Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Електромагнітна безпека товарів

Електромагнітна безпека товарів заснована на відсутності неприпустимого ризику для життя, здоров'я, майна споживачів, пов'язаного з негативною дією електромагнітного випромінювання.

Електромагнітна небезпека товарів обумовлена негативною дією на людину електромагнітних полів, що генеруються електропобутовими та електронними товарами в процесі роботи, а також базовими станціями їх обслуговування.

До товарів, що створюють електромагнітну небезпеку, відносяться переносні радіостанції, бездротові домашні телефони, мобільні телефони (передавачі), мікрохвильові печі (магнетрон-випромінювач), агрегати електропобутових приладів (наприклад, трансформатори). Вплив може носити багатоваріантний характер, який залежить від параметрів відповідних полів (інтенсивність, частота, тривалість дії, наявність модуляції, періодичність та інші фактори), варіантів поєднання цих полів з іншими несприятливими факторами середовища, умовами опромінення (місцеве або загальне, наявність захисту) і стану організму людини (ослабленість організму, наявність захворювань, вік тощо). Небезпека впливу електромагнітних нулів зумовлена ризиком розвитку великого числа патологічних відхилень і захворювань організму людини. Найбільш чутливі до електромагнітних полів нервова, імунна та ендокринна системи організму людини. Нервова система реагує на повторювані дії електромагнітних полів ослабленням пам'яті, розвитком різних видів неврозів, почастішанням головних болів, в основі яких лежать дистрофічні прояви з боку нервових клітин (хвороба Альцгеймера), бічний атрофічний склероз (хвороба Паркінсона), порушення мембранної проникності клітини і умовно-рефлекторної діяльності, зміни біоелектричної активності мозку та інші явища. В результаті навіть короткочасного впливу електромагнітного поля можуть відбуватися зміни в імунній системі, пригнічення її функції.

Для регламентування і характеристики електромагнітної безпеки в Росії і за кордоном використовуються різні показники електромагнітної безпеки споживчих товарів.

В Росії у відповідності з вимогами Санітарних норм і правил 2.2.4/2.1.8.055-96 "Електромагнітні випромінювання радіочастотного діапазону (ЕМВ РЧ)" контрольованим параметром інтенсивності електромагнітних полів у діапазоні частот 300 МГц - 300 ГГц, що включає робочий діапазон частот стільникового радіозв'язку (300 МГц До 3 ГГц), є середнє значення щільності потоку енергії (ППЕ) еквівалентної плоскої хвилі (мкВт/см2).

Щільність потоку енергії визначають за значенням напруженості електричного поля Е або напруженості магнитного поля Я, використовуючи їх співвідношення для дальньої (хвильовий) зони електромагнітних полів в умовах вільного простору, коли на вимірювальній площадці відсутня спотворення електромагнітного поля, внесене різними близько розташованими предметами.

Показником безпеки для умов непрофесійного впливу для населення, яке проживає на територіях, прилеглих до базових станцій, є значення щільності потоку енергії незалежно від часу впливу. Гранично допустиме значення щільності потоку енергії при цьому становить 10 мкВт/см2.

Для споживачів телефонів стільникового зв'язку, які витрачають на розмову не більше двох годин у день, встановлений гранично допустимий рівень щільності потоку енергії, рівний 100 мкВт/см2 (ГН 2.1.8/2.2.4.019-94).

В якості основного критерію нормування впливу електромагнітних полів в Російській Федерації прийнято положення, у відповідність з яким безпечним для людини вважається електромагнітне поле такої інтенсивності, яке не призводить навіть до тимчасового порушення гомеостазу (включаючи репродуктивну функцію), а також до напруги захисних і адаптаційно-компенсаторних механізмів ні в найближчому, ні у віддаленому періоді часу.

За кордоном, зокрема у США та країнах Європейського союзу, в якості показника безпеки використовується питома коефіцієнт поглинання - рівень випромінювання визначає енергію електромагнітного поля, що виділяється в тканинах тіла людини за одну секунду (Specific Absorption Rates (SAR)). В Європі гранично допустимий рівень SAR регламентується не більше 2 Вт/кг для 10 г тканин.

У США Федеральною комісією зі зв'язку (FCC) встановлено значення SAR не більше 1,6 Вт/кг для 1 г тканин.

При роботі засобів бездротового зв'язку, таких як стільникові телефони, радіотелефони, переносні радіостанції рівень потужності створюваного електромагнітного поля розрізняється.

Наприклад, для телефонів стільникового зв'язку, що працюють у стандарті GSM, рівень потужності становить від 2 Вт до 20 мВт (від 33 dBm до 5 dBm - GSM900, від 30 dBm до 0 dBm - GSM 1800 з кроком в 2 dB). Крім того, рівень потужності передавача телефону регулює базова станція стільникового зв'язку. Різниця між максимальною і мінімальною потужністю близько ста разів. Збільшення потужності відбувається при виникненні природних перешкод при передачі сигналу, наприклад, при знаходженні користувача в екранувальній приміщенні.

Ризиком небезпеки мають бездротові технології передачі даних Wi-Fi.

Електромагнітну небезпеку представляє і мікрохвильове випромінювання (свсрхвысокочастотное (НВЧ) - електромагнітне випромінювання, що включає в себе сантиметровий і міліметровий діапазон радіохвиль (від 30 см - частота 1 ГГц до 1 мм - 300 ГГц).

Однак мікрохвильові печі вважаються більш безпечними джерелами електромагнітних полів і при якісному виготовленні захисних покриттів дають сверхвысокочастотное випромінювання на відстані 5 см, приблизно, 5-10 мВт/см2, на відстані 0,5 м хвилі розсіюються в атмосфері і випромінювання послаблюється (рис. 9.1).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист від електромагнітних полів та випромінювань. Забезпечення безпеки при використанні офісної техніки
Електромагнітне забруднення
Радіаційна безпека товарів
Характеристика видів небезпеки і показників безпеки товарів
Конкурентоспроможність товарів і послуг як фактор національної безпеки
Безпека як обмежувальний та оцінний критерій конкурентоспроможності товарів
Безпека товарів
Біологічна безпека товарів
Механічна безпека товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси