Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ольвія

На правому березі Південно-Бузького лиману на початку IV ст. до н. е. вихідцями з Мілета була заснована Ольвія (Щаслива). Розкопки надали багатий матеріал про господарство і побут городян.

Ольвія була обнесена муром з вежами, в північній частині знаходилися головні міські ворота. Місто ділився на нижній і верхній, розташований на вершині пагорбів, мав правильне планування, сто територія була розбита на квартали, вулиці перетиналися під прямим кутом. У центральній частині верхнього міста знаходилася площа (агора), від якої починалася головна міська магістраль. На площі розміщувалися торгові ряди, а неподалік під відкритим небом знаходився грецький театр. З півночі до ольвійської агорі примикав священний ділянку з великим вівтарем, храми Зевса та Аполлона. У центрі міста був зведений постамент для мармурових плит з декретами.

В результаті розкопок в Ольвії були знайдені підвали та спеціальні склади для зерна. Хліб надходив в місто від скіфів в обмін на ремісничі вироби. Про торгівлю Ольвії відомо за знахідками монет і черепкам від глиняних посудин, на яких ставили клеймо. Жителі Ольвії вели жваву торгівлю з Мілет, островами Родосом і Самосом. З міст, розташованих на материку, більше інших з Ольвією торгував Корінф. У V ст. до н. е. зросла кількість товарів, привезених в місто з Аттики. Разом з керамічною посудою в Ольвію ввозилися вино і оливкову олію, тканини та інші вироби грецького ремесла. Ольвія ж поставляла в грецькі міста хліб, худобу, рибу і рабів.

В Ольвії були знайдені кам'яні плити з написами, які оповідають про міцні торговельні зв'язки з містами Греції, Причорномор'я, зокрема з Херсонесом і Гераклеєю. Постійним партнерам надавалися привілеї. На одній кам'яній плиті написані пільги жителям Афін, що приїжджали в Ольвію торгувати.

Житлові будинки в Ольвії будувалися з каменю. Всередині будинку зазвичай був дворик, вимощений кольоровий галькою. Вздовж будинків влаштовувалися спеціальні стоки для дощової води. У III ст. до н. е. в Ольвії з'явилися багаті будинки зі складною плануванням, а також і двоповерхові. У верхній частині міста були відкриті руїни великого будинку, в якому головний внутрішній двір був оточений колонами і викладений мозаїкою з різнобарвною річкової гальки. В Ольвії були виявлено].! давньогрецькі тексти (закони) та декрет на честь небіжчика ольвійського багатого громадянина, який неодноразово передавав місту великі суми грошей на відновлення міських укріплень.

Рис. 64. Споруди Ольвії:

1-2 - будинок з вівтарем, реконструкція (Б. В. Формаковскому, Е. І. Леві)

Наприкінці IV ст. до н. е. Ольвія була обложена Запирионом, одним з полководців Олександра Македонського. Однак йому не вдалося взяти добре укріплене місто. При цьому місто піддавався і іншу небезпеку - його часто турбували скіфи. Наприкінці III ст. до н. е. відносини Ольвії з сусідами-скіфами загострилися в результаті просування в Причорномор'ї сарматських племен. Жителі міста були стурбовані створеним положенням. Не випадково у II ст. до н. е. в Ольвії з'явилися монети з зображенням скіфського царя Скілура: місто потрапило в залежність від скіфів. Дещо пізніше Ольвія зазнала нападу з боку фракійських племен - готовий; вони захопили місто. Всі ці події в тій або іншій мірі відображені в археологічних матеріалах.

Херсонес

Пізніше, ніж інші міста Північного Причорномор'я, в кінці V ст. до н. е., на південно-західній частині Кримського півострова виник Херсонес. Його заснували вихідці з Гераклеї Понтійської, розташованої на південному узбережжі Чорного моря. Зараз місто майже повністю розкопаний археологами. У III ст. до н. е. Херсонес займав площу близько 38 га. Як і інші грецькі міста, він мав правильне планування вулиць. Будинки будувалися з білого вапняку. З кам'яних блоків були складені вежі і мури, завширшки досягали 4 м, а у висоту - 10 м. Різні прийоми кладки каменю і сліди забитих шайб у фортечній стіні свідчать про численні штурми, які пережило місто за свою історію. В центрі міста були розташовані громадські будівлі і храми, площа прикрашали античні статуї богів і знатних городян, які Херсонесу які-небудь послуги.

Херсонесу належали великі угіддя в приморській смузі, де розкинулися невеликі сільські поселення, серед яких була і Керкинітіда (сучасна Євпаторія). Приморська територія вважалася державною землею і здавалася ділянками окремим громадянам міста. Ось як виглядало сільське поселення на Гераклійського півострові. Селище складався з сільськогосподарських садиб. Навколо житлових приміщень зводилися споруди для зберігання продуктів та інвентарю. Земля у вигляді прямокутних ділянок відводилася під виноградники. Ділянки обносили низькою кам'яною стінкою. Кожне сільське поселення являло собою маленьку фортецю, де можна було сховатися в разі раптового нападу мешкали по сусідству таврів. На час тривалих військових операцій жителі, ймовірно, йшли в місто.

Жителі Херсонеса вирощували хліб і виноград, який йшов на виготовлення вина. Вино вироблялося в основному для продажу, а хліб вирощували для внутрішнього споживання. За законом громадяни не могли продавати хліб на сторону. Виноробство ж було широко розвиненим товарним виробництвом. Про це свідчать численні виноробні з кам'яними давильными пресами, відстійниками для соку і велика кількість посуду для зберігання і транспортування вина - херсонеські амфори. На них ставили спеціальні позначки, за якими можна простежити адреси херсонеських виноробів. Поряд з простими амфорами херсонесців робили витончену чернолаковую столовий посуд і теракотові статуетки. Крім гончарного були розвинуті й інші ремесла: ткацтво, збройове і ювелірне.

Рис. 65. Давньогрецька архітектура:

1 - фасад іонійського храму в Херсонесі, III ст. до н. е. (реконструкція В. Р. Пичикяна); 2 - частина мармурового архітрава з грецької написом-посвятою цареві Аспургу; 3 - фасад храму Аспурга (за Ст. Д. Блаватскому, М. М. Кобылиной)

Херсонес був рабовласницькою республікою. Археологами був знайдений текст присяги громадян Херсонеса III ст. до н. е., вибитий на мармуровій плиті, яка стояла колись в центрі міста. Кожен громадянин повинен був ім'ям богів заприсягтися охороняти демократичний устрій свого міста: "Я буду единомышлен про порятунок свободи і держави, і громадян, не зраджу Херсонеса, Керкінітіди і Прекрасної Гавані і інших укріплених пунктів і решті території, якими Херсонес управляє, нічого, нікому, ні елліну, ні варвару, але буду оберігати все це для херсонеського міста. Я не буду ниспровергать демократичного ладу і не дозволю цього предающему і ниспровергающему, і не приховаю цього, але доведу до відома державних посадових осіб. Я не буду складати змови пі проти херсонеської громади, ні проти кого-небудь з громадян, хто не оголошений ворогом народу".

Рис. 66. Розкопки античного поселення III-II ст. до н. е. (Східний Крим) (за А. А. Масленнікову)

У Херсонесі поклонялися місцевим божествам. Верховним божеством була Діва. В місті знаходилися храм і жертовник в її честь, збудовані на акрополі. Шанувалося і інше божество - Херсонес, уособлювали місто. Поряд з місцевими культами популярністю користувався культ грецького міфологічного героя Геракла.

Життя херсонесців протікала під постійною загрозою нападу з боку таврів, а потім і скіфів. Напади почастішали в кінці III-II ст. до н.е. Відомо, що херсонесців уклали договір про допомогу з Понтійським царством. Коли в кінці II ст. до н. е. на місто напали скіфи, понтійський цар Мітрідат послав на допомогу Херсонесу флот на чолі з полководцем Діофантом. Про цих і наступних подіях ми знаємо з епіграфічного пам'ятника - почесного декрету на честь Діофанта. Він розбив скіфів, захопив їх столицю - Неаполь Скіфський. Однак і Херсонес був включений до складу Понтійської держави.

У 63 р. до н. е. Херсонес перейшов іод владу Риму. В місті був розміщений римський легіон. Господарське життя міста в період панування Риму продовжувала розвиватися. У перші століття нашої ери основною статтею експорту Херсонеса стала риба. Археологам вдалося знайти велику кількість рыбозасолочных цистерн і коморах солоної риби. В одній з написів згадується існував у місті спеціальний рибний ринок.

В часи римського панування місто формально продовжуючи вважатися вільним, карбував свою монету, але фактично перебував на становищі римського провінційного центру.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси