Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нотаріальні дії щодо посвідчення безспірного права

1. Як вже зазначалося, до нотаріальних дій щодо посвідчення права відносяться: видача свідоцтв про право на спадщину та видача свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя.

Свідоцтво про право на спадщину-документ, що підтверджує права зазначених у ньому осіб на спадкове майно. Цей документ може бути виданий державними нотаріальними конторами і консульськими установами.

Свідоцтво про право на спадщину видається за місцем відкриття спадщини.

При видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом нотаріус шляхом витребування відповідних документів перевіряє:

факт смерті спадкодавця;

наявність заповіту;

час і місце відкриття спадщини;

склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво;

крут осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині відповідно до ст. 1064 ПС

Якщо до складу спадкового майна входить жилий будинок, нотаріус повинен перевірити належність його спадкодавцеві, а також встановити, чи немає заборони відчуження будинку або арешту на нього.

При видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріус повинен перевірити обставини, що підтверджують родинні чи подружні стосунки заявника (спадкоємця) і спадкодавця. Якщо про видачу свідоцтва просить особа, яка вважає себе утриманцем спадкодавця, необхідно з'ясувати, перебувала на утриманні спадкодавця не менше одного року до його смерті і було воно непрацездатним до дня відкриття спадщини.

За загальним правилом свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини (ст. 1084 ЦК). До закінчення зазначеного строку свідоцтво може бути видано, якщо в державній нотаріальній конторі є достовірні дані про те, що крім осіб, що звернулися за видачею свідоцтва, інших спадкоємців немає.

Нотаріус не має права видавати свідоцтво про право на спадщину, якщо питання про належність заявника прав на спадщину є спірним.

Спадкоємці, які пропустили строк для прийняття спадщини, можуть бути включені в свідоцтво про право на спадщину лише за згодою спадкоємців, які прийняли спадщину.

Свідоцтво про право на спадщину за заповітом, а також свідоцтво про право на спадщину за законом оформлюються у вигляді окремого документа.

2. Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя може бути видано:

за життя подружжя - за їх спільною заявою;

у разі смерті одного з подружжя за заявою другого з подружжя.

Свідоцтво про право власності на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку має видаватися нотаріусом за місцем знаходження відповідного будови або ділянки.

Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні пережив дружину видається нотаріусом державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.

При видачі свідоцтва нотаріус повинен перевірити належність майна подружжю. Наприклад, якщо у складі загального майна подружжя є житловий будинок, то нотаріус повинен витребувати документ про належність цього будинку подружжю.

Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя може бути видано лише на те майно, яке є у подружжя на день видачі свідоцтва.

У відповідності зі ст. 24 Кодексу Республіки Білорусь про шлюб та сім'ю частки подружжя в спільному майні, нажитому під час шлюбу, визнаються рівними. В окремих випадках (наприклад, враховуючи інтереси неповнолітніх дітей) можливо відступ від початку рівності часток подружжя.

З видачею свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя припиняється право спільної власності виникає право власності кожного з подружжя на відповідну частку майна, нажитого під час шлюбу.

Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні видається пережив дружину з повідомленням всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, згоди яких на видачу свідоцтва не вимагається. При видачі цього свідоцтва нотаріус повинен витребувати такі документи:

свідоцтво про смерть чоловіка;

свідоцтво про шлюб;

докази прийняття ними спадщини.

Крім того, нотаріус повинен переконатися в тому, що майно, що підлягає розділу, було придбано в період спільного життя подружжя.

Пережив дружину свідоцтво може бути видано лише на половину спільно нажитого майна.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Нотаріальні дії із засвідчення безспірних фактів
Нотаріальні дії, спрямовані на надання виконавчої сили борговим і платіжним документам
Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів органів, що вчиняють нотаріальні дії
Нотаріальні дії в міжнародному приватному праві
Види нотаріальних дій
Основні правила вчинення нотаріальних дій
Посвідчення факту відмови від підписання або неможливості підписання протоколу слідчої дії
Скарги на нотаріальні дії або на відмову в їх вчиненні
Скарги на нотаріальні дії або на відмову в їх вчиненні
Англо-американська нотаріальна система
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси