Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Алжир

Розташований на схід від Марокко, Алжир в XVI-XVII ст. перебував під владою правителів, які вважали себе васалами турецького султана. З XVIII ст. Алжир стали очолювати обиралися яничарами їх ватажки-деї, причому васальна залежність країни від султана стала примарною, тоді як вплив європейців все посилювався. З'являлися консульства іноземних держав, розвивалися торговельні зв'язки, розцвітали міста та ремесла. У країні було багато мусульманських шкіл і навіть кілька вищих навчальних закладів. У 1830 р., використавши як привід незначний конфлікт (під час прийому французького консула, з яким велися переговори про алжирському борг, розсерджений дей вдарив його хлопавкою для мух), король Карл Х почав війну з Алжиром, хоча і завершився швидкою перемогою, але викликала тривалий опір, повстання Абд аль-Кадира (1832-1847). Придушення цього та інших слідували за ним повстань зажадало від французів чималих зусиль, але не мешано їм енергійно затверджуватися в Алжирі в якості його колонізаторів. З фонду державних земель щедро виділялися ділянки для європейських колоністів, кількість яких швидко зростала (у 1870 р. в їх руках було трохи більше 700 тис. га, в 1940 р. - близько 2700 тис. га). Серед французьких переселенців було чимало і радикалів, навіть революціонерів. У складі створеної у 1870 р. Республіканської асоціації Алжиру (організація європейських переселенців) були і робітники з соціалістичними переконаннями. Існувала навіть алжирська секція I Інтернаціоналу, а в дні Паризької комуни в 1871 р. в містах Алжиру проходили демонстрації в її підтримку.

Що ж стосується арабо-ісламського населення, то воно займало вичікувальні позиції і чинила опір європейської колонізації всіма способами, включаючи спорадично спалахували повстання, переважно на чолі з релігійно-сектантськими діячами. Однак поширення європейських форм організації праці та потребу в робочих руках, яку відчували фермерські господарства колоністів, а також промислові підприємства, що виникали в містах, вели до поступового втягування певної частки алжирців у все нові виробничі зв'язки. Виникали перші загони алжирських робітників, долучалися до капіталістичного господарства ремісники і торговці (спочатку міське населення складалося переважно з неалжирского населення - турків, маврів, євреїв та ін). В цілому, однак, економічне панування європейського, в основному французького, капіталу було незаперечним. Що стосується форм управління, то до 1880 р. справами корінного населення відали спеціальні бюро на чолі з французькими офіцерами, потім у зонах масового проживання алжирців з'явилися змішані комуни, управлявшиеся французькими адміністраторами. Там, де було впливове за кількістю європейське населення або європейці чисельно переважали, створювалися повноправні комуни, де існували виборчі процедури і виборні муніципалітети (алжирці у будь-якому випадку мали не більше двох п'ятих загального числа депутатів муніципалітету). Нечисленний прошарок заможних алжирців (в кінці XIX ст. - близько 5 тис.) могла брати участь у виборах алжирської секції-курії ради при генерал-губернаторі.

На рубежі XIX-XX ст. в Алжирі з'явилася помітна прошарок тубільних освічених фахівців, яка виступала проти так званого " туземного кодексу (введений в 1881 р.), що обмежував права алжирців і забороняв їх участь у політичному житті. Стали створюватися різного роду культурні та просвітницькі асоціації, видаватися газети, журнали, книги. Хоча за формою це були переважно виступи на захист ісламу, арабського мови (він помітно витіснявся французькою) і шаріату, існувала і впливова група младоалжирцев, орієнтувалися - за аналогією з молодотурками - на зближення із західною, французькою культурою, які вимагали зрівняння алжирців в правах з французами.

Участь багатьох десятків тисяч арабів-алжирців (разом з алжирцями-французами) в Першій світовій війні дало сильний поштовх розвитку національної самосвідомості у повоєнні роки, чому сприяло і значне збільшення прошарку арабо-алжирських інтелігентів, в тому числі отримали освіту в Європі. Виникли впливові організації Молодий алжирець (1920), Федерація обраних мусульман (маються на увазі члени муніципалітетів; 1927), нарешті, знаменита " Північноафриканська зірка (1926), яка висунула в 1933 р. гасло боротьби за незалежність Алжиру. Серед інтелігентів стала користуватися великим визнанням і ісламська організація Союз улемів, розвивала ідеї про самобутність алжирців і їх культури. Взагалі 1930-ті рр. дали поштовх розвитку політичної активності алжирців, чому сприяло, зокрема, і зміна національного складу робітників країни (якщо в 1911 р. європейці чисельно в ній переважали, то тепер картина була зворотною, алжирців стало вдвічі більше).

Перемога Народного фронту в Парижі призвела до реформ, які надали Алжиру нові демократичні свободи і політичні права. Друга світова війна на деякий час перервала процес розвитку національної самосвідомості, але після війни він проявив себе з ще більшою силою. Виникали нові політичні партії, посилювалися вимоги автономії і незалежності. Закон 1947 р. гарантував алжирцям статус французьких громадян, засновував Алжирське збори з 120 депутатів, половину якого повинні були обирати європейці, і урядова рада при генерал-губернаторі. Але цього було мало. Рух за торжество демократичних свобод, яке формувалося в 1946 р., стало готуватися до збройної боротьби. Був створений Революційний комітет, в 1954 р. перетворений у Фронт національного визволення.

Створена Фронтом Армія національного визволення почала боротьбу у всьому Алжирі. У 1956 р. Фронтом був обраний Національна рада алжирської революції, а в 1958 р. проголошена республіка Алжирська. І хоча алжирські екстремісти європейського походження намагалися перешкодити рішенням прем'єр-міністра де Голля в 1959 р. визнати право Алжиру на самовизначення, наслідком чого був піднятий ними в 1960 р. заколот проти уряду Франції, в 1962 р. національно-визвольний рух перемогло. Була створена Алжирська Народна Демократична Республіка.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Країни Магрибу: Алжир, Марокко, Мавританія, Туніс, Лівія
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси