Меню
Головна
 
Головна arrow Соціологія arrow Технологія соціальної роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціальна терапія проблем індивіда та групи

Соціальна терапія виступає як комплексна технологія соціальної роботи і вбирає в себе методики, що застосовуються в різних видах професійної діяльності: медицині, практичної психології і соціальної роботи. Для розуміння цілей і завдань соціальної терапії, а також її місця в ряду соціальних технологій необхідно розуміння відмінностей цілей та завдань загальних соціальних технологій, які реалізуються кожним видом соціальної технології, їх можливостей, а також об'єктів, на які вони можуть вплинути, і конкретних ситуацій, де кожен різновид буде забезпечувати кращий результат у досягненні поставленої мети.

Розгляд соціальної терапії як "лікування" соціальних хвороб аналогічно використанню терміна "терапія" в медицині з виділенням етапів, кожен з яких має своє призначення і властиві тільки йому методи роботи.

Соціальна терапія тісно пов'язана з психотерапією, в якій використовуються методи впливу на психіку. Ці дії базуються на психологічних теоріях і методах і включають в себе систематичні, цілеспрямовані заходи з надання допомоги особі або групі осіб у питаннях врегулювання почуттів, імпульсів, думок, відносин і зняття психологічних симптомів, які викликають занепокоєння, дискомфорт у пацієнтів. Лікар психотерапевт працює переважно з неврозами, прикордонними станами та іншими нервово-психічними патологіями людини.

Відомі чотири основні моделі психотерапії:

o психотерапія як метод лікування, тобто вплив на соматичне психічний стан клієнта (медична модель психотерапії);

o психотерапія як метод маніпулювання, що носить характер інструменту і слугує цілям суспільного контролю (соціологічна модель);

o психотерапія як метод, що приводить у дію процес навчання особистості (психологічна модель);

психотерапія як комплекс явищ, що виникають у ході взаємодії між людьми (філософська модель).

Зв'язок соціальної терапії з соціальною діагностикою, адаптацією, реабілітацією, контролем і корекцією в тому, що загальні соціальні технології реалізуються в кілька етапів: діагностика - терапія - реабілітація - адаптація.

При цьому можна бачити, що технології контролю, нагляду, консультування та ряд інших виступають як допоміжні. Практика показує, що використання функціональних соціальних технологій (контролю, нагляду та ін) на будь-якому етапі нормалізації соціального відхилення підвищує ефективність і результативність роботи.

Форми соціальної терапії мають відмітні особливості процесів пристосування (адаптації), відновлення (реабілітації), контролю (обмеження), внесення поправок (корекції), попередження (профілактики).

Але, з іншого боку, функціональні соціальні технології реалізуються незалежно від технології соціальної терапії, оскільки вони не завжди безпосередньо пов'язані з відхиленням від нормативів функціонування соціальних об'єктів і суб'єктів.

Так, соціальна адаптація найменше з розглянутих соціальних технологій пов'язана з виправленням нормативних відхилень, а ось механізм реалізації соціального контролю передбачає реакцію суспільного санкціонування або заохочення поведінки індивідів.

Таким чином, соціальна терапія обумовлена структурною єдністю всіх соціальних технологій. Вона являє собою конкретні форми впливу на девіацію на різних рівнях її прояву.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Функції соціальної терапії
Соціальна діагностика проблем осіб і груп у важкій життєвій ситуації
Методи поведінкової терапії в групі
Групова соціальна терапія
Види соціальної терапії
Рівні реалізації соціальної терапії
Технологізація процесу соціальної терапії
Психологія групової злочинної поведінки (психологія злочинної групи)
Методика здійснення технології соціальної терапії
Поведінка індивіда
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси