Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Новгородська феодальна республіка

Відмінна риса Новгородської землі - величезна територія. На півночі виникали міста Псков і Ізборськ біля Чудського озера, Новгород на Ильмене, Білоозеро. Новгород виник на берегах Волхова в IX ст. На перехресті торгових шляхів: вниз по Волхову через Ладозьке озеро і Неву в Швеції; через Ільмень і Мету - на Волгу, з Візантії та Києва по Дніпру вгору, через волоки, Ловатью в Ільмень і Волхов ("із грек у варяги"). Багатство і зв'язку Новгорода - основа посилення і самостійності. Залучали хутра і моржовая кістка. До початку XIII ст. (рицарські ордени) особливої військової загрози не було. В Новгороді були кам'яний Кремль, Софійський собор (побудував син Ярослава Мудрого Володимир), єпископський двір, Борисоглібська церква, торг, вічова площа, житлові будинки, майстерні і т. д. На околиці монастирі - Юр'ївський з півдня та Антоніїв на півночі. Були дерев'яні бруківки. На бересті - заповіту, боргові розписки, чолобитні, запрошення, вірші і т. п. Багато ремісників - вулиці Щитная, Кузнецька, Кожум'яки, Гончарна, Плотницький кінець. Іноземні торгові двори - німецький, готський.

Склався порядок, коли Новгород запрошував до себе князя з дітей. Сина Мономаха Мстислава запросили з 12 років. Через 14 років, в 1102 р., Святополк Київський хотів замінити його своїм сином але новгородське посольство: "Якщо у твого сина дві голови, то посилай". Мстислав одружений другим шлюбом з дочкою посадника. В управлінні Новгородом був особливо важливий пост посадника. Раніше це довірена особа київського князя, надісланий з Києва. У XII ст. посадників вибирають самі новгородці і тільки із знатного боярства. Утворилося посадничье управління, незалежне від князя. Вони стали наступниками племінної старшини, громадськими лідерами. У 1117 р. князь Мстислав переїхав у Київ до батька. У 1118 р. Володимир Мономах і Мстислав, викликаний батьком на південь, викликали новгородських бояр в Київ і змусили присягнути на вірність. Посадником у Новгороді був направлений з Києва Борис.

Останнім князем при якому залишалося вплив Києва, був Всеволод Мстиславич (1118-1136). У 1118 р. він був призначений Мономахом на новгородський стіл, а в 1125 р., на думку В. Я. Фроянова, його обрали. Тобто новгородці перебудували свої стосунки з князем замінивши призначення обранням. Обрання передбачає певну процедуру (ритуал), в який входить ряд (договір), скріплюється присягою (цілуванням хреста). У 1129 р. знову посадник з Києва. Положення Всеволода погіршився після смерті Мстислава Великого в 1132 р. На київському столі Мстислава змінив Ярополк Володимирович (дядько Всеволода). Він вирішив перевести племінника в Переяславль, новгородці, незадоволені, хрест цілував, що буде правити довічно. Незабаром повернувся до Новгорода, але його виганяють. Посадника Мирослава відправляють в Псков. Всеволод незабаром повернувся, але хвилювання не відразу вщухли.

В 1135 р. при посаднике Мирославі князь Всеволод склав "Рукописання" про пільги купців у церкві Івана Предтечі на Опоках, побудованої в 1127-1130 рр. На думку Ст. Л. Яніна, статут остаточно оформився до кінця XIII століття. "Будинок святого Івана великого" об'єднував заможних новгородських купців - вощников, які торгували воском з Європою. Храм був наділений владою Новгорода привілеями. Церква ставала організаційним центром купецької корпорації (Иванское сто). В храмі зберігався еталонний "вощанов вага", що приносило храму чималі доходи. На двір привозили зважувати віск всі купці, але новгородські гості за зважування платили менше. На площі перед храмом під керівництвом тисяцького проходили засідання торгового суду, разбиравшего тяжби між купцями. Іванівській купецького братству дано самоврядування і суду по торгових справах, незалежні від посадника. При церкві учреждался рада з трьох старост (2 обиралися від купців, 1 боярин тисяцький). "Рукописання" показало посилення місцевої громади та розширення її управлінських функцій. Увійти в братство можна тільки після внеску в 50 гривень (ставали "вульгарними купцями"). Більше 10 кг, а також піднести новгородському тисяцькому ипрского сукна з Фландрії. Звання "вульгарного купця" було спадковим і давало право зайняти місце купецького старости. У самому храмі зберігали тільки свічки і фіміам. Як склад, очевидно, подцерковные палати, в яких важили віск. На користь Іванівського братства йшли мита з воску, привезеного в Новгород. Близько 24 червня протягом 3 днів відзначали храмове свято Іоана Предтечі. Свято Іванівського братства 11-13 вересня, коли на пристрій бенкету з загальної казни витрачали 25 гривень срібла. Бенкети-братчина.

У Новгороді було поширено складничество - 4-5 купців, які торгували одними товарами, об'єднувалися (відображено в берестяних грамотах XII-XIV століть).

Але привілеї купців були урізані "Уставом князя Всеволода про церковні суди і про мерилах торговельних", складений на початку 1136 р. У Статуті визначено коло осіб, підвладних церкви, і склад злочинів для церковного суду (розлучення, чарування, волхование, відьомство, сварки між рідними, пограбування мерців і ін). Суд і мірила торгові передані церкві св. Богородиці на торгу (побудована князем і владикою Ніфонтом в 1135 р.), Софійського собору та старості Іванівського братства. Торговими мірилами мали завідувати не тільки єпископ, а разом з ним іванський староста і 10 сотских.

Йшла боротьба між київською громадою (в особі князя) і новгородської громадою за державний суверенітет, за автономію новгородської єпископії від київської митрополії. Новгородська громада стала містом-державою, вічевий республікою, а єпископ став общинної владою. Після повстання 1136 р. в Новгородській землі була встановлена феодальна республіка, республіканський вічовий лад. 28 травня за вироком віча (з участю псковичей і ладожан) Всеволод заарештований й разом із сім'єю посаджений під арешт. Він звинувачений у догляді в Переяславль і "неблюдении" смердов (можливо, завищені побори) і т. д. Розорення смердов загрожувало новгородському державному господарству, і турбувало все вільне населення. Смердов на віче не було. У липні Всеволода відпустили з міста. Потім київський князь Ярополк дав йому в держання Вишгород. Він помер у Пскові, коли новгородці збирали військо, щоб вигнати його. Виславши Всеволода, новгородці "взяли" його малолітнього сина Володимира. Очевидно, боялися залишитися без князя як покровителя, щоб охоронити волость від бід і неврожаїв (В. Я. Фроянов). Або як заручника (Б. Греків і Л. Черепнін). Досить скоро в Новгород був запрошений Святослав Ольгович з Чернігова, але через рік вигнали його. Святослав повернувся до Новгорода після зміни князя в Києві (Ярополк - помер у 1139 р. - Всеволод Ольгович), але втік у 1141 р.

Більшість князів використовувалися як наймані воєначальники. Після втечі Святослава Ольговича посадником у відсутності князя був обраний Судила. У 1144-1146 рр. посадником був Нежата, потім Костянтин Микульчич і після його смерті знову Судила Іванкович. Його вигнали в 1156 р. і обрали Якуна Мирославича. У 1156 р. відбулися перші вибори єпископа - Аркадій. У 1158 р. князя отримав Торжок (Давид), до 1196 р. він підпорядковувався Новгороду. Потім зростання опозиції. Відсторонений від посади у Новгороді архієпископ Арсеній поїхав в Торжок.

У 1157 р. Новгород розколовся на дві протиборчі сторони - Софійську і Торговельну. У 1209 р. повстання проти посадника Дмитра Мирошкинича (з 1205 р. - посадник), спалили двір, села і челядь продали, і його майно розділили по 3 гривні всьому граду. Він у новгородців "срібло имати", по волості курей брати, з купців "дику виру" стягувати. Дмитр помер від отриманих ран у Володимирі, тіло поховали на вимогу владики Митрофана, а новгородці хотіли спалити. Наступним став посадником Твердислав Михалковича, кілька разів змінювався з Юрієм Иванковичем. У 1220 р. Твердислав постригся в ченці із-за протиріч з князем Всеволодом Мстиславичем. В 1211 р. в Новгороді була велика пожежа, згоріло 4300 дворів і 15 церков. Митрофана після цього вигнали в Торопець.

Була загроза підпорядкування Новгорода суздальському князеві Ярославу. Під керівництвом Мстислава Мстиславича Удатного новгородці готувалися до війни. 21 квітня 1216 р. відбулася битва на р. Ліпіце. Новгородці відстояли право "свободи в князів". Відбили спроби перетворення в намісництво. Склалися сприятливі умови для з'єднання місцевої державної організації з князівською владою, оформленої в один з інститутів верховної влади Новгородської республіки. Мстислав княжив у Новгороді до 1218 р.

У 1227 р. в Новгороді були спалені 4 волхва на Ярославовому Дворі. Розкопками в цьому місці було виявлено 16 тис. баранячих рогів, 5 тонн коров'ячих щелеп, можливо, на цьому місці в дохристиянські часи поклонялися Волосу. Навіть архієпископ Антоній не ризикнув заперечити. Незабаром він пішов у Хутынский монастир. У 1229-1230 рр .. віче збунтувалося, і були змінені князь, архієпископ Арсеній, посадник і тисяцький. Архієпископом знову став Антоній. У цій боротьбі перепліталися побутові, політичні і релігійні моменти. В 1230 р. був сильний голод. З-за цього були розграбовані двори посадника Внезда Водовика і тисяцького Бориса Негочевича, а їх майно поділене на всіх. Новим посадником обрали Степана Твердиславича, а тисяцьким Микиту Петровича. У традиціях світосприйняття вина покладалася на правителів.

Архітектура. У Новгороді будували невеликі скромні храми для повсякденних служб. Нерідко церкви були складами. Храми кубічні, 4-столпные: церква Благовіщення (1179 р.), Петра і Павла на Синичьей горі (1192 р.), Параскеви П'ятниці на Ярославовому Дворище (1207 р.), церква Спаса-Нередицы (1198 р.) поблизу міста.

Татаро-монгольська навала і наступне за ним включення західно-руських земель до складу Литовської держави перервали інтеграційні процеси східних слов'ян. Багато міста припинили своє існування, населення загинуло або розбіглося, в этноязыковом розвитку запанували дифференциационные процеси.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ФЕОДАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Новгородська земля
Новгородська земля
СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
Податкові системи країн - членів Митного союзу (Республіки Казахстан і Республіки Білорусь)
Русь наприкінці XIV - першій половині XV ст. Феодальна війна
Русь наприкінці XIV - першій половині XV ст. Феодальна війна
Феодальна війна 1425-1453 рр
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси