Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ергономічні властивості товарів

Ергономічні властивості ergon (від грец. ergon - робота, nomos - закон) зумовлюють здатність товару створювати відчуття зручності, комфортності при використанні його споживачем.

Зручність користування - це комплексне властивість, що визначає здатність товару функціонувати з урахуванням особливостей будови і властивостей організму людини. Воно складається з групових властивостей:

- зручності підготовки до функціонування (зручності установки, підключення, відкривання, завантаження і ін);

- зручності функціонування (зручність робочої пози, утримання, захоплення, регулювання та ін);

- зручності догляду (укладання, навантаження, перевезення та ін).

Зручність користування товаром залежить від відповідності товару особливостям людини і сумісності у системі "людина - виріб". Сумісність найбільш важлива для технічно складних товарів. Технічна сумісність виду "людина - виріб" характеризує відповідність розмірів і властивостей виробу антропометричним, психологічним і фізіологічним особливостям людини. Мета сумісності - оптимізація товарів і процесів їх використання.

Технічно складні товари, використання яких базується на управлінні людиною, створюються з урахуванням даних антропометричних особливостей людей, оптимальних і максимальних зон робочих рухів. Так, оптимальне робоче простір водія, що керує автомобілем, обмежена дугами, описуваними кожною рукою оператора при обертанні в ліктьовому суглобі (радіус дуги дорівнює в середньому 34 см); крім того, існує функціональна і морфологічна асиметрія, що властива руховому апарату людини, наприклад "праворукость". Ці особливості враховують при розміщенні важелів керування транспортним засобом.

При роботі з елементами управління велике значення має швидкість реакції на сигнал. Як показали дослідження, руху кисті правої руки здійснюються швидше на 14-15%, ніж кисті лівої руки. Елементи управління товаром зручні тільки тоді, коли розташовуються у відповідності з логікою і послідовністю дій людини, що використовує товар. Елементи індикації та управління товаром розміщуються з урахуванням точності, з якої сигнал з приладу повинен бути лічений; швидкості сприйняття; зручності маніпулювання; значущості виконання операції; послідовності і частоти використання.

Зручність управління часто залежить від загальної компонування робочого місця оператора і виконання окремих органів управління. При проектуванні враховуються не тільки особливості роботи людини стандартними органами управління, але і частота, і величина зусиль керуючих рухів, ступінь складності операцій. Якщо споживачеві доводиться рідко користуватися органами управління, допускається наступна величина зусиль: кнопка легкого типу - 0,5 кгс, кнопка важкого типу - 3,0 кгс, тумблер легкого типу - 2 кгс, тумблер важкого типу - 9,45 кгс. При частому маніпулюванні, кілька разів у хвилину, допустима величина зусиль повинна бути в два-три рази нижче зазначених значень.

Ергономічні властивості товарів при тривалій експлуатації здатні вплинути на стан здоров'я людини. Наприклад, несумісність форми взуття зі стопою ноги людини може зробити істотний вплив на здоров'я. При носінні такого взуття обмежується амортизаційна функція стопи, активний відпочинок м'язів, який полягає в чергуванні їх напруги і розслаблення, виникають спастичні болі в нижніх кінцівках, викривлення, недостатнє кровопостачання, обмеження працездатності кінцівок, відбувається неправильне розподіл маси тіла на суглоби першого та п'ятого пальців, утворюються хворобливі потертості травми зовнішнього і внутрішнього виростків, утворення кісткового наросту (haglunda), званого подвійною п'яткою.

Надто тісний і коротка взуття створює підвищений тиск на стопу (до 6,1-8,1 кПа). Тривале стиснення кровоносних судин може навіть призвести до відмирання тканин. Обмеження свободи рухів стопи є причиною ослаблення м'язів і порушення їх функцій. В тісному і короткої взуття пальці стискаються, що призводить до опускання кісток плюсни і розтягнення зв'язок стопи, обмеження кровопостачання, а в холодний період - переохолодження стопи.

Широка взуття також перешкоджає правильному функціонуванню стопи, викликаючи зсув її вперед і перенесення центру ваги тіла на пальці. В результаті постійного натиску найчастіше другий палець стає молоткообразным і його подушечка сильно притискається до опори, що викликає хворобливе тиск на ніготь.

Хода у вільній взуття стає невпевненою, що призводить до вивихів гомілковостопного суглоба, а також потертості шкіри пальців і п'яти.

Ергономічні показники товарів поділяються на гігієнічні, антропометричні, фізіологічні, психофізіологічні і психологічні.

Гігієнічні показники використовуються для характеристики відповідності товару гігієнічним умовам життєдіяльності й працездатності людини при взаємодії з товаром.

Вони відображають здатність товару забезпечувати оптимальні (необхідні) умови життєдіяльності і працездатності людини (комфортності) при його контакті з товаром і середовищем, а також певну ступінь чистоти. Комфортність середовища визначається станом газового, вологісного, теплового, звукового, оптичного, електричного та ароматичного мікроклімату, створюваного товаром. Основними гігієнічними показниками є показники освітленості, температури, вологості, напруженості магнітного та електричного полів, запиленості, випромінювання, токсичності, шуму, вібрації, перевантажень (прискорень). Гігієнічні властивості зумовлюються великою кількістю хімічних, фізичних і мікробіологічних властивостей матеріалів.

Відсутність шкідливого впливу на здоров'я людини при використанні ним товару - перша і основна характеристика товару будь-якого призначення.

Номенклатура показників гігієнічних властивостей залежить від виду товару, його призначення. Наприклад, при оцінці гігієнічних властивостей олов'яного посуду основним показником є вміст миш'яку і свинцю, які зазвичай присутні в олові.

Вони являють собою шкідливі домішки, тому їх кількість регламентується санітарними нормами і правилами.

Гігієнічні властивості одягу характеризуються показниками гігроскопічності матеріалів, теплоізоляційними властивостями одягу, повітро - і паропроникністю.

Багато гігієнічні показники виявляються тільки в системі "людина - товар - середовище", тобто проявляються тільки при експлуатації та не відносяться безпосередньо до матеріалу чи виробу (показники мікроклімату пододежного шару повітря, дію на фізіологічні функції організму та ін).

Для непродовольчих товарів гігієнічні показники відображають рівень шуму, вибронагрузки і т. д.

Шум - безладні коливання різної фізичної природи, що відрізняються складністю тимчасової та спектральної структури. Джерелами акустичного шуму можуть бути будь-які коливання у твердих, рідких і газоподібних середовищах; в техніці основні джерела шуму - двигуни і механізми. Підвищений шум, що виходить від машин і механізмів, часто свідчить про наявність в них несправностей або про нераціональність їх конструкцій.

Рівень шуму нормується в стандартах на побутові машини і прилади. Наприклад, для побутових електричних пральних машин класу "А" при 1300 оборотах в хвилину рівень шуму становить близько 70 дБ, машин з системою Fuzzy Control - 62-64 дБ, найбільш досконалих машин - 55 дБ; для посудомийних машин рівень шуму 40-50 дБ вважається низьким, вище 55 дБ - високим; для побутових електричних холодильників вважається низьким рівень шуму 40 дБ.

Антропометричні показники використовуються для характеристики відповідності конструкції товару особливостей людського тіла; форми тіла і його окремих частин, що входять в контакт з товаром; розподілу ваги людини. Антропометричні особливості використовуються при проектуванні одягу, взуття, меблів, спортивних товарів, електропобутових приладів та ін.

При проектуванні і виготовленні одягу в Росії використовується ГОСТ Р ІСО 3635-99 "Одяг. Розміри. Визначення, позначення та вимоги до вимірювання". У стандарті використовується поняття "контрольні величини". Контрольні величини - вимірювання, на яких побудована система розмірів одягу. Виміри людини включають в себе: обхват голови, шиї, грудей, бюста, під грудьми, талії і стегон; зростання; довжини ноги по зовнішній і внутрішній поверхнях; обхват кисті; довжину кисті; довжину ступні. Контрольні величини вказуються на піктограмі - намальованому символі людини.

Розміри вказуються в маркуванні товарів. Така інформація дозволяє споживачеві вибрати вироби з відповідними розмірами. Однак маркування виробів в різних країнах світу різниться, що часто вводить в оману покупців (див. дод. 1).

Меблі, зокрема дитяча, підлягає суворої диференціації за антропометричними даними. Так, учнівські стільці випускаються декількох типорозмірів (табл. 8.3).

Таблиця 8.3

Типоразмерные групи дитячих меблів

Група

Колір маркування

Зростання учнів, см

Висота заднього краю сидіння над підлогою, см

Висота переднього краю сидіння над підлогою, см

А

Жовтий

До 130

54

32

Б

Червоний

131-145

60

36

В

Блакитний

146-160

66

40

Г

Зелений

161-175

72

44

Д

Білий

Понад 175

78

48

Антропометрична сумісність має важливе значення для спортивних товарів.

Велосипеди випускаються з рамами декількох типорозмірів, які орієнтовані на споживачів різного зросту. Розміром рами вважається відстань від осі каретки - осі системи до перетину кінця підсідельної труби з підсідельним штирем, що вимірюється в дюймах (табл. 8.4).

Таблиця 8.4

Розмірне поділ велосипедних рам залежно від зростання споживача

Зростання

споживача,

см

Висота рами

Маркування

типорозміру

Характеристика

см

дюйми

135-155

35,4

14

XS (Extra Small)

Дуже

маленький

150-165

40,6

16

S (Small)

Маленький

165-178

45,7

18

M (Medium)

Середній

175-185

50,8

20

L (Large)

Вище середнього

185-195

55,8

22

XL (Extra large)

Великий

190-210

60,8

24

XXL

Надвеликої

Відповідність антропометричних показників спортивним особливостям споживача обумовлює максимальну ефективність використання товару, економію фізичних витрат і сприяє одержанню високого результату на змаганнях. Наприклад, на результат спортивної стрільби з біатлонної рушниці впливає антропометричний показник - прикладистість, який обумовлений відповідністю розмірів ложа і приклада ширині долоні, довжині руки і будовою плеча стрілка.

При характеристиці зручності користування мисливською зброєю використовується термін "посадистость", тобто легкість, з якою можна виконати кілька пострілів підкидаючи рушницю.

Фізіологічні та психофізіологічні показники застосовуються для характеристики відповідності товару фізіологічним особливостям людини, особливостям функціонування його органів почуттів. Показники відображають відповідність конструкції товару силовим, швидкісним, зоровим, слуховим, чуттєвим можливостям людини і використовуються не тільки для промислових, а й для продовольчих товарів.

Фізіологічні показники продовольчих товарів оцінюються стосовно можливостям і потребам організму людини. Приміром, у композиційних продуктах фізіологічні показники пов'язані зі збалансованістю хімічного складу. Амінокислотний і жирнокислотний склад білків і жирів відповідно підбираються з урахуванням фізіологічних особливостей організму. Температура плавлення жирів повинна бути близькою до температури тіла людини. У зв'язку з негативними наслідками захоплення рафінованою їжею розробляються нові сорти і види продуктів, збагачених харчовими волокнами, вітамінами, мінеральними елементами.

Встановлено причинний зв'язок між розвитком злоякісних пухлин в кишечнику і недостатнім надходженням в організм рослинної клітковини. Сприяючим фактором в даному випадку служить малорухливий спосіб життя.

Психологічні показники застосовуються для характеристики відповідності товару психологічним особливостям людини - можливостям сприйняття, обробки і аналізу інформації. Наприклад, використання кольорових маркерів в органах управління товарами тісно пов'язане з психологією кольоросприйняття: тут червоний означає "небезпека, заборона"; жовтий - "обережно; увага!"; зелений - "безпека, екологічність".

Причини вибору сигнальних кольорів пов'язані з колірним і яркостным контрастом. Так, жовтий ділянку спектра має максимальну видимість, а тому чергування жовтих смуг з чорними забезпечує сприйняття на найбільшій відстані. Доповнюючи "осину" попереджувальну розмальовку нанесенням косих смуг, забезпечують поліпшення розпізнавання небезпечних технічних об'єктів - балки, крани, стовпи (забезпечується візуальне відокремлення від вертикальних і горизонтальних природних об'єктів, переважно формуються в полі сили тяжіння). Синій сигнальний світло застосовується для невеликих відстаней, так як його промені сильно розсіюються (військова, залізнична сигналізація).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Характеристика номенклатури споживчих властивостей і показників якості товарів
Споживчі властивості товарів
Естетичні властивості товарів
Асортимент товарів: види, властивості, показники, управління асортиментом
Розвантаження товарів
Роздільне зберігання товарів підвищеного і зниженого споживчого попиту
Інженерно-психологічне обстеження ергономічної системи
Ціна та оплата товару
Економічний аналіз нового товару
Розробка та впровадження нового товару на ринок
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси