Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правління Івана ІІІ

За заповітом Василя II (складено в 1461 р. або 1462 р.) старшому синові Івану (нар. у 1440 р.) передавалося 14 міст (у тому числі Нижній Новгород, Суздаль, Муром), а 4 інших братів - 13 на всіх. Величезна перевага старшого сина. Іван III (1462-1505) став співправителем фактично ще за життя сліпого батька, з 1449 р. в договорах він згадувався як великий князь. У 1452 р. відбулася його весілля з дочкою тверського князя, хоча йому було всього 12 років, у 1458 р. у нього народився син Василь. Другий шлюб після смерті дружини уклав з Софією (Зоєю) Палеолог 1472 р. (тоді великий князь ще був татарським васалом). Вона - племінниця останнього візантійського імператора, вбитого турками в 1453 р., дочка правителя італійської Морів. Дворічні переговори про укладення шлюбу ввели Івана ІІІ в курс основних політичних подій Європи, дозволили вести переговори з різними державами. Москва розглядалася як спадкоємиця Східно-Римської імперії. Російські посли залучали на службу великому князю ремісників і архітекторів (ярмо зруйнувало цю прошарок, потрібно розвивати кам'яне будівництво, артилерію, озброєння, монетна справа). Для середньовіччя характерна зв'язок політичного, культурного і торгового спілкування. До офіційного посольству приєднувалися купецькі каравани. На Русь через посольства потрапляли політичні трактати, публіцистика. Іноді дипломатичні доручення виконували купці.

Тривало збирання земель. У 1456 р. князь Рязанський Іван Федорович помер, заповівши московському князю 8-річного сина і своє князювання. Його син князь Василь Іванович до 1463 р. жив у Москві, а, повернувшись в Рязань, незабаром одружився з сестрою Івана III Анною. Їх син став рязанським князем в 1483 р. (15 років, під контролем матері), але вже без прав на дипломатію. Москва здійснювала над князівством патронат. У 1463-1473 рр. було куплено Ярославське князівство (дяк Олексій Полуектов). Іван Агафонович Сущої проводив опис ярославських земель після приєднання до Москви. Намісником Москви в Ярославлі став боярин Іван Васильович Стрига-Оболенський. У 1463 р. відкриті в Ярославлі мощі князів Федора, Давида і Костянтина. Єдиний син останнього ярославського князя Олександра Федоровича Брюхатого - Данило Пенко - в 1500 р. увійшов боярином в Боярську думу, брав участь у походах як воєвода, і ще зберіг князівські права на деякі окраїнні вологодські землі колишнього ярославського князівства. В 1530-х рр. Пенковы втратили князівські права і на вологодські землі (вивчав В. Б. Кобрин). У 1474 р. до Москви було приєднано Ростовське князівство (ростовські князі Володимир Андрійович та Іван Іванович продали Івану III). Напередодні приєднання ростовський архієпископ Вассиан Рило вніс у канонізаційний список Ісаю, наступника Леонтія, та деяких інших церковних діячів Ростова. В. Б. Кобрин зазначав, що вплив Москви в Ростовській землі почалося ще при Івані Калиті. Це відбилося в житії Сергія Радонезького, батько якого був ростовським боярином (про воєводах московських, які забирали у ростовських князів влада і маєток).

У 1471 р. під гаслом захисту православ'я (побоювалися союзу Новгорода і Литви) Іван III здійснив похід на Новгород, який закінчився поразкою новгородців в битві при річці Шелоні 14 липня 1471 р. 12 тис. новгородців перебито, 2 тис. уведено в полон. 27 липня на Двіні були розбиті новгородські загони на чолі з князем Гребінкою-Шуйським. У Новгороді ініціатори союзу з Литвою посадник Борецький і 3 бояр були страчені. Потім почалися переговори Івана III з Новгородом. Новгород визнано отчиною московського государя, але поки система управління не змінювалася, заборонялися відносини з Литвою. На Новгород накладена контрибуція 16 тис. руб. Восени 1475 р. Іван III влаштував "мирний похід на Новгород, демонструючи свою владу. Жителі, скривджені в новгородському суді, скаржилися Івану III в Москву. Від віча послані з Москви бояри стали вимагати скасування суду. Віче відмовилося, боярин Никифоров, таємно надійшов на службу до Івана III, був убитий на віче.

Новий військовий похід пройшов в жовтні 1477 р., брали участь московські, тверські і псковские загони. Взяли місто в облогу, і вже 7 грудня почалися переговори. Бояри і віче не змогли організувати оборону Новгорода і визнали владу Івана III. Московський князь затвердив повну владу над новгородцями в січні 1478 р. Голова московської Боярської думи Патрикеєв привів жителів до присяги. Віче було заборонено, посадничество ліквідована, вічовий дзвін і найбільш важливі документи відвезли до Москви. Однак московський князь поклявся не вторгатися у земельну власність новгородців. Але через десятиліття тисячі новгородських землевласників переселили у московські землі, а на їх місце перевели московських власників. 15 січня відбувся парадний в'їзд Івана IV в Новгород. 17 лютого цар поїхав у Москву, і за ним везли вічовий дзвін. Таким чином, відбулося не об'єднання, а завоювання Новгорода.

До кінця XV ст. в Росії панувала боярська вотчина. З XV ст. на новгородських землях розвивалася помісна система. Приєднавши Новгород, Іван III конфіскував вотчини у всіх новгородських бояр (близько 1000 бояр, з сім'ями 6-7 тис. виселялися до Москви, але не всі наділялися землею на помісному праві). Переселення в центр і Південний Схід почалися з 1483 р. Переселяли в Нижній Новгород, Володимир-на-Клязьмі, Кострому, Муром, Ростов, Юр'єв та ін Посилений фонд державної земельної власності. Зберігши право власності на конфісковані землі, московські власті передали їх новим власникам на помісному праві: поміщики зберігали землю, поки служили московським государям. З Москви до Новгорода переселилося 1,5-2 тис. осіб. Маєтками в Новгороді були наділені діти боярські, дворяни і військові холопи з великокнязівської і розпущених московських і новгородських боярських світ. Перерозподіл земель між групами феодалів, перетворення маєтку у провідну форму землеволодіння йшли одночасно з розширенням складу военнослужилого стану і посиленням його економічних позицій. Після приєднання до Москви будівництво припинилося, нова церква була збудована лише в 1508 р., натомість посилювалися зміцнення. Москва готувалася до війни за завоювання широкого виходу до Балтики.

Брати Івана III брали участь у поході на Великий Новгород в 1477 р., але нічим не були наділені. У 1480 р., напередодні навали хана Ахмата, це викликало гострий конфлікт Івана III з братами Андрієм Углицким і Борисом Волоцким, грозившими виїхати до Литви. Вони отримали деякі землі. Але у вересні 1485 р., коли вони допомогли Івану III силою приєднати Тверське князівство, вони знову нічого не отримали. Іван III все забрав собі. До цього часу всі тверські землі були оточені московськими володіннями. Під час облоги Твері спостерігався масовий від'їзд тверських бояр на службу до московського князя. Іван III прийняв до себе на службу "тверській двір", зберіг тверським боярам їхні землі, думні чини. Михайло Борисович Тверській втік у Литву. Твер перейшла під управління його племінника, сина московського князя Івана III - Івана Молодого. Тверський "двір" злився з московським до початку XVI ст., деякі тверські бояри стали членами московської Боярської думи. Від'їзд князів Воротынских на службу до Івана III дозволив приєднати територію у верхів'ях Оки. У 1489 р. був влаштований похід на Вятку, і вона приєдналася до Москви. Наприкінці 1499 р. на службу до Івана III перейшов князь Бєльський з вотчиною.

Судебник 1497 р. (зберігся у списку початку XVI ст. в РГАДА) затвердив норми цивільного та адміністративного права Московської землі на всю територію держави, впорядковано судочинство. Юріїв день 26 листопада для селян всієї країни (це не новина). Новим було те, що перш ніж покинути свій двір, селянин повинен був сплатити власнику "старшу" за двір у розмірі 1 руб. (за умови, що селянин прожив у дворі не менше 4 років). Рубль відповідав ціною 200 пудів жита (дуже значна сума). Раніше старшу платили небагато групи з підвищеною особистою залежністю. Селянський вихід дозволявся у два останні тижні осені. Коли завершувалися основні сільськогосподарські роботи. Введення Юр'єва дня не позбавив селян свободи, але обмежило їх пересування. По судебнику чорні селяни і рядові феодали були рівноцінними свідками при визнанні злодія. Для них існував єдиний термін давності для порушення позову в поземельних справах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правління Івана IV
Правління Анни Іванівни (1730-1740)
Початок правління Івана IV Васильовича
Форма правління
Опричнина Івана Грозного
Реформи Івана Грозного
Опричнина Івана Грозного
Реформи Івана Грозного
Заповіт Івана III
ГЕОРГІЙ ІВАНОВ (1894-1958)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси