Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Поєдинок" (1905)

У соціально-психологічному романі про провінційному армійський побут автор у метонимическом сенсі розвінчує армію-Молох, омертвляющую особистість, у метафоричному сенсі - виступає проти будь-якої системи, яка пригнічує людину в людині, показує непривабливе обличчя конформізму, збереження індивідуальності на шляхах егоцентризму.

Розповідь про недовге перебування в гарнізонному глушині молодого офіцера розгортається як детектив. Але за секретними листуванням, таємними зустрічами, несподіваними подробицями, підступними інтригами криються гри від нудьги, маскарад. Персонажі прагнуть сховатися під надуманими масками-легендами від мертвотних статики "сірої, як солдатське сукно" полкового життя, в якій головна подія року - стройовий огляд. Військове середовище ламає волю до опору, "перекроює" всіх під себе, тому переважають жалюгідні, потворні, смішні маски-легенди. Істинно людське обличчя часом проступає в об'єднаних кастовим потворністю людей, навіть у полкового командира, але як-то зі стисненням і страхом, в приватному спілкуванні в екіпажі або вдома.

Купрін парою штрихів висміює вульгарність середовища та усереднених блазнів типу якогось Бебетинского. Автор приділяє йому лише кілька описових рядків і дає вимовити трохи фраз. Наслідуючи "золотої молоді", поручник "французит", вставляє французькі слова в коверканную російську мову: "А-а! Це ви? Эчень приэтно..."; "Мо, мон амі!.."

Основна увага приділяється внутрішньому світу персонажів, поєдинки в душі не вписавшегося в систему молодого офіцера. Підпоручик Ромашов не володіє сильним, вольовим характером, нерідко йде на компроміси, щоб не бути ізгоєм серед своїх. Однак, на відміну від колег, він володіє "діалектикою душі", яка в кінцевому підсумку визначила його трагічну долю. Середа була поблажлива до нього, поки він жив сам у себе під маскою романтика-мрійника-ловеласа, поки у нього були сили стримувати душевні пориви і не противитися системі, поки до "забитого" близького йому не було діла. Проте в якийсь момент "діалектика" виштовхує Ромашова з маленького світу-раковини, слід бунт проти неба - "Старого ошуканця!", зрив в Офіцерському зібранні, дуель, смерть.

Характери представлені у продуманій системі, з добре налагодженої внутрішньої зв'язком: Ромашов - "біла ворона" в офіцерському середовищі, пригнічений солдатів Хлєбніков - та ж "ворона" у середовищі рядових. Розумна Шура і вульгарна Раїса ніяк не спілкуються по ходу розповіді, але їх вчинки глибоко взаємообумовлені: перша бачить у другій своє можливе майбутнє, а друга в першій - своє минуле.

Важливу роль в задумі Купріна грає таємничий Назанский, чиї міркування про гарному майбутньому, в якому буде жити досконала людина, заворожують оточуючих і читача. Він і кутова постать одного з любовних трикутників, і проповідник нової моралі. Назанский співчуває Ромашову, засуджує гарнізонні порядки, оспівує жінку, говорить про любов як про головну цінність життя - все це, здається, ріднить його з близьким автору оповідачем. Але це зближення удаване: у головному - у розумінні гуманізму, природи добра і зла - їх позиції не збігаються. Нищівна критика побуту в устах Назанского переходить в критику буття, біблійних заповідей, включаючи найважливішу: "Возлюби ближнього свого", ніцшеанську проповідь ідеї "надлюдини" і викриття норм християнської моралі.

Шуру, кохану Ромашова, а до пего Назанского, автор наділив гострим розумом, сильним характером, винятковою проникливістю. Потенційно вона здатна зрозуміти страждання Ромашова. Купрін прагнув показати близькість персонажів на рівні підсвідомості. Так, у Ромашова і Шури "одні і ті ж думки", схоже візуальне сприйняття абстракцій. Однак у них різне ставлення до жертовності, гуманізму: за порятунок від сірої життя Шура готова заплатити будь-яку цепу, Ромашов - ні. Шура знаходить свої принципи "по той бік добра і зла", йде до своєї мети, заперечуючи моральність, знехтувавши ближнього, як вчив Назанский2. Ромашов цей шлях відкидає - і гине. Автор "вбив" Ромашова і не написав обіцяної Горькому повісті "Жебраки", в якій хотів показати героя після відставки.

* * *

Купрін - майстер психологічного аналізу (ця обставина чимало зближує його з Л. Н. Андрєєвим). Він вміє передати читачеві те, що відчувають його герої, змусити співпереживати. Паралельно з описом поведінки персонажів у повсякденності автор стенографирует протягом їх "непричесанных" думок, зіткнення бажань, намірів, очікувань, позірного і явного. Душевний стан висловлює погляд, жест, мова, хода. Про вміння Купріна змусити героя розповісти про себе свідчить оповідання "Ріка життя" (1906), в якому дано переконливий художній психоаналіз людини, осудив себе на самогубство за зраду. Сюжет детективного оповідання "Штабс-капітан Рибников" (1906) будується на тонкої психологічної грі-боротьбі фейлетоніста Щавінського з японським шпигуном, який приховувався під прізвищем Рибніков. Журналіста цікавить не рід занять агента, а таємниці душі людини, щохвилини грає зі смертю. Він відчуває повагу, захоплення і жах перед героїчної ворожої особистістю.

На початку століття Купрін співчутливо стежив за виступами лівих сил. За різку критику адмірала Р. П. Чухнина у статті "Події в Севастополі" (1905) про жорстоку розправу влади з повсталими матросами з крейсера "Очаків" він був притягнутий до кримінальної відповідальності. Співчуття соціал-демократії він висловлював і пізніше, наприклад у фантастичному оповіданні "Тост" (1906), в якому оповідач вітає майбутнє суспільство вільних людей 2906 р., скинули кайдани гноблення.

Поступово увага до соціального антагонізму у Купріна-художника слабшає. На відносини з Гірким, видавництвом "Знання" значною мірою вплинула публікація оповідання "Морська хвороба" (1908), в якому "ліві" побачили поступку письменника обивательським смакам, данина модній тоді "проблеми статі". Колишні друзі не пробачили те, що несимпатичний головний персонаж цього оповідання - революціонер, соціал-демократ. Насправді в цьому, зауважимо, не найкращому своєму творі Купрін, як Л. Андрєєв у "Безодні", розкриває глибинні і темні сексуальні інстинкти в людині. У 1910 р. марксистський критик Ст. Ст. Боровський називає письменника "аполитиком", засуджуючи за "загальнолюдський гуманізм".

Очевидно, Купріна, як і Л. II. Андрєєва, В. о. Вересаєва, Е. І. Замятіна та інших турбувала суперечливість революції. У вже згаданій статті автор з дещицею подиву оповідає про те, як одні матроси, ревно виконуючи наказ, вбивають інших. В оповіданні "Королівський парк" (1911) він торкнеться своїх підозр про те, що здійснення соціалістичних ідеалів веде до "докучному громадського режиму", до "раю під зарядженими рушницями", як в іншому випадку він визначить комунізм. Через десять років Е. І. Замятін висловить схожі підозри в антиутопії "Ми". В рівній мірі Купрін передбачає і М. А. Булгакова, і Дж. Оруелла.

У традиціях класики Купрін шукав сенс життя, у традиціях свого часу страждав, що сенс життя так і не знайдено. Кращі твори були створені ним за півтора десятка років, що передували еміграції. Крім вже згаданих, це, наприклад, чудові розповіді "Смарагд" (1907), "Весілля" (1908), "Телеграфіст" (1911), "Чорна блискавка" (1913), "Гога Веселе" (1916), "Канталупи" (1917). У зрілому творчості Купрін все частіше звертається до тем і неминущим цінностям. У статті про Чехова він з іронією відгукнувся про "належну, ідейній стороні" творчості. Особистість, сильна духом, зневажає страх, здатна на жертовну любов, жертовну захист своєї людської гідності, привертає особливу увагу художника.

"Казьонному" людині свого часу він протиставляє людини "природного", природного, асоціальної. Такий його Сашка-скрипаль, герой оповідання-гімну торжествуючої життя "Гамбрінус" (1907). Для "достовірності" автор надає йому, як і багатьом іншим своїм творам, риси нарису. Про особисте життя музиканта не говориться нічого: єврей Сашка належить вільному братству безжурних людей всіх національностей. Дівчині з бульвару він грає "Марусю", рибалкам - плясовую, англійцям, французам - "Бурський марш", "Марсельєзу", для всіх - "Балаклавську заносную". Сашко відмовився грати з примусу сищикові Мотьке Гундосому

"Боже, царя храни!", за що був скалічений в ділянці. Позбавлена можливості грати на скрипці, він грає на губній гармошці: можна скалічити тіло, але не можна скалічити душу. Це розповідь про випрямляє силу мистецтва, про що пізніше буде написано оповідання "Анафема" (1913), про священика, який відмовився зрадити Толстого анафемі.

Захопленням, романтичної героїкою наповнені численні твори Купріна про людей, сміливо дивляться в обличчя смерті, - авіаторах, моряків, артистів цирку. Чимало спільного у Купріна з улюбленими його прозаїками, про яких він писав і в статті "Редиард Кіплінг" (1908), і в "Замітці про Джека Лондоні" (1911)2.

У "Листригонах" (1907 - 1911), маленьких поемах про сильних духом трудівників моря, Купрін показав себе неабияким художником-маринистом. Лістригони - люди-велетні, згадані в "Одіссеї". Екскурси в часи Стародавньої Греції і Російсько-турецької війни автор поєднує з сучасністю. Росіяни греки Ваня Андруцаки, Юра Паратино, інші прості парії втілюють живий зв'язок часів. Сенс життя рибалки знаходять у вимушеній сутичці з морською стихією, вмирають непереможеними. Вони - борці з природою і її діти: щасливі і за себе, сьогодні перемогли стихію, і за избежавшую мереж рибу. Вони вміють радіти життю, знають толк у вині, в чесній бійці, у танці. Оповідач пишається дружбою з ними.

У 1910-х рр. Купрін відходить від соціальної проблематики, визнається близьким, що у нього як у художника слабшає інтерес до быту3. Він звертається до гумору і сатири в дусі Марка Твена. Його тяжіння до містичним описами неправдоподібних випадків, фатальних збігів концентровано виражає розповідь "Спокуса" (1910), в якому оповідач розмірковує на тему "Фаталиста" М. Ю. Лермонтова.

Купрін звертається і до жанру фантастики. У повісті "Рідке сонце" (1912) події розгортаються у відокремленій лабораторії на вершині згаслого вулкана. Мова йде про відкриття, здатному ощасливити людство, але лорд Чальсбери змушений підірвати лабораторію, знищити дані дослідів з перетворення сонячного світла в джерело енергії, оскільки асистент вченого побачив насамперед агресивні можливості цього відкриття. Купрін був серед перших художників, яких турбувала можливість освоєння досконалої техніки морально недосконалим людиною.

Більш вдале твір у жанрі фантастичної повісті - улюблена самим Купріним "Зірка Соломона" (1917), в якій автор занурюється у загадкові глибини підсвідомого. Скромний чиновник Іван Колір волею випадку стає володарем жахливої "сили". Природжена доброта утримує його на межі злочинного, тим не менш Іван стає винуватцем багатьох лих. Він переляканий незалежністю темних глибин підсвідомого, "мерзенним цікавістю" до своїх можливостей (не випадково повість вийшла під заголовком "Кожне бажання"). У фіналі Колір відмовляється від "сили" і повертається до скромної минулого життя. Пережите могло б здатися йому сном, якби не дивні збіги наяву. Світ у творах Купріна 1910-х рр. більш багатовимірним, а людина менш передбачуваний. Оповідач говорить про єдність дійсного і уявного в царстві всесильного випадку, бо "народження наше випадково, хитко наше буття, і лише вічний сон безперервний".

Взаємозв'язок явищ природи, людини, суспільства займала Купріна і при написанні повісті "Яма" (1909-1916). Аналіз "фізіології" публічного будинку викликав скандальну полеміку. Символісти лаяли автора за критичне спрямування, Л. Н. Толстой, К. І. Чуковський - за "смакування подробиць вивороту життя. Захисники вимірювали достоїнства твору "Крейцеровою сонатою" (А. А. Ізмайлов). На думку В. Ф. Боцяновского, автор розвінчує "героїв підлоги" М. П. Арцибашева, Л. П. Кам'янського. Безумовно, сильна сторона повісті полягає в багатому емпіричному матеріалі, різноманітті представлених характерів. Слабка сторона - нестройности композиції, публіцистичності, у вигинах авторської позиції: осуд, розгубленість, покірність.

Відклавши роботу над "Ямою", повістю про гримаси любові, Купрін створить своє, може бути, головне твір - "Гранатовий браслет" (1910) про справжній лику любові. Оповідання увібрало в себе мотиви та образи багатьох більш ранніх творів письменника, досвід сюжет-будови "Суламіфі" (1907), переробки біблійної "Пісні пісень". Композиція повісті будується на поєднанні кількох сюжетних ліній, кожна з яких представляє відмінний від інших тип любовних відносин. На передньому плані звичайні сімейні пари з звичайними уявленнями про кохання. У центрі - любов і смерть чиновника, яка оголила рутину поточної життя і дріб'язковість її любові. Персонажі відрізняються топкою психологічною обробкою, продумані деталі інтер'єру, сюжетні лінії. У листах друзям автор зізнавався, як важко писалася ця своєрідна варіація на другу сонату Бетховена.

У жовтні 1917 р. в Росії стався урядовий переворот. Письменник боровся з новою владою па сторінках вільної преси, в газетах "Спільна справа", "Сьогодні", "Відродження". Двома роками пізніше він емігрує до Франції. За сімнадцять років життя в Парижі Купрін опублікував шість нових книг. Творчого падіння не сталося, але не було і сходження. Невеликий був коло спілкування, гнітила ностальгія: "Росією дихає" багато зі створеного за кордоном. Письменник нерідко щось переосмислює, описуючи минуле. Сумує про долю російської культури, розмірковує про випадковий і закономірному в житті. Повість "Купол святого Ісаакія Далматського", написана у 1927 р., - своєрідний пам'ятник Добровольчої армії. Багато твори, опубліковані в збірниках 1920-1930-х рр. ("Колесо часу", 1929; "Ніч у лісі", 1931; "Наташа", 1932; "Вальдшнепи", 1933), доповнюють раніше створені цикли нарисів та оповідань. У них знову переживаються давні події та враження, знову зустрічаються реально існуючі люди, друзі молодості. Він створює твори в прикордонних літературно-фольклорних жанрах, пише казки, легенди, житія ("Кісмет", 1923; "Синя зірка", 1925; "Четверо жебраків", 1929), оповідання й повісті па історичні теми ("Однорукий комендант", 1923; "Тінь Наполеона", 1928). Західна життя цікавить художника своєю екзотичною стороною. З повагою, але досить відсторонення Купрін розмірковує про іноземних звичаях, традиціях, святах (оповідання "Золотий півень", 1923; нариси "Південь благословенний", 1927; "Париж інтимний", 1930). Очевидно, свої особисті переживання він відобразив у романі "Жанета" (1933) про зворушливу дружбу самотнього російського професора з маленької французької дівчинкою. Жанету - останній промінчик сонця в сутінках життя - в кінці кінців відвозять батьки, і настає ніч.

У страшному 1937-му хворий Купрін повернувся в Росію з повним усвідомленням того, що їде на батьківщину помирати. Повернення Купріна була підтримана російськими спецслужбами в пропагандистських цілях. Злісна наклеп на письменника-емігранта змінилася в радянській пресі настільки ж брехливими хвалебними публікаціями про "прогресивному майстер слова".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

"Повернення" (1905)
Революція 1905-1907 рр.
Зовнішня політика Росії після 1905 р.
Революція 1905-1907 рр. у Білорусі
Іранський революційний рух в 1905-1911 рр.
Російсько-японська війна 1904-1905 рр ..
Еволюція російської державності на етапі буржуазної революції 1905-1907 рр. Проблема конституційної "дуалістичної" монархії
Доакмеистический період (1905 -1910)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси