Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Північний Ренесанс

Північні (по відношенню до Італії) міста Європи не мали такої самостійності, як італійські, вони були більш залежні від влади великого сеньйора, короля чи імператора, від усієї класично розвиненої системи феодалізму. Це, безсумнівно, позначилося на характері культури Північної Європи в період Відродження. В мистецтві Північного Відродження більше позначилося середньовічне світогляд. В ньому більше релігійного почуття, символіки, воно більш умовно за формою, більш архаїчно, більше пов'язано з готикою і, природно, менш знайоме з Античністю, з якої і зблизилося тільки через Італію вже в кінці XV ст. Північний Ренесанс запізнюється по відношенню до італійського на ціле століття і починається тоді, коли італійський вступає у вищу фазу свого розвитку. Північні міста брали участь у складній соціально-політичній боротьбі, яка характерна для всієї історії Північної Європи XV-XVI ст. Коли італійські міста втрачають свою незалежність, загартовані в постійній боротьбі з феодалами північні міста зберігають своє значення і в кінці XVI, і в XVII ст. і які стають вогнищами прогресивних рухів в період формування національних абсолютистських держав.

Нагадаємо також, що перехід від Середньовіччя до Нового часу відбувався не лише через Ренесанс, який прагнув відродити античну культуру, але і через Реформацію, що закликає католицьку церкву повернутися до "часів апостольських". І Ренесансу, і в Реформації було спільне: вони були реакцією на кризу пізнього Середньовіччя. Але вихід із кризи вони розуміли по-різному і тому, як вірно помічено, були різноспрямованими рухами. Про розходження поглядів протестантів (лютеран, а тим більше кальвіністів як крайньої радикальної гілки протестантизму) і католиків на церкву і віру ми тут не говоримо. Але не забудемо, що Реформація була реакцією на Відродження з його уявленням про людину як наиценнейшей з істин ("вище всіх істин сама людина"). Ця несумісність Відродження і Реформації була вже очевидна і яскраво виразилася в знаменитому диспуті між найбільшим гуманістом XVI ст. Еразм Роттердамський (1467-1536) і першим реформатором Мартіном Лютером (1483-1546). "В їх особі Відродження і Реформація протиставлять себе один одному і розійдуться в різні сторони" (П. Сапронов).

Мистецтво Північного Відродження не можна зрозуміти без урахування руху Реформації, вплив якої було прямим і очевидним. Відчуття нікчемності людини перед Богом, його несумірності Бога Реформація відкинула в якійсь мірі і мистецтво; в протестантській церкві немає ні різьблення, ні скульптури, ні вітражів, а є тільки голі стіни, лави і хрест. І пастир, який зовсім не одне і те ж, що священик - посередник між мирянином і Богом, а лише представник громади, обраний нею для відправлення богослужіння. Реформація насувалася на Відродження, але процес цей, природно, не був миттєвим, і Північний Ренесанс зумів проявити себе з великою самобутньою силою. Вплив Реформації з її реалізмом і прагматизмом позначився на мистецтві Північного Ренесансу пильної уваги і любові до реалій, до точності деталей, майже ілюзорності ("магія реалізму"), в інтересі до зображення нарочито грубої, іноді навіть відштовхуюче-потворного, потворного (що було абсолютно неприйнятно для італійського Відродження). Це дивно уживалося з відчуттям містичного, ірреального, з динамічністю, навіть експресивністю, і атектоничностью форм, що об'єднує Північний Ренесанс, з одного боку, з готикою, а з іншого - з майбутнім мистецтвом бароко, може бути, навіть більш міцно, ніж Італію. Деякі дослідники взагалі відкидали епоху Відродження в Північній Європі, де готика лише "плавно" перейшла в бароко, вважаючи Північний Ренесанс просто "осені середньовіччя" (Й. Гейзінга).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ренесанс
Високий Ренесанс у Венеції
Французький Ренесанс
Високий Ренесанс у Середній Італії
Ренесанс: філософія музики та музична творчість
Мистецтво Високого Ренесансу
Музична культура Античного світу, Середньовіччя і Ренесансу
Північне відродження
Зони мезоліту Східної Європи і Північної Азії
Криза державності на Північному Кавказі та його подолання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси