Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Міщани" (1902)

Дія в п'єсі значною мірою організується сімейним конфліктом - конфліктом батьків і дітей. Під одним дахом у будинку Бессеменовых йде війна всіх з усіма. Бессеменов-старший, Василь Васильович, б'ється з дітьми - Петром, Тетяною та прийомним сином Нілом, а також з тими, хто претендує на його дітей, - з Оленою і Полів. Нарешті, він воює проти незрозумілих йому, нікчемних, з його точки зору людей - птахолова Перчихина і колишнього диякона Тетерева. Війна йде за порядну життя. Бессеменовы, старші в будинку і, ширше, головні у місті (Василь Васильович претендує па роль міського голови), намагаються нав'язати всім своє уявлення про порядною, зразковою, "правильного" життя. Це і є, по Горькому, початкове властивість міщан: вони впевнені, що живуть найкращим чином; знають, як треба жити.

Молодші - Петро, Тетяна і особливо Ніл - не хочуть жити, як батьки. Однак у розвитку конфлікту виявляється ще один вододіл між героями. Це конфлікт між молодшими Бессеменовыми, Петром і Тетяною, з одного боку, і Нілом - з іншого. Петро і Тетяна Бессеменовы, хоча і не хочуть жити, як старші, але інакше жити не можуть, В ході дії стає ясно, що врешті-решт вони примиряться зі старшими: Петро, виключений студент, лише бунтар "на годину". Закоханий в Олену і витягнений нею нагору, до її кімнати, він, судячи з усього, спуститься вниз, під батьківське крило, і всі заживуть, як жили раніше. Зі старшими, з міщанами, Петра і Тетяну пов'язує спорідненість не тільки по крові, але й по духу - відсутність в них особистісного "самостояния", а значить, і творчого початку, в кінцевому рахунку безпліддя: вони, як всі Бессеменовы, без насіння... Такий суд Горького над героями-міщанами.

Істотна перспектива у розвитку драматичного конфлікту п'єси пов'язана з образом Нілу, який розриває з Бессеменовыми, йде з дому. Ніл відстоює своє право жити за власним}' "розкладом", нікого не спрашиваясь, "з себе", вільно. Воля приймального батька тут символ влади взагалі, символ не абстрактний і не випадковий. За ним стоїть широкий спектр асоціацій. Незважаючи па те, що сценічна дія не виходить за стіни одного будинку, у ході п'єси вимальовується можливе розширення змісту художнього конфлікту: у промовах Нілу, коли він розповідає про зіткнення з начальством, коли звучать слова про те, що господар - той, хто трудиться, про право втрутитися в "розклад життя" і т. д. Тим самим конфлікт п'єси піднімається до рівня ідеологічного, а постать Нілу з її непримиренністю до "хозяївам" життя отримує героїчну забарвлення. Це визначає художню новизну горьківської п'єси. Пошук героїчної потенції у людей свого часу стає головним ціннісним орієнтиром письменника в його подальшої творчої еволюції.

* * *

З розумінням міщанства у творчості Горького пов'язані багато яскраві сторінки його творів, відкриття і омани. Його тлумачення міщанства в ряді випадків не тільки занадто широко, але і помилково, схематично прямолінійно. Особливо це недвозначно виявилося в його публіцистиці, наприклад у статті "Нотатки про мещанстве" (1905). В ряд міщан тут потрапили Л. Н. Толстой і Ф. М. Достоєвський, І. Кант і Ф. В. Тютчев. Визнаючи геніальну художню силу Толстого і Достоєвського, Гіркий "відкриває міщан" в їх філософії. Це філософія самовдосконалення і непротивлення злу насильством у Толстого і "проповідь терпіння" у Достоєвського, нібито продиктовані бажанням письменників "примирити мучителя і мученика" в російській життя і прагненням "виправдати себе за близькість до мучителів, за безпристрасність своє до страждань світу".

Відомі також грубо прямолінійні виступи Горького проти ідей Достоєвського, зокрема в статтях "Про карамазовщине" і "Ще про "карамазовщине"" (обидві - 1913), спрямованих проти театральної інсценізації в Московському Художньому театрі роману "Біси".

Художньому дослідженню феномена міщанства присвячені повісті окуровского циклу ("Життя Матвія Кожем'якіна", "Містечко Окуров", "Велика любов") та автобіографічна трилогія, особливо перші дві частини - "Дитинство" і "В людях".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

П'єса "На дні" (1902)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси