Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Теорія держави і права
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7 .Російське держава: конституційні засади і перспективи розвитку

Конституційні основи російської державності

У ст. 1 Конституції РФ говориться: "Російська Федерація-Росія є демократичне федеративну правове держава з республіканською формою правління". У названій статті закріплено ряд принципових особливостей російського держави. По-перше, воно може бути тільки демократичною; демократія стає єдино можливим політико-правовим режимом суспільства і держави, найважливішим принципом організації і діяльності держави, його органів. По-друге, Російська Федерація є федеративною державою з республіканської формою правління. Федеративна форма державного устрою, і республіканська форма правління відображають і підкреслюють демократизм російської держави. По-третє, в Конституції РФ Російська Федерація названа правовою державою. Проте правова держава ще не реальність, а скоріше одна з важливих цілей перехідного періоду. Історичний досвід показує, що у кожного народу свій шлях до правової держави, свої темпи й особливості руху до цієї високої мети.

Особливе значення має ст. 3 Конституції РФ, яка говорить: "Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Російській Федерації є її багатонаціональний народ". Назване конституційне встановлення означає, що в Росії стверджується народовладдя, що носієм і єдиним джерелом влади є багатонаціональний російський народ. По суті своїй це суверенна, публічно-правова, верховна влада багатонаціонального російського народу, що дорівнює або вище якої в країні немає і бути не може. Російське держава, її органи, установи та посадові особи - постійно діючий організаційний механізм практичної реалізації цієї суверенної влади народу, а право - нормативна форма її існування і дії.

У ст. 4 Конституції РФ говориться, що суверенітет Російської Федерації поширюється на всю її територію, а Конституція РФ і федеральні закони мають верховенство на всій території РФ. Названі конституційні положення спрямовані на утвердження єдиної законності.

У ст. 7 Конституції РФ нашу державу названо соціальним, "політика якого спрямована на створення умов, що забезпечують гідне життя і вільний розвиток людини". Значить, забезпечити гідне життя, матеріальне благополуччя і вільний розвиток громадян - одне з головних завдань держави, яку воно поки виконує незадовільно. Мабуть, пора переходити від латання численних дірок у соціальній сфері до ефективної, розрахованої па тривалу перспективу соціальній політиці Росії.

У ст. 10 Конституції РФ досить чітко сформульований і закріплений найважливіший демократичний принцип правової держави - поділ влади на законодавчу, виконавчу і судову. Проте недостатньо збалансовані (врівноважені) владні повноваження органів законодавчої, виконавчої і судової влади поки не дозволили створити гнучкий взаємоконтроль і систему стримувань і противаг між органами всіх гілок влади, використовувати великі можливості принципу поділу влади. Це справа майбутнього.

Велике значення мають конституційні положення про ідеологічному і політичному різноманітті, багатопартійності (ст. 13), світський характер держави (ст. 14), про те, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, посадові особи, громадяни та їх об'єднання зобов'язані дотримуватися Конституції РФ і закони (ст. 15).

Основоположні конституційні положення відображені на рис. 12.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правова система російського суспільства: конституційні засади і перспективи розвитку
Конституційні основи російської державності
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ОСНОВ КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ І БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КРАЇН (ДЕРЖАВ ТРЕТЬОГО СВІТУ)
Перспективи розвитку держави і права (людський вимір)
Конституційні основи російської державності
Еволюція російської державності на етапі буржуазної революції 1905-1907 рр. Проблема конституційної "дуалістичної" монархії
Державне управління і політична культура суспільства: загальне та особливе у формуванні традиційних основ російської державності
Конституція Російської Федерації 1993 р. та її значення у формуванні правових основ нової російської державності
Основи конституційного права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси