Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зовнішня політика

Зовнішня політика Росії в другій чверті XVIII ст., загалом, продовжувала традиції Петра I. Росія вела боротьбу з Османською імперією за вихід до Чорного моря, домагалася вирішення українського і білоруського питань, а також прагнула закріпити успіхи, досягнуті в Прибалтиці в результаті Північної війни. Одночасно з перерахованими основними напрямками зовнішньої політики російської дипломатії довелося розв'язувати проблеми, пов'язані з Прикаспием.

Говорячи про спадкоємність зовнішньої політики, слід разом з тим підкреслити, що у другій чверті XVIII ст. зовнішньополітичні завдання вирішувалися менш енергійно, намічені плани часто не здійснювалися. Значною мірою це пояснювалося перенапруженням внутрішніх ресурсів під час тривалої Північної війни, а також іноземним засиллям, що вразила насамперед армію, де багато командні посади захопили німці. В результаті німецького засилля армія втратила частину традицій героїв Полтави, стала менш боєздатною. Командував російською армією фельдмаршал Мініх наказав перелити знаряддя петровського часу за західноєвропейським зразкам. Від цього артилерія стала менш рухомий, так як вага гармат збільшився. За планом Мініха було здійснено будівництво декількох оборонних ліній уздовж південної та південно-східного кордонів Росії. Ці лінії не забезпечили безпеку країни, але на їх спорудження були витрачені величезні кошти. В армії була введена прусська система навчання, солдати одягли в німецькі мундири, змусили носити буклі і коси, користуватися пудрою. Російський флот, раніше колишній найсильнішим на Балтійському морі, теж прийшов в занепад: будівництво нових кораблів значно скоротилося, екіпажі не були укомплектовані. Лише після сходження на престол Єлизавети Петрівни, яка заявила про те, що вона буде у всьому слідувати заповітам батька, у флоті і в армії почалося відродження традицій, що склалися в першій чверті XVIII ст.

Клонившаяся до занепаду і втрачала значення суверенної держави річ Посполита дозволяла більш сильних сусідів втручатися у свої внутрішні справи. В 1733 р. помер король Август II, і в країні почалося бескоролевье, що супроводжувалося боротьбою магнатсько-шляхетських угруповань. Франція підтримувала свого ставленика на престол Станіслава Лещинського. З затвердженням на польському престолі Лещинського Франція могла створити слухняний собі блок держав уздовж кордонів Росії у складі Речі Посполитої, Швеції й Османської імперії.

Російський уряд, що діяв у контакті з Австрією, підтримувало свого претендента на престол-Серпня, сина Серпня В. Шляхом підкупів, інтриґ і прямих погроз Франції вдалося домогтися обрання королем Лещинського. Тоді прихильники Серпня звернулися до Росії, Австрії і Пруссії з "Декларацією доброзичливих", в якій просили захистити польську "форму правління" від втручання Франції. Це дало привід для початку війни за польську спадщину. Військові дії тривали з 1733 по 1735 р. Розраховуючи на допомогу французького флоту, Лещинський залишив Варшаву і влаштувався в Гданську. Після розгрому і полонення французького десанту російськими військами Лещинський змушений був втекти з обложеного міста, і королем став Август III.

Французька дипломатія з метою ослаблення зусиль Росії на Заході намагалася створити для неї другий фронт па південних рубежах. Однак прагнення розпалити російсько-турецький конфлікт не дало бажаних результатів, оскільки Порту в цей час вела безуспішну війну з Іраном, так і внутрішні негаразди у самої Османської імперії змушували її тимчасово утримуватися від виступів. І все ж у 1735 р. російсько-турецька війна почалася. Приводом до війни стало порушення кордонів Росії 20-тисячним загоном кримських татар, які йшли па Кавказ.

Російська дипломатія, знаючи про агресивні наміри Порти, намагалася заручитися дружньою підтримкою Ірану, тільки що изгнавшего зі своєї території османських загарбників. З цією метою Росія в 1735 р. повернула йому володіння уздовж західного і південного берегів Каспійського моря. За умовами Ганджинского трактату Іран не повинен був допустити, щоб відступленої територією опанувало якесь інше держава (малася на увазі Османська імперія). Однак, як тільки в Стамбулі стало відомо про це трактаті, в Закавказзі для завоювання відступлених Росією територій були спрямовані кримські татари.

Петро Великий, долаючи величезні труднощі, опанував узбережжям Каспійського моря. Його наступниця, посилаючись на непосильні витрати на утримання гарнізонів, відмовилася від придбань, які коштували країні чималих жертв.

Воєнні дії між Росією і Османською імперією почалися восени 1735 р., коли 40-тисячний корпус на чолі з генералом Леонтьєвим рушив до Перекопу. Внаслідок бездоріжжя і погано організованого постачання війська, не досягнувши мети і зазнавши великих втрат, він змушений був повернутися назад.

У кампанії 1736 р. росіяни перейшли Перекоп, зайняли столицю ханства Бахчисарай, але не знищили кримських військ. Командував військами Мініх боявся виявитися замкнутим на півострові поверталися з іранських провінцій татарами і поспішно відступив з Криму. За час цього походу армія тільки від хвороб втратила близько половини свого складу. Більш успішно російські війська діяли під Азовом. Влітку 173б р. фортеця перейшла до Росії.

У кампанію 1737 р. Росії вдалося зайняти фортецю Очаків. Однак ці перемоги не мали вирішального значення. Хибна тактика Мініха, уникала генерального бою, давата противнику можливість зберегти свою живу силу. Все ж влітку 1737 р. за ініціативою султанського двору російські, османські і австрійські представники на конгресі в Пемирове почали мирні переговори. Побоюючись посилення Росії, австрійські дипломати прагнули обмежити її придбання одним Азовом і в той же час самі мали намір оволодіти Молдавією і Валахією. Конгрес в Немирові не привів до світу, і війна відновилася. Найбільш велика битва відбулася в 1739 р., коли османи, розбиті російськими військами під Ставучанами, змушені були поспішно відступити і відмовитися від оборони фортеці Хотин. Але в цьому ж році союзниця Росії Австрія терпів одну поразку за іншою. Після великих втрат Австрія, порушивши свої зобов'язання перед Росією, уклала сепаратний мир з Османською імперією. Слідом за цим у вересні того ж року в Белграді був підписаний мирний договір між Османською імперією та Росією.

За Бєлградським договором Росія отримала Азов, але повинна була зірвати його зміцнення. До Росії, крім того, відійшла невелика територія на Правобережній Україні. Велика і Мала Кабарда на Північному Кавказі, а також значна територія на південь від Азова були визнані "бар'єром між двома імперіями". Таким чином, чотири роки напруженої війни, яка коштувала Росії великих жертв, закінчилися досить скромними результатами - частковим скасуванням умов Прутського миру 1711 р. Росія як і раніше не мала доступу до Чорного моря, а оволодіння Азовом не давало їй права тримати флот на Азовському і Чорному морях.

Третій конфлікт - російсько-шведська війна 1741-1743 рр .. - був продуктом не тільки російсько-шведських, але і європейських протиріч. У 1740 р. прусський король Фрідріх II вирішив скористатися смертю австрійського імператора Карла VI для захоплення Сілезії. Почалася війна за австрійську спадщину. Ворожі Австрії Пруссія і Франція намагалися схилити Росію взяти участь в конфлікті на своїй стороні. На худий кінець їх влаштовувало і невтручання у війну. З цією метою французька дипломатія вжила чимало зусиль, щоб штовхнути Швецію на війну з Росією і тим відвернути увагу останньої від європейських справ. Але у шведського уряду були і свої реваншистські цілі - воно намагалося повернути втрачені по Ништадтскому договором прибалтійські землі.

Хоча війну оголосила Швеція, але вона виявилася слабо підготовленою до збройної боротьби. Військові дії, які розгорнулися на прибережній території Фінляндії, принесли ряд успіхів російським військам. Війна закінчилася

Лебоским світом, за яким до Росії відійшла невелика територія Фінляндії. Головний підсумок цієї війни полягав у тому, що Швеція знову підтвердила надбання Росії в Прибалтиці.

У другій чверті XVIII ст. посилився вплив Росії на Казахстан. До цього часу казахи розділилися на три жуза (орди): Молодший, Середній і Старший. Молодший жуз займав територію сучасного Західного Казахстану, отже, межував з Росією. Основним заняттям казахів було кочове і напівкочове екстенсивне скотарство.

Казахські землі були ареною міжусобних війн між феодалами. Кочовища казахів, крім того, піддавалися набігам калмиков з південного заходу, сибірських козаків і башкирів - з півночі, середньоазіатських ханів - з півдня. Спустошливими були набіги джунгар. Роз'єднаність казахів дозволяла джунгарам безкарно їх грабувати. Особливо руйнівним був набіг джунгар в 1723 р.

У пошуках захисту від набігів погляди казахів звернулися до Росії, здатної забезпечити безпеку їх землі. Але і в Росії були свої мотиви для зближення з Казахстаном - через її територію проходили торгові шляхи в Середню Азію та Індію. Спочатку переговори велися на рівні посольств, а в 1731 р. Ганна Іоанівна підписала грамоту про прийняття частини Казахстану в російське підданство. Восени того ж року хан Молодшого жуза Абулхаир і старшини присягнули Росії. Протягом 1740-1743 рр. до Росії добровільно приєдналися казахи Середнього жуза.

Добровільне входження Молодшого і Середнього жузов до складу Росії було поворотним пунктом в історичні долі казахського народу. З'єднання з Росією запобігло небезпека нових руйнівних вторгнень джунгар, сприяло розвиткові економічних і культурних зв'язків казахського народу з російським та іншими народами нашої країни, подолання міжусобиць ханів і султанів. Вже в XVIII ст. значно зросли торгові зв'язки з Росією. В обмін на продукти скотарства, особливо шкіру і шерсть - сировина для російських підприємств, Казахстан одержував з Росії металеві та текстильні вироби, посуд та іншу побутову начиння.

Показником зрослого впливу Росії па міжнародне життя стало її активну участь у загальноєвропейському конфлікті середини XVIII ст. - в Семирічній війні 1756-1763 рр. Посилення Пруссії, віроломні дії агресивного короля Фрідріха II викликали суттєві зміни у взаєминах європейських держав. Колишні союзники Пруссії - Франція та Росія опинилися в стані її ворогів. Подальше посилення Фрідріха II створювало загрозу російським володінь в Прибалтиці. Проти Пруссії виступала і Франція, опасавшаяся перетворення її в гегемона Європи. В результаті склалася коаліція держав у складі Австрії, Франції та Росії, до яких в подальшому приєдналися Швеція і Саксонія. Па стороні Пруссії виступила Англія, підтримувала свою союзницю величезними субсидіями.

Фрідріх II зібрав численну і добре вымуштрованную армію. Користуючись відсутністю узгоджених дій союзників, він швидко перекидав армію з одного театру війни на інший і по черзі наносив удари кожному зі своїх супротивників. Так, влітку 1756 р. Фрідріх змусив капітулювати саксонську армію, а в наступному році він завдав поразки австрійським і французьким військам.

Росія вступила в війну у 1757 р., коли в Петербурзі чекали серйозних змін: стан здоров'я Єлизавети викликало побоювання і престол міг опинитися в руках Петра III, не приховував свого зневажливого ставлення до росіян. Він був настільки гарячим і відданим шанувальником прусського короля, що готовий був вважати його ворогів своїми ворогами. В цих умовах від командувача російською армією були потрібні не стільки полководницькі таланти, скільки вміння чуйно прислухатися до пульсу життя царського двору. Саме цими якостями володів Апраксин, напередодні призначення головнокомандуючим подарований чіпом генерал-фельдмаршала, - огрядний велетень і сибарит, досвідчений в придворних інтригах, але позбавлений необхідних знань та військового досвіду.

У першій же битві біля села Гросс-Егерсдорф 19 серпня 1757 р. російські війська завдали жорстокої поразки прусським, але Апраксин не став переслідувати деморалізованого супротивника, навпаки, сам зробив відступ, що дозволило Фрідріху II зібрати залишки розгромленої армії і перекинути її проти французів.

Між тим Єлизавета Петрівна одужала, Апраксин був зміщений з поста головнокомандувача і опинився під слідством. Його місце посів німець Фермор, не користувався повагою і довірою російського генералітету і армії. У нього, за свідченням сучасника, була репутація людини, цілком відданого нашим ворогам". На початку 1758 р. російські війська оволоділи Кенігсбергом, і населення Східної Пруссії присягнуло імператриці. Кампанія цього року завершився битвою під селі Цорндорф. Воно носило наполеглива і кровопролитний характер, Фрідріх позбувся кращої частини своєї армії, але ні одному із супротивників переваги досягти не вдалося, що, однак, не завадило королю і Фермору відслужити подячні молебні з нагоди перемоги над ворогом.

У 1759 р. Фермор був замінений П. С. Салтиковим, людиною, нічого не шукав при дворі, відданим інтересам батьківщини і армії. Маючи 60-тисячною армією проти 48 тис. Фрідріха, Салтиков 1 серпня дав бій при Кунерсдорфа. 11оначалу успіх супроводжував пруссакам, але потім почалося їх втеча, що супроводжувалося втратою армії, - з 48 тис. залишилося 3 тис. деморалізованих солдатів. Сам король ледь не потрапив у полон до козаків.

Салтиков теж виявився неугодним Конференції, з Петербурга керувала діями головнокомандуючих і вимагала від них в що б те не стало наступальних операцій. Салтикова змінив А. Б. Бутурлін-фаворит Єлизавети в роки її молодості. Він не мав ні найменшого поняття про військовій справі і навіть не вмів читати топографічну карту.

Кульмінацією кампанії 1760 р. було взяття Берліна 28 вересня, залишеного пруссаками напередодні штурму його корпусом під командуванням Захара Чернишова. Оволодіння столицею Пруссії мислилося як тимчасовий захід, що мав моральне значення і вигідне з точки зору фінансів: місто повинен був сплатити контрибуцію. Фрідріха II врятував різкий поворот у зовнішній політиці Росії, викликаний вступом па престо;! Петра III. Новий імператор негайно розірвав військовий союз з Австрією, припинив воєнні дії проти Пруссії і навіть запропонував Фрідріху військову допомогу. Лише повалення Петра III запобігло участь Росії у війні проти своїх вчорашніх союзників. Однак Росія більше не надавала допомогу Австрії.

Участь Росії в Семирічній війні не дало їй ніяких територіальних придбань, воно значною мірою було пов'язане з крайньою ворожістю Єлизавети Петрівни до прусського короля. Тим не менш перемоги над прусською армією, що вважалася кращою в Європі, зміцнили престиж Росії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зовнішня торгівля та торгова політика
Зовнішня політика Василя III
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В ПЕРШІЙ ЧВЕРТІ XIX СТОЛІТТЯ
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ПРИ ОЛЕКСАНДРІ I
Зовнішня політика
Зовнішня політика
Зовнішня політика в ХVІ ст
Внутрішня та зовнішня політика Павла I
Зовнішня політика Росії в XVI в
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси