Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 45. Революція 1905-1907 рр. у Білорусі

На рубежі XIX-XX ст. в Російській імперії відбулося різке загострення соціальної та політичної обстановки. Цьому сприяли такі чинники: світова економічна криза 1900-1903 рр.. невирішеність аграрного питання, криза державної влади. Посилився робітничий рух, яке набуло політичний характер, зросла селянський рух, опозиційні настрої охопили різні прошарки інтелігенції. Активізували діяльність соціалістичні партії. На II з'їзді РСДРП (1903) російська соціал-демократія розкололась на дві течії: радикальна (більшовики) на чолі з В. Леніним і помірне (меншовики). Політичний терор проти державних діячів здійснювала Бойова організація есерів. Деякі представники влади, розуміючи небезпеку з'єднання діяльності революціонерів з робочим рухом, спробували поставити боротьбу робітників за економічні права на легальну основу ("поліцейський соціалізм"). Організації, створені жандармським полковником С. Зубатовым, діяли в 1902 р. в Москві, Україні, Білорусі, а в 1903 р. були распушены. Наростання революційних настроїв у всіх шарах суспільства сприяла невдала для Росії російсько-японська війна 1904-1905 рр ..

Розстріл 9 січня 1905 р. мирної демонстрації в Петербурзі поклав початок буржуазно-демократичної революції в Росії. У Білорусі пройшли страйки солідарності з робітниками Петербурга. Навесні 1905 р. активізувався стихійний селянський рух під гаслом знищення поміщицького землеволодіння. Ініціаторами і керівниками революційних акцій в містах були ліві політичні партії: РСДРП, есери. Бунд. Місцеві організації цих партій для координації дій створювали коаліційні поради. 6 серпня 1905 Микола II підписав маніфест про скликання законосовещательного органу - Лумы. Більшість політичних сил оголосили бойкот виборів. У жовтні 1905 р. відбулася Всеросійська політична страйк, результатом якої стали значні політичні поступки уряду. 17 жовтня 1905 р. цар підписав Маніфест про введення політичних свобод і створення парламенту - Державної думи з законодавчими повноваженнями. Почався процес організаційного оформлення ліберальних політичних партій: були засновані Конституційно-демократична партія (кадети) і "Союз 17 жовтня (октябристи). У Білорусі ці партії знайшли підтримку серед місцевих чиновників, поміщиків, інтелігенції, духовенства. Тут діяли також відділення право-монархічних організацій. Ліві партії з недовірою поставилися до Маніфесту 17 жовтня і організували мітинги протесту. 18 жовтня в Мінську на Привокзальній площі проти мітингувальників була застосована військова сила. В результаті вбито 80 і поранено близько 300 осіб. Однак, незважаючи на зусилля лівих після оприлюднення Маніфесту 17 жовтня, революція пішла на спад.

В умовах загасання масового руху більшість політичних сил взяли участь у виборах в I Думу (весна 1906 р.). Ліві партії (есери. БСГ. Бунд) бойкотували вибори, але вони відбулися. Депутати від Білорусі, представляли праві партії, що брали участь у роботі I і II Державної думи (1907 р.). 3 червня 1907 р. був опублікований маніфест про розпуск II Думи і про зміну виборчого закону. Ці рішення були прийняті без згоди Думи, що було порушенням Маніфесту 17 жовтня і означаю державний переворот і завершення революції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Революція 1905-1907 рр.
Еволюція російської державності на етапі буржуазної революції 1905-1907 рр. Проблема конституційної "дуалістичної" монархії
Суспільно-політичний рух у Білорусі в 1907-1914 рр.
Жовтнева революція в Білорусі. Встановлення радянської влади
Лютнева буржуазно-демократична революція в Білорусі
Повстання 1863 р. у Білорусі
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
ВВЕДЕННЯ В ДИСЦИПЛІНУ "ІСТОРІЯ БІЛОРУСІ"
"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Завершення промислової революції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси