Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші. Кредит. Банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Раціональні очікування і зниження темпів інфляції

Оскільки очікуваний темп інфляції впливає на співвідношення між інфляцією та безробіттям, питання про те, як люди формують свої інфляційні очікування, набуває першорядного значення.

Підхід, що отримав назву раціональних очікувань, будується на тому, що люди оптимально використовують наявну в їх розпорядженні інформацію, в тому числі і про що проводиться в даний час політики, для прогнозування майбутнього. Оскільки економічна політика робить вплив на темпи інфляції, очікувана інфляція також повинна залежати від проведеної кредитно-грошової і бюджетно-податкової політики. Згідно з теорією раціональних очікувань, зміна напрямку грошовій або бюджетно-податкової політики змінить очікування, і оцінка наслідків економічної політики повинна враховувати цей вплив.

Можна уявити зниження рівня інфляції без економічного спаду. Безболісна антиінфляційна політика вимагає наявності двох передумов. По-перше, план зниження інфляції має бути оголошений до формування найважливіших очікувань. По-друге, люди, які встановлюють ціни і заробітну плату, повинні вірити в оголошений план.

В іншому випадку вони не змінять свої інфляційні очікування. Якщо обидві умови виконані, оголошення плану негайно зрушить короткострокову кордон вибору між інфляцією та безробіттям вниз, дозволяючи досягти меншого рівня інфляції без підвищення рівня безробіття.

Індексація передбачає, що заробітна плата, податки, боргові зобов'язання, процентні ставки і багато іншого стають нечутливими до інфляції, якщо у відповідь на зміни цін здійснюється коригування номінальних грошових платежів. Іноді індексація використовується тільки для того, щоб полегшити життя за умов інфляції. Однак деякі економісти, в тому числі і М. Фрідмен, висловили припущення, що індексація може стримувати інфляцію, а також зменшувати пов'язані з нею неприємності.

Річ у тім, що індексація, подібно контролю над заробітною платою та цінами, може допомогти витіснити з інфляційних процесів, пов'язаних зі спадом, елементи, викликані попитом. Протягом інфляційного періоду всі довгострокові контракти - договори з профспілками про заробітну плату, угоди про постачання промислової продукції, контракти про надання позик і т. д. повинні передбачати захист від зростання цін. Якщо це робиться просто за рахунок встановлення більш високих ставок номінальної заробітної плати, цін та процентних ставок, згадані контракти будуть продовжувати діяти в бік підвищення витрат навіть після того, як в тих чи інших частинах економічної системи інфляція сповільнилася. Однак якщо заробітна плата, ціни і процентні ставки в довгострокових контрактах пов'язані з темпом інфляції, їх рух буде синхронізовано зі зміною загального рівня цін. Отже, якщо індексація пошириться всюди, ймовірно, що інфляція швидше зреагує на уповільнення зростання сукупного попиту і, в свою чергу, також сповільниться.

Однак якщо інфляційні процеси викликані різким порушенням пропозиції, а не надлишковим попитом, то індексація може погіршити, а не покращити стан речей. Наприклад, підвищення цін на імпортовану нафту вимагає зміни структури відносних цін. Ціну на нафту доведеться підвищувати швидше, ніж передбачає темп інфляції, тоді як ціни на інші товари будуть зростати повільно. Індексація має тенденцію зводити всі ціни і ставки заробітної плати до середньої величини, ускладнюючи коригування відносних цін.

"Валютний коридор"є способом примусового обмеження курсу іноземної валюти з метою подолання інфляції. Однак занижений курс неминуче призводить до збільшення імпорту, скорочення внутрішнього виробництва та експорту. Додаткова валюта для імпорту при цьому може використовуватися тільки з раніше створених резервів або за рахунок позик.

При тривалому збереженні "валютного коридору" економіка виходить на специфічний стаціонарний режим з високою додатковою потребою у валюті. Якщо гарантовані довгострокові джерела валюти є, то такий режим реалізуємо (хоча і не обов'язково доцільний). Якщо ж таких джерел немає, то обрана політика неминуче призводить до руйнівних наслідків.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Передумова раціональних очікувань, модифікація "кривої Філіпса" та проблема емпіричної достовірності гіпотез монетаристських
Р. Харрод: вплив очікувань
Аналіз та оцінка впливу інфляції на прибуток від продажів
Рівень цін, темп інфляції, реальні та номінальні показники
Інфляція та її види
Очікування "американського століття"
Макроекономічна нерівновага: інфляція і безробіття
Інфляція та антиінфляційне регулювання
Причини та форми прояву інфляції
Стратегії зниження витрат
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси