Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розкопки ґрунтових могильників

Дораскопочные роботи

Перш ніж приступити до розкопок ґрунтового могильника, попередньо обстежується вся його навколишня територія, особливо оголення, в яких можна виявити контури зруйнованих могил і предмети похоронного культу.

Після загального огляду необхідно досліджувати оголіли могили. Спочатку треба зачистити їх оголення, а потім зробити розмітку площі, прибрати верхній ґрунтовий шар до збереженій частині видимого могильного плями, зачистити його так, щоб стали зрозумілі його межі, і розчистити всю могилу. Могильник треба нанести на карту і в щоденнику описати обставини знахідки, охарактеризувати докладно оголені могили та їх інвентар.

Далі необхідно зняти план площі могильника, якщо вона простежується, або тій його частині, де будуть проводитися розкопки пам'ятника (можна використовувати план, зроблений під час розвідки); визначити приблизні межі могильника, нанести на план знахідки, місце розташування зруйнованого поховання; нанести квадратну сітку і провести нівелювання.

Розкопки верхнього шару

Після виконання так званих охоронних і предраскопочных робіт на зруйнованому похованні можна приступати до розкопок основної частини могильника. Грунтові могильники зверху покриті шаром дерну. Тому їх розкопки складаються з двох етапів: зняття верхнього шару з зачисткою виявлених могильних плям (щоб їх контури і розміри були ясними) і розкопки виявлених могильних ям.

Основний принцип розкопок ґрунтового могильника - повне дослідження могильника, включаючи і межмогильное простір, який може дати дуже цікаві матеріали, наприклад, залишки тризни, поховальних багать, сліди споруд і предмети.

Рис. 90. План і стратиграфічний розріз поховання під кам'яною викладкою. Могильник Сергушки, епоха бронзи (в. І. Привалихину)

Рекомендується спочатку розмітити всю передбачувану площа пам'ятки квадратною сіткою 2 х 2 м. Розкоп орієнтується за напрямом сторін світу. Розмітка повинна включати і оголені ділянки; вона переноситься на план. Квадрати по вертикалі і горизонталі необхідно позначити відповідно цифрами та літерами. План, в залежності від розмірів спланованою під розкоп площі, робиться у найбільш зручному масштабі 1:40 або 1:50. Якщо на поверхні розміченій площі є великі камені, кущі, дерева, то їх треба обов'язково нанести на предраскопочный план.

На початку розкопок важливо вибрати правильну раскопочную тактику. Тут можна використовувати два основних прийоми, які повинні привести до кінцевої мети - повного дослідження території пам'ятника.

Перший спосіб - дослідження могильника суцільним розкопом. По всій його площі, якщо вона невелика, починають суцільне розтин поверхні до виявлення могильних плям. Розкопки проводяться так само, як на поселенні, - пошарово.

Другий спосіб - закладання траншеї по лінії розмічених квадратів шириною в один квадрат. Можна прокласти одну траншею, дві-три паралельні і пересічні. Такий спосіб застосовується в тому випадку, коли могильник має значну площу. З його допомогою можна з'ясувати межі могильника, намітити найбільш перспективні ділянки для подальших досліджень. При наявності квадратної сітки ці траншеї можна розширити до розмірів будь-якого розкопу і з'єднати їх у вигляді суцільної розкопаній площі. При цьому треба суворо дотримуватися одне правило: траншеї не можуть бути прокладені самі по собі, вони обов'язково повинні вписуватися в квадратну розмітку всій площі.

Основне завдання розкопок в даному випадку - оголити поверхню материка. У шарах можуть потрапляти каміння, рештки дерева, кістки, черепки. Основне правило розкопок - все, що знайдено, залишати на місці і розчищати, не порушуючи початкового положення.

Для нанесення знахідок по верствам, а потім і контурів могильних ям складається окремий план. На нього знахідки наносяться знаками, а поруч проставляються цифри, що позначають номер шару.

При будь-якому способі розкриття площі зачерчиваются профілі з даними нівелювання. Якщо прокладаються траншеї, то виконуються профілі обох довгих стінок траншеї.

Якщо розкопується відразу значна площа, уздовж однієї з ліній за напрямком північ - південь і однієї з ліній за напрямком захід - схід, що проходять по центру, залишаються нераскопанные бровки шириною 25-30 см, з яким і вычерчиваются профілі. Крім того, рекомендується виконувати окремо профілі стінок з позначенням всіх шарів. Для цього стінка рівне зачищається, на ній позначаються шари, які потім переносяться на папір. Важлива і нівелювання. Дані можуть виявити непомітну для очей закономірність розташування могильних ям: невеликі підвищення або, навпаки, пониження поверхні можуть свідчити про те, що в цьому місці знаходиться поховання.

Основна мета розкопок верхнього шару - виявлення могильних плям. При цьому слід добре уявляти, як вони утворилися. В давнину на рівні поховання викопувалася могильна яма, вона перерізала все природно освічені шари землі. У результаті її заповнювала перемішана, порушена структурно земля.

У верхній частині контури могили важко простежити, поддерновый шар доводиться знімати суцільно. Треба враховувати, що могильна яма і саме поховання можуть бути зовсім неглибокими. Тому вже після зняття дерну роблять зачистку по всій досліджуваній площі, зрізуючи тонкий шар землі.

Зачистка - це часто застосовувана в польової археології дослідницька процедура. Зазвичай її проводять досвідчені археологи, так як в ході зачистки треба вловлювати слабо помітні зміни в кольорі і структуру грунту. Зачищену площа рекомендується закрити великим полотнищем целофану, яке вбереже її від швидкого висихання. До того ж під целофаном краще виявляється, стає більш помітною різниця в кольорі і вологості ділянок землі з різною структурою. Якщо в підгрунтовому шарі не простежуються контури могильних ям, то обережно знімають ще один шар і знову зачищають майданчик до тих пір, поки не будуть помітні могильні плями. Шари, якими знімається земля при таких розкопках, носять умовний характер. Вони можуть бути рівні глибину багнета лопати або його половині. Основною ознакою виявлення поховальних ям буде різниця в кольорі і структурі заповнює яму землі і навколишнього незайманою грунту. Могильні плями зазвичай більш темного кольору, однак їх буває важко виявити в кам'янистому або піщаному грунті.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розкопки могильників
Розкопки курганних могильників
Предраскопочные дослідження та дотримання основних правил розкопок
З чого почати написання роботи
Рятувальні роботи
Як правильно використовувати в роботі інтернет-джерела
Предраскопочные дослідження та дотримання основних правил розкопок
Розкопки могильників
Розкопки курганних могильників
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси