Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основи навчання рухам

Навчання у процесі фізичного виховання забезпечує одну з його сторін - фізична освіта, змістом якого є системне освоєння людиною раціональних способів керування своїми рухами, придбання необхідного в житті фонду рухових умінь, навичок, знань.

При оволодінні технікою будь-якого рухового дії спочатку виникає вміння його виконувати, потім по мірі подальшого вивчення вміння поступово переходить у навичку. Вміння і навик відрізняються один від одного головним чином ступенем освоєності, тобто способами управління з боку свідомості людини.

Рухове уміння - це така ступінь володіння технікою рухової дії, яка характеризується свідомим управлінням рухом, нестійкістю і нестабільністю виконання. Подальше вдосконалення рухового дії при багаторазовому повторенні сприяє переходу уміння в навичку. Це досягається постійним уточненням, повторенням і корекцією руху. В результаті з'являється злитість, стійкість руху, а головне - автоматизований характер управління рухом.

Руховий навик - це оптимальна ступінь володіння технікою рухового дії, що характеризується автоматизмом (мінімальний контроль з боку свідомості) управління рухами, високою міцністю і надійністю їх виконання.

Навчання рухових дій - це тривалий, послідовний процес.

Мета першого етапу навчання (етап початкового розучування) - сформувати основи техніки досліджуваного руху і домогтися його виконання в загальних рисах. Навчання починається з створення первісного подання рухового дії шляхом розповіді, пояснення, демонстрації техніки (показ рухового дії викладачем, використання плакатів, малюнків та ін). Створення початкового уявлення завершується пробними спробами виконати рухове дію. Якщо рухове дію складне, розучують по частинах, нескладне - розучують в цілому. Освоєння рухів може протікати без помилок і з їх появою. На етапі початкового розучування найбільш типові помилки - це зайві, непотрібні рухи, скованість рухів, порушення ритму й узгодженості виконання рухового дії. З перших повторень фізичної вправи необхідно обов'язково виправляти рухові помилки, так як при багаторазовому виконанні вони закріплюються, автоматизуються.

Мета другого етапу навчання (етап поглибленого розучування вдосконалення рухового уміння. У процесі другого етапу навчання освоюються деталі руху при їх роздільному виконанні, а потім у цілісному русі. Ефективність навчання на цьому етапі багато в чому залежить від правильного добору методів, прийомів і засобів навчання. Уточнення, коригування техніки рухового дії при поглибленому разучивании переважно здійснювати при цілісному його виконання. Ефективно виконувати рухові дії в ускладнених варіантах, змагальних умовах (на краще виконання техніки рухового дії). На цьому етапі змінюються методи словесного впливу. Провідними стають аналіз і розбір техніки, обговорення основ і деталей техніки, самоаналіз індивідуальної техніки.

Мета третього етапу навчання (етап формування рухового навику) - вдосконалення рухового навику. У процесі багаторазового повторення разучиваемого рухового дії окремі його рухи стають все більш звичними, освоюються і поступово автоматизуються його координаційні механізми і рухові уміння переходить у навичку. Основні завдання третього етапу навчання - досягти стабільності та автоматизму виконання рухового дії, довести до необхідного ступеня досконалості індивідуальні риси техніки. На цьому етапі збільшиться кількість повторень в звичайних і нових, незвичних умовах, у поєднанні з іншими руховими діями, при різних зовнішніх перешкодах, змагальної і ігрової діяльності. Цей етап може тривати дуже довго, так як зміна рівня розвитку фізичних якостей вимагає корекції техніки самого руху.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методологічні засади навчання
Теоретичні основи навчання
Дидактичні основи сучасних технологій і методів навчання
Теоретичні основи специфіки навчання учнів різного віку
Основи теорії вікового розвитку особистості. Адекватність процесів розвитку, виховання і навчання
Оцінка ефективності навчання
Селянські рухи
Навчання
Види навчання
Організаційні форми і методи професійного навчання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси