іуди і висловлює свою ідею протиставлення двох різних профілів: благородного, ясного в бездоганності форм, майже по-античному прекрасного обличчя Христа і потворно-відразливого, з потворно опуклим чолом і дегенеративно зрізаним підборіддям - Юди. Драматичної насиченості, психологічної, емоційної виразності буде вчитися у Джотто не одне покоління художників. Навіть пороки і чесноти він зумів перетворити в живі людські характери, подолавши традиційний середньовічний аллегоризм. Образи Джотто величаві і монументальні, його мову суворий і лаконічний, але зрозумілий кожному, хто входить в капелу. Недарма розписи капели стали пізніше називати "Євангелієм для неписьменних". Пошуки Джотто у передачі простору, пластики фігур, виразності руху зробили його мистецтво цілим етапом в епоху Відродження.

Джотто ді Бондоне. Поцілунок Іуди. Капела Скровеньі. Падуя

Джотто був не тільки живописцем: за його проектом споруджена чудова дзвіниця Флорентійського собору, яка й донині прикрашає Флоренцію своїм легким наскрізним силуетом, контрастуючи з могутнім куполом собору.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Флорентійська школа XV століття
Флорентійська школа
ВИТОКИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ НЕОАВСТРІЙСКОЙ ШКОЛИ І НІМЕЦЬКОГО ОРДОЛІБЕРАЛІЗМУ
Проблема економічних криз і суперечка грошової і банківської шкіл про механізми регулювання грошового обігу
Порівняльний аналіз провідних геополітичних шкіл
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси