Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Проект Просвітництва в оцінках наступних мислителів

Крім Ж.-Ж. Руссо, противниками всепроникаючого раціоналізму в епоху Просвітництва були й інші мислителі, хоча їх програми і переконання часом виявлялися досить далекими один від одного. Серед них явно виділяється на тлі раціоналізму того часу німецький письменник і протестантський метафізик Йоганн Георг Гаман (1730 1788), вплив якого поширюється на періоди "Бурі і натиску", на романтизм і сучасну філософію мови. В протилежність кантовському розумовому пізнанню В. Р. Гаман вказував на творчу силу почуття і душевності, які вважав особливо дієвими в поезії - рідною мовою людства. Були й інші критики проекту Просвітництва: так ірландський теоретик і політичний діяч Едмунд Берк (1729-1797) висловив своє неприйняття революційних ексцесів; англійський економіст, священик Томас Роберт Мальтус (1766-1834і) вважав, що неможливо уникнути нестачі природних ресурсів; маркіз де Сад (1740-1814) описав ту сторону звільнення людини, яка не вміщувалася в рамках моделі Освіти.

Витоки формування подібної критики можна знайти ще у навчаннях, що йдуть від грецьких софістів - Протагора, Антифонта, Крития, згідно з яким, переконання, в тому числі і ціннісні судження, засновані па них інститути спираються не на відкриття об'єктивних і незмінних природних фактів, а на думки людей, які змінюються і розрізняються в кожних суспільствах і в різні часи. Саме ця традиція знайшла своє продовження у скептиків XVI ст., зокрема у М. Монтеня, потім у Дж. Віко, а пізніше у Д. Юма.

Проте вирішальну роль у зміні світогляду зіграв ряд кардинальних подій, що відбулися в науковому світі в подальший час. Вже в XIX ст. на підставі відкритого в той час другого закону термодинаміки, згідно з яким всі наші структури конечни, а тенденції занепаду виявляються набагато більш імовірнісними, ніж тенденції до стабільності, було підготовлено грунт для подальшої зміни парадигм. Цей закон, що має силу в усіх без винятку областях, був визнаний у фізиці лише в середині XX ст. і визначив багато в чому необхідність формування нового світогляду, що включає усвідомлення того, що наукове розуміння світу і раціональне осягнення мають свої межі. Саме з цього часу виникли суперечки про вичерпаність просвітницького проекту. Ця тема не втратила своєї актуальності й понині, в підтвердження чого пошлемося на книгу сучасного політичного теоретика Дж. Грея "Поминки по Освіті. Політика і культура на заході сучасності", де мова йде про вичерпаність просвітницького проекту і необхідність вироблення інших світоглядних орієнтирів, а також на книгу У. Бека "Суспільство ризику. На шляху до іншого модерну", де мова йде про новому етапі розвитку культури Заходу.

Філософ Юрген Хабермас у XX ст. назвав проект Просвітництва проектом модерна. Поняття "модерн" має неоднозначне застосування, оскільки розрізняють різноманітні характеристики модерну в історії розвитку європейської культури, і в цьому зв'язку слід диференціювати поняття "естетичний модерн", "філософський модерн", "культурний модерн", "стиль модерн".

Згідно з Ю. Габермасом, "проект модерну, сформульований філософами Просвітництва у XVIII ст., полягає в тому, щоб послідовно розвивати объективирующие науки, універсалістські основи моралі і права і автономну сферу мистецтва у всій їхній своєрідності, - але в той же самий час вивільняти накопичуються подібним чином когнітивні потенціали від їх езотеричних "високих" форм і використовувати для практики, тобто для розумного розподілу життєвих зв'язків". За його твердженням, дискурс про модерні почав Р. В. Ф. Гегель, першим усвідомив його як філософську проблему, потім з боку ряду мислителів виникли різноманітні спроби обґрунтування модерну. Критичний же дискурс про модерні, як вважає Ю. Хабермас, був сформований у ранньому романтизмі, а потім продовжений Ф. Ніцше, представниками Франкфуртської школи і іншими філософами'. Найбільше до цієї теми були звернені праці філософів та культурологів, яких ми відносимо до епохи постмодерну.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Циклічний підхід в оцінках наступних мислителів
Проект просвітництва: його автори, адепти і опоненти
Культурологічні ідеї просвітництва в інтерпретації польських мислителів
Оцінка та фінансування міжнародних проектів з урахуванням ризику країни
Спадщину Ф. Ніцше в оцінках російських і західних мислителів
Аналіз та оцінка ефективності проектів: методи і система показників
Інвестиційні проекти: розробка і оцінка
Основні критерії оцінки інноваційних проектів
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ ТА ЇХ ОЦІНКА
РОЗРОБКА ПРОГРАМИ І ПРОЕКТІВ НОВОВВЕДЕНЬ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси