Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зовнішнє середовище. Природні та соціально-екологічні фактори та їх вплив на організм

Організм людини як єдина саморегулююча та саморозвивається система існує не ізольовано, а в тісній взаємодії з навколишнім зовнішнім середовищем. Поза навколишнього середовища життя неможливе. Вся життєдіяльність людини здійснюється в умовах постійного впливу різних факторів навколишнього зовнішнього середовища: фізичних (коливання атмосферного тиску, температура навколишнього середовища, проникаюча радіація, шум, вібрація та ін); хімічних (різні речовини у воді, повітрі, землі, нище); біологічних (інфекції, віруси).

Із зовнішнього середовища в організм надходять речовини, необхідні для його життєдіяльності та розвитку як корисні, так і шкідливі, які як би прагнуть порушити сталість внутрішнього середовища. Організм за рахунок взаємодії функціональних систем всіляко прагне зберегти його сталість, або гомеостаз. Завдяки діяльності ряду регуляторних механізмів організм здатний зберігати сталість внутрішнього середовища при різких змінах різних характеристик зовнішнього середовища - великих перепадах температур, підвищенні або зниженні вологості повітря, освітлення і т. п. Чим точніше і надійніше регулюється сталість внутрішнього середовища організму, тим меншою мірою організм залежить від змін зовнішніх умов. Підтримання гомеостазу є основою фізіологічної адаптації організму до змін навколишнього середовища.

У свою чергу, важливим фактором адаптації є тренування. Так, регулярне тренування холодом, водними процедурами (загартовування), виконання фізичних вправ в різних температурних режимах забезпечує підвищення опірності організму до змін температури.

М'язова діяльність викликає напруження всіх функціональних систем, супроводжується гіпоксією, що тренує механізми регуляції, покращує відновні процеси, покращує адаптацію до несприятливих умов середовища (зміна тиску, недолік кисню, перепади температур, шум тощо). Регулярні заняття фізичними вправами в умовах високої або низької температури і вологості повітря призводять до адаптації (акліматизації) організму, що характеризується підвищенням працездатності в цих умовах. Особи, добре фізично підготовлені, легше переносять спеку, холод, перепади тиску.

Діяльність цілого організму в єдності із зовнішнім середовищем визначається не тільки біологічними та фізичними, але й екологічними факторами. Забруднення атмосфери, ґрунту, підземних вод, підвищення радіації - все це створює жорсткі умови впливу зовнішнього середовища на людину. Значна частина хвороб сучасної людини - результат погіршення навколишнього його екологічної обстановки. Все це багато в чому може перешкоджати широкого використання засобів фізичної культури на відкритому повітрі. Не рекомендується виконувати які-небудь форми фізичних вправ (ранкові, вечірні оздоровчі пробіжки, тривала велоезда, катання на роликах та ін) уздовж автомобільних доріг, стоянок, поблизу промислових підприємств. При виконанні фізичних вправ підвищуються функції серцево-судинної і дихальної систем, збільшується газообмін (людина вдихає і видихає), а отже, підвищується негативний вплив брудного повітря на організм людини. І тут слід зазначити, що регулярні заняття фізичними вправами і спортом підвищують специфічну стійкість організму до екологічно несприятливих факторів.

Як вже було сказано, успіхи науки і техніки нарівні з корисним ефектом призводять до сучасного життя і до несприятливих наслідків соціального характеру. Автоматизація, комп'ютеризація, постійний дефіцит часу знижують необхідний рівень рухової активності. В результаті образ життя більшості людей, особливо тих, чий професійний праця пов'язана з великими розумовими навантаженнями, став характеризуватися недостатньою руховою активністю - гіпокінезією. Встановлено, що гипокинезический режим викликає в результаті порушення загальнобіологічного балансу, призводячи до стану, який називається гіподинамією. Гіподинамія проявляється у зниженні обміну речовин, зниження рівня функціонування низки систем організму, атрофії м'язів, демінералізації кісток.

При гипокинезическом режимі особливо страждає серцево-судинна система. Об'єм серця у фізично активних людей менше, ніж у спортсменів. Це обумовлено відносно тонким м'язовим шаром і малими порожнинами шлуночків серця. Навіть при невеликому фізичному навантаженні таке серце не може забезпечити необхідне збільшення кровотоку, що веде до стомлення людини і неможливість продовжувати роботу.

Поряд з недостатнім розвитком серця у малоактивних людей спостерігається ряд несприятливих змін у судинній системі. У них швидше відбуваються склеротичні зміни в судинах серця і головного мозку, що перешкоджають посиленню кровопостачання цих життєво важливих органів при фізичних і емоційних напругах. Зміни функціонального стану стінок артеріальних судин сприяє підвищенню кров'яного тиску. Це несприятливо відбивається на життєдіяльності організму не лише при фізичних навантаженнях, але і при м'язовому спокої.

Гіпокінезія призводить до недостатнього розвитку системи дихання. У звичайних умовах людина може цього не помічати, оскільки основними споживачами кисню є м'язи, а їх маса у нетренованих людей невелика. Крім того, в стані спокою його багато не потрібно. Однак якщо нетреновані м'язи виконують навіть невелике навантаження, то потреба в кисні різко зростає. Органи дихання і кровообігу не можуть її задовольнити. У зв'язку з цим в організмі накопичуються продукти окислення, і тому малоактивний людина змушена припиняти роботу.

При недостатньої рухової активності погіршується живлення м'язів. У результаті зменшується їх об'єм, сила, розтяжність і пружність. М'язи стають млявими, в'ялими, втрачають швидкісні якості, витривалість, різко знижується їх сила. Кістки стають більш крихкими, зменшується рухливість в суглобах. Через ослаблення м'язів, зв'язкового і кісткового апарату тулуба і нижніх кінцівок порушується постава, деформуються хребет, грудна клітка, змінюється звід стопи. Це тягне за собою цілий ланцюг подальших порушень здоров'я, зниження працездатності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фактори зовнішнього середовища
Аналіз факторів зовнішнього середовища
Вібрація та її вплив на організм, нормування і захист
Якість природного середовища і стан природних ресурсів
Класифікація та вплив на людину негативних факторів виробничого середовища
Аналіз зовнішнього середовища та її впливу на реалізацію альтернатив
Впливу вібрації на організм людини
Аналіз зовнішнього середовища
Іонізуюче випромінювання, характеристики, джерела впливу на організм, нормування
Механічний вплив на організм людини
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси