Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Французький Індокитай

Проникнення французького впливу в країни Індокитаю почалося ще в XVII ст. з появою в цих країнах перших католицьких місіонерів-французів. Число католицьких місій на чолі з французькими священиками і єпископами збільшилася у XVIII ст., причому в цей час тут активно діяло і чимала кількість французьких торговців. Політична криза, пов'язаний з повстанням тэйшонов в кінці XVIII ст., послужив приводом для посилення втручання французів у справи В'єтнаму. Призначений ще в 1774 р. офіційним представником Франції в ранзі вікарія єпископ Пиньо де Беэн прийняв живу участь у стражданнях скинутого з трону Нгуєн Аня і, апеллировав за допомогою до Людовіка XVI, зумів домогтися організації військової експедиції в Індокитай. Хоча з ряду причин, включаючи і розгорталась у Франції революцію, експедиція 1790 р. виявилася досить нечисленної - всього кілька десятків добровольців, - вона зіграла істотну роль в наданні Нгуєн Аню військової та військово-інженерної допомоги, що й допомогло йому в кінцевому рахунку здолати тэйшонов.

Династія Нгуєнів (1802-1945) у першій половині XIX ст. досягла значних успіхів. Було відновлено зруйноване повстанням господарство, укріплена система адміністративної влади, створені боєздатна армія, флот, відбудовані фортеці. Розвиток ремесла і торгівлі забезпечувало приплив доходів, який регулювався удосконаленою системою податків. Було приділено увагу земельних відносин та складено земельний кадастр. Знову досягло розквіту конфуціанське освіту зі здачею конкурсних іспитів на право отримання вищих посад в системі адміністрації. Був виданий збірник адміністративно-правових регламентів у формі офіційного кодексу. Все це супроводжувалося збереженням активних зв'язків В'єтнаму з Францією, яка цікавилася ним як важливим ринком збуту і опорною базою у Південно-Східній Азії - базою тим більше важливою і необхідною, що на початку XIX ст. у французів не було інших форпостів в цьому районі світу.

Пам'ятаючи про допомогу єпископа де Пиньо і його добровольців, перші правителі династії Нгуєнів доброзичливо ставилися до прагнення Франції встановити міцні контакти з В'єтнамом. Однак вони не будували ніяких ілюзій з приводу можливих наслідків цих контактів, особливо в середині XIX ст., коли не тільки Індія та Індонезія вже давно були колоніями, але й Китай виявився в ході війни з Англією насильно відкритим для колоніальної експансії. Міцні зв'язки з Францією сприяли економічному розвитку В'єтнаму, а католицизм пускав у цій країні все більш глибокі корені, особливо на півдні, де вплив конфуціанської цивілізації було менш відчутним, ніж на півночі. Як би те ні було, але в 1858 р., використовуючи як привід необхідність захистити ніби переслідуваних католицьких місіонерів у В'єтнамі, французи ввели військову ескадру в бухту Дананг, а в 1859 р. ними був захоплений Сайгон.

Окупація країни викликала енергійний опір, в ході якого французи були змушені залишити Дананг і сконцентрувати свої сили на півдні, в Кохінхіна (Намбо). Договір 1862 р. завершив цю війну, закріпив окупацію французами західній частині Кохинхины, а в 1867 р. була анексована і інша її частина. Весь південь В'єтнаму з цих пір опинився під управлінням французької колоніальної адміністрації, що було визнано офіційно франко-в'єтнамським договором 1874 р.

Анексія дружніми в недавньому минулому французами південній частині країни була болісно сприйнята у В'єтнамі. Чиновники уряду відмовилися від співпраці з окупантами і поїхали на північ, надавши французам обходитися небагатьма слабо підготовленими місцевими дрібними службовцями, нерідко відверто продажними авантюристами з числа ледь знайомих з французькою мовою випускників католицьких місіонерських шкіл. На півдні було розгорнуто навіть партизанський рух, яке, втім, великого розмаху не отримало. Що стосується захопили Кохинхину французів, то вони стали швидко налагоджувати тут товарне виробництво рису, для чого, зокрема, в болотах були прокладені численні канали. Одночасно були збільшені вже існуючі та введені нові податки на спирт, опіум та азартні ігри, відтепер легалізовані владою. Всі ці і ряд інших аналогічних заходів виявилися економічно ефективними і сприяли залученню до окупованого і колонизируемый Південний В'єтнам торгового і банківського капіталу з Франції. В ході другої франко-в'єтнамської війни (1883-1884) французькі війська зайняли ключові військові позиції в країні і змусили її правителів визнати протекторат Франції над усім В'єтнамом, чому в чималому ступені сприяли смерть у 1883 р. імператора Ти Дика і почалися у зв'язку з цим династійні чвари і політичні чвари. Колонізатори поділили протекторат на дві частини, північну - Тонкин (Бакбо) і центральну - Аннам (Чунгбо), поставивши на чолі їх і перетвореної в колонію Кохинхины своїх резидентів-губернаторів.

Закріплення французької колоніальної адміністрації у В'єтнамі стало вихідною позицією для посилення тиску на сусідні з ним Камбоджу та Лаос.

Камбоджа в середині XIX ст. опинилася під владою вмілого і здатного короля Анг Дуонга, який провів у цій досить відсталою і політично слабкою країні ряд важливих реформ, спрямованих на зміцнення центральної влади, упорядкування податків, поліпшення становища селян. Реформи включали в себе будівництво доріг, налагодження фінансів, публікацію кодексу адміністративних регламентів. Прагнучи позбутися гнітючого тиску на Камбоджу з боку сильного Сіаму, король вирішив вдатися до допомоги французів і став шукати союзу з тієї, що закріпилася у В'єтнамі Францією. Використовуючи це прагнення до зближення, колоніальна адміністрація вже в 1863 р. нав'язала наступникові Анг Дуонга протекторат, формальним приводом для якого були васальні зв'язку Камбоджі з В'єтнамом (його правонаступника Франція вважала можливим виступати після анексії Кохинхины, що межувала з Камбоджею). Почалося енергійне проникнення французів в Камбоджу, втручання резидента в політичні зв'язки країни з її сусідами, в першу чергу з Сіамом. Справа завершилася фактичним перетворенням Камбоджі у французьку колонію (1884).

Проникнення французів в Камбоджі було сигналом для руху їх також і в бік Лаосу. Французький консул з'явився в Луангпрабанге в 1886 р., а в 1893 р. Лаос теж став французьким протекторатом. Всі території на схід від річки Меконг стали сферою політичного панування Франції, яка створила Індокитайський Союз на чолі з генерал-губернатором. До Союзу увійшли колонія Кохінхіні і чотири протекторату - Аннам, Тонкин, Камбоджа і Лаос. На цьому колонізація французами Індокитаю була завершена. Постало питання про освоєння колонії.

Слід зауважити, що п'ять частин, на які був поділений французький Індокитай, були вельми нерівноцінними. Найбільш відсталими і важкодоступними для господарського освоєння були Камбоджа і Лаос, а в самому вигідному становищі опинилася Кохінхіні, яка стала не тільки рисової житницею, але і місцем розведення гевеї та експорту каучуку, що приносила чималі доходи. Були введені монополії на опіум, сіль і алкоголь, що теж незабаром стало приносити колоніальної скарбниці багатомільйонні доходи. Почалося будівництво доріг, включаючи з'єднала південь і північ В'єтнаму залізничну магістраль, розширювалися видобування та експорт вугілля, створювалися плантації кави і чаю. На рубежі XIX-XX ст. в промисловість Індокитаю, в основному В'єтнаму, французькі підприємці вкладали вже чималі гроші, які приносили величезні відсотки, чому сприяли покровительствовавшие французькому капіталу тарифи.

Багато уваги було приділено гірничодобувним промислів у Камбоджі і Лаосі, а також плантационному і дорожнього будівництва в цих протекторатах.

Внесок західного капіталу в активізацію процесу індустріального розвитку Індокитаю, який до того залишався країною з пануванням структури влади-власності, виявився, таким чином, досить значним. Вестернізація Союзу, хоча і не все, а переважно його східній частині, поклала початок перетворення цього регіону величезного півострова. Втім, безцеремонне вторгнення колонізаторів країни стародавньої культури не могло не викликати опору з боку цих країн, яке прийняло найбільш виразні і сильні форми у В'єтнамі. Перш за все, це був рух на захист імператора, Кан вионг, пік якого припав на кінець XIX ст. Суть його зводилася до підтримки правлячим апаратом країни і широкими колами населення гідності скинутого з трону і приниженого колонізаторами правителя. Який поїхав у віддалений і важкодоступний район В'єтнаму і укрився з родиною у спеціально відбудованої для цього фортеці імператор Хам Нгі (1871-1935) в кінці 1880-х рр. почав свого роду кампанію відкритого непокори, яка супроводжувалася партизанськими бойовими виступами. Схоплений у 1888 р. Хам Нгі був виселений в Алжир, але виступи не припинялися ще близько десятиліття, поки угода 1897 р. не визнало за керівником руху, генералом Де Тхамом (ок. 1857-1913), права на автономне управління створеним їм звільненим районом.

На рубежі XIX-XX ст. армія Де Тхама стала серйозною підтримкою нарождавшегося у В'єтнамі руху за національне визволення на чолі з такими визнаними ідеологами з числа вже сформувалася нової інтелігенції, як Фан Бій Тьяу (1867-1940), який у 1904 р. очолив створене ним Товариство оновлення В'єтнаму, у 1912 р. реорганізоване в Товариство відродження В'єтнаму. Рух, возглавлявшееся в перші десятиліття XX ст. Фан Бій Тьяу, було радикальним і ставило за мету насильницьке повалення влади колонізаторів і відновлення незалежності країни на чолі з полумонархом-полупрезидентом. Таємно вивезений в Японію принца Кыонг Де готували до того, щоб стати такого роду правителем. Але існувало й інше впливове напрямок у національно-визвольному русі тих років. Воно було представлено Фан Тю Чинем (1872-1926), який робив акцент на просвітництво народу, на прогрес науки та ознайомлення в'єтнамської молодої інтелігенції з культурою Європи, для чого активно використовувалися твори європейських мислителів в китайських перекладах (ієрогліфіка була важливим елементом освіти у В'єтнамі). Втім, для колонізаторів ця різниця була не дуже суттєвою, так що на рубежі другого десятиліття XX ст. діяльність обох визнаних лідерів була насильно припинена.

Перша світова війна дала неабиякий поштовх для подальшого розвитку економіки колоніального Індокитаю. Продовжувало розширюватися плантаційне господарство (каучук, каву, чай), енергійно розвивалася гірничодобувна промисловість і швидко збільшувалася чисельність робітників у країні. З'явилася обробна промисловість, стали виникати перші національні банки. Створена французами в 1923 р. конституционалистская партія почала енергійну боротьбу за реформу колоніальних порядків і за надання країні статусу домініону. Різко збільшилася кількість обучавшейся у Франції емігрантської молоді, переважна більшість якої активно вливалося в ряди борців за національне визволення. У 1927 р. сформувалася партія націоналістів В'єтнаму, що вимагала знищення колоніального режиму. Радикальність виступів та вимог представників передових верств в'єтнамського суспільства наростала рік від року.

Світова криза 1920-1930-х рр. ще більше сприяла радикалізації настроїв, особливо серед знедолених, безробітних, обезземеленных і т. п. В 1930 р. на базі ряду розрізнених комуністичних організацій, включаючи закордонні осередки, що виникли ще в 1920-х рр. в Парижі, Хо Ши Міном (1890-1969) була створена компартія Індокитаю. Після приходу в 1936 р. до влади в Парижі уряду Народного фронту вона, практично легалізувавшись, стала боротися за створення широкого народного фронту у В'єтнамі.

Колоніальні влади, хоча і вельми стримано ставилися до гасел Народного фронту, змушені були провести в Індокитаї ряд реформ, включаючи скорочення робочого дня в промисловості, амністію політв'язнів, дозвіл легальної діяльності партій, проведення виборів в ряд представницьких організацій (консультативні палати, Рада економічних і фінансових інтересів). На виборах у ці організації в 1937 р. чималих успіхів досяг Демократичний фронт, в який входила і компартія.

* * *

Друга світова війна сильно змінила загальну ситуацію у французькому Індокитаї. Опинившись формально під юрисдикцією уряду А. Ф. Петена у Віші, колоніальна адміністрація французького Індокитаю не тільки пішла на угоду з частково окупували Індокитай японцями, але і активно співпрацювала з ними. Під тиском Японії частину французьких колоній в Камбоджі і Лаосі була відступлена прояпонски налаштованому Сиаму. Всю економіку колонії адміністрація поставила на службу інтересам Японії. Не дивно, що подібна ситуація активно сприяла наростання невдоволення і в підсумку викликала енергійний опір як у В'єтнамі, так і в Камбоджі і Лаосі.

У В'єтнамі під керівництвом компартії була створена бойова організація єдиного фронту В'єтмінь, яка створила мережу партизанських загонів і з кожним днем набирала силу. У Камбоджі аналогічну роль відігравала організація Вільний кхмер, в Лаосі - організація Звільнення Лаосу. Активізація діяльності цих рухів сильно заважала японцям, які в березні 1945 р. прийняли рішення роззброїти французьку колоніальну армію в Індокитаї і проголосити незалежність В'єтнаму, Лаосу і Камбоджі. У Лаосі і Камбоджі цей формальний акт сприяв консолідації сил національного визволення, і коли восени 1945 р. тут знову з'явилися французькі колонізатори, вони змушені були з цим рахуватися. Обидва протекторату отримали автономію зі значною часткою політичної самостійності, хоча і під верховним наглядом французьких комісарів. Генеральна декларація 1949 р. визнала де-юре незалежність Лаосу і Камбоджі в рамках Французького

Союзу, після чого обидві країни в 1954 р. здобули повну політичну незалежність.

Багато складніше розвивалися політичні події у В'єтнамі. Акт про незалежність сприяв тимчасової активізації лояльного Японії імператора Бао Дая та його політичного оточення. Однак відразу ж після капітуляції Японії була серпневий переворот 1945 р., в ході якого була проголошена Демократична Республіка В'єтнам на чолі з Хо Ши Міном. Втім, реально республіка контролювала лише північ країни, тоді як південь В'єтнаму восени 1945 р. був зайнятий колоніальними військами Франції. Почалася тривала війна, що завершилася в 1954 р. фактичним угодою про статус-кво, тобто розділенням В'єтнаму на дві частини. Як відомо, в подальшому ця політична ситуація призвела до посилення опору, військового втручання США і партизанської війни на півдні країни, що сприяло об'єднанню всього В'єтнаму під владою комуністів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Англииские та французькі колонії в Індокитаї
Французький структуралізм
Французький романтизм
Екзистенціалізм у французькій літературі
Французька література Відродження
Література французького Просвітництва
Реалізм у французькій літературі
Французьке мистецтво XVIII століття
Французьке мистецтво XVII століття
Французький Ренесанс
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси