Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Англія

У цій країні феодалізація відбувалася дещо по-іншому, тут довгий час зберігалися общинні відносини. У розпорядженні вільних общинників перебували гаиды - ділянки землі до 50 акрів. У VII-VIII ст. король зі своїх володінь наділяв землями дружинників у вигляді пожалувань за службу. Називалися вони боклэнд (англ. "тримання"). КІХ ст. утворилися феодальні вотчини-маноры. Порядок землеволодіння визначився в "Книзі страшного суду" (1066). З неї зрозуміло, що відносини всередині класу феодалів не склалися в Англії за формулою "васал мого васала - не мій васал", як це було у Франції.

Особливістю феодалізації в Англії було відсутність позаекономічного примусу селян. Призначувані королем шерифи (чиновники) відали збором податків, судовими й адміністративними справами.

Селяни ділилися на соціальні групи: виланы мали до 30 акрів землі (акр - 0,4 га); бордарии - близько 15 акрів; коттеры - всього до 3 акрів. Були ще фрігольдери - особисто вільні.

Комутація ренти

XIV ст. увійшов в історію Франції, Англії, деяких інших країн як час переходу до комутації ренти, тобто переведення селян з панщини на оброк з-за яскраво вираженого невдоволення селян своїм тяжким становищем. Антифеодальные повстання відбулися у Франції в середині XIV ст. (Жакерія) і в 1381 р. в Англії під проводом Уота Тайлера. Селяни вимагали скасування панщини, так як не мали часу працювати на своїх земельних ділянках. Їх переводили на оброк, вони самі почали вирішувати, що і коли посадити на своїх ділянках і скільки потім продати результати праці. І тоді селяни стали не тільки платити податок державі й оброк землевласнику. Зібравши гроші, вони викуповували на свободу всю родину (на рубежі XIV-XV ст.).

В ході комутації ренти значно зміцніли товарно-грошові відносини. Не таким всеосяжним ставало і натуральне господарство.

Німеччина

Помітно відрізнявся від французького досвіду процес феодалізації в Німеччині. Тут не селяни отримували землю від феодалів, ті самі спочатку освоювали вільні території. Це явище називали баналитетом. У ході таких дій позаекономічний примус селян виникло раніше, ніж економічне. Феодали захоплювали винні преси для виробництва та продажу вина, привласнювали водяні млини для помелу зерна і т. д. Потім створювалися вотчини і на селян поширювалася економічний примус у вигляді панщини або оброку як плати (ренти) за свої ділянки землі.

Селяни на землях Німеччини ділилися на маниципий - особисто залежних; сервів - дворових людей; аллодистов - особисто колишніх вільних общинників та ін.

Німецькі князівства не торкнувся процес комутації ренти. Тут почалося "друге видання кріпацтва", тобто більш пізніше закріпачення селян. Воно поширилося на землях на схід від Ельби, де їх свого часу освоїли колоністи з інших князівств. Тому пізно "розлучилися" з кріпацтвом (XIX ст.).

Застосовувалися двох-трипільними системи чергування культур з чорним паром, тобто відпочиває від заорювання землею. Використовувався важкий і легкий плуги. Сіяли жито, пшеницю, овес, ячмінь, полбу, боби, горох, квасоля.

Розвивалося виноградарство в Італії, Франції, Південній Німеччині. Вирощували яблука, груші, сливи, вишні, на півдні Європи - оливи. Сіяли льон і коноплі на масло. Розводили корів, овець, кіз, свиней, спеціальною галуззю тваринництва стало конярство. Широко поширилося птахівництво.

У надрах аграрного суспільства зароджувалися провісники кардинальних змін. Зміни ці були пов'язані з розвитком міст, торгівлі, ремісничого і мануфактурного виробництва.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Література Просвітництва в Англії
Економічний розвиток Англії
Англія
Основні види земельної ренти
Формування цін на ресурси: рента, процент, прибуток
Д. Рікардо класична теорія земельної ренти
Германия
Германия
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси