Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Виробництва хімії органічного синтезу

Основною сировиною для виробництв хімії органічного синтезу є продукти нафтопереробки, попутного і природного газу, газового конденсату.

Для розміщення хімічних виробництв, що працюють на базі вуглеводневої сировини, характерне з'єднання всіх основних стадій виробничого циклу в безпосередній територіальної близькості або навіть в рамках одного підприємства. Тобто по суті підприємства, що випускають продукцію хімії органічного синтезу, часто є нафтохімічними комбінатами (або навіть газонефтехимическими), де об'єднані видобуток сировини, нафто - або газопереработка, виробництво напівпродуктів, випуск кінцевої продукції.

Найкращі умови для розміщення нафтогазохімічних комбінатів існують в регіонах, де ведеться видобуток нафти і газу, забезпечених дешевою електроенергією (бажано виробленої на гідравлічних електростанціях) і мають великі та надійні джерела водопостачання. Повинні також враховуватися забезпеченість транспортом і наявність споживача. Всіма цими умовами володіє, наприклад, Приволзький федеральний округ.

Можливе формування таких комплексів і далеко від нафто - і газопромыслов поблизу трубопроводів в районах споживання.

У результаті переробки нафти одержують дизельне паливо, бензин автомобільний, мастила та ін. Підприємства нафтопереробної промисловості є сировинною базою для нафтохімічної промисловості та постачають їй більше 80 видів напівпродуктів - прямогонного бензину, бутанову, бутан-бутиленовую і інші фракції, бензол, стирол, кислоти, масла, парафіни, етилен, пропілен, ацетилен тощо На основі напівпродуктів виробляються полімерні матеріали: синтетичні смоли, пластмаси, синтетичний каучук, хімічні волокна. Кінцеві стадії виробництва - отримання шин, гумотехнічних виробів, пластмасових виробів, ниток з хімічних волокон.

Виробництво кінцевої продукції орієнтується, як правило, на райони споживання. Наприклад, шинна промисловість розвивається поблизу центрів автомобільної промисловості, виробництво хімічних ниток - поблизу текстильних регіонів і т. п. Це трудомісткі і наукоємні галузі, тому вони розміщені, як правило, в регіонах, забезпечених кваліфікованою робочою силою та НДДКР.

Виробництво синтетичного каучуку та гумових виробів. Сировиною для виробництва синтетичного каучуку та гумових виробів є синтетичний спирт на базі продуктів нафто - і газопереробки, лісової промисловості, карбіду кальцію. З каучуку роблять шини та різноманітні гумові вироби. Це матеріаломістке, енергоємне і водоемкое виробництво. Провідними факторами розміщення є сировинний та енергетичний.

Основні центри виробництва синтетичного каучуку: Воронеж, Єфремов, Ярославль, Омськ, Красноярськ, Стерлітамак, Тольятті, Нижньокамськ, Салават, Кириши та ін.

Найбільш великі шинні заводи: Московський, Нижньокамський, Уральський, Кіровський, Барнаульський, Воронезький, Красноярський, Ярославський, Омський, Волзький та ін.

Виробництво синтетичних смол і пластмас. Сировиною для виробництва пластмас - поліетилену, поліпропілену, полістиролу, термопластів є продукти нафто - і газопереробки, вугілля, попутний газ, частково деревина. Це також енерго - і водоемкое виробництво, характеризується значною матеріаломісткістю. Початкові стадії виробництва тяжіють до сировини і джерелами дешевої електроенергії, виробництво кінцевої продукції орієнтується на споживача, а також на забезпеченість трудовими ресурсами, наукові бази. Підприємства знаходяться в Москві, Володимирі, Санкт-Петербурзі, Казані, Волгограді, Нижньому Тагілі, Тюмені, Стерлітамаку, Саянске, Уфі, Ангарську та ін.

Виробництво хімічних волокон і ниток. Хімічні волокна і нитки поділяються на штучні, отримані в результаті хімічної переробки природних полімерів (целюлози)і синтетичні, що виробляються з синтетичних полімерів (сировиною є продукти нафто - та газопереробки). Виробництво хімічних волокон і ниток відрізняється більш високими матеріаломісткість, енергоємність і водоємністю навіть порівняно з іншими галузями хімічного комплексу. Фактори розміщення - паливний і водний. Центри виробництва: Твер, Рязань, Балаково, Барнаул, Курськ, Красноярськ та ін.

Виробництво хімічних волокон і ниток має дуже велике значення для Росії як країни з розвиненою текстильною промисловістю, але одночасно і з вкрай обмеженою природного сировинною базою для виробництва тканин.

У зв'язку з скороченням імпорту хімічних волокон і ниток відбулися значні зміни в структурі їх споживання: збільшився попит на віскозні волокна і нитки на внутрішньому ринку. Проте трудність задоволення попиту ринку у даному виді волокна пов'язана з високою ціною на основну сировину - розчинну целюлозу.

Мікробіологічна промисловість. Виробництво кормових дріжджів, амінокислот, вітамінів, ферментних препаратів, антибіотиків, препаратів для захисту рослин від шкідників і хвороб базується на використанні вуглеводневої сировини та сировини рослинного походження (відходи промислової переробки цукрових буряків, кукурудзи та іншої сільськогосподарської продукції, а також лісопереробки), що переробляється за допомогою мікроорганізмів. Для даного виробництва характерна висока матеріаломісткість; сировинний фактор є провідним у розміщенні. Основні центри мікробіологічної промисловості: Нижній Новгород, Красноярськ, Канськ, Архангельськ, Волгоград, Соликамск і ін.

Хімічна промисловість в тій чи іншій мірі розвинена у всіх регіонах країни, що пов'язано з різноманітністю сировинної бази галузі. Найбільшого розвитку хімічна промисловість дістала в густозаселених індустріальних районах Європейської частини Росії, особливо в Центральному, Приволзькому і Північно-Західному федеральних округах.

В сучасних умовах такі регіональні фактори, як віддаленість від портів, кордонів країни, джерел сировини, високі транспортні тарифи, регіональні розбіжності цін на паливно-енергетичні ресурси, зробили для багатьох підприємств невигідним експорт продукції, призвели до втрати традиційних споживачів. Це поставило багато підприємств перед необхідністю зміни структури виробництва, переорієнтації номенклатури виробів на задоволення регіонального попиту.

Важливий напрямок розвитку хімічної і нафтохімічної промисловості - її модернізація, корінна реконструкція і технічне переозброєння діючих підприємств, використання новітніх досягнень вітчизняної і зарубіжної науки, передової техніки і технологій з метою створення нових сучасних виробництв.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Виробництва основної хімії
Внесок Дж. Р. Хікса та П. Самуельсона у розвиток теорії загальної економічної рівноваги. Нова теорія добробуту. "Неокласичний синтез"
Закон єдності аналізу і синтезу
Синтез мистецтв
Органічно-еволюційна соціологія Спенсера Р.
Вплив уяви на органічні процеси
Органічні (адаптивні) структури управління
Ст. Базарів: синтез "генетики" та "телеології"
Теоретичний синтез А. Маршалла: спадкоємність і новаторство
Злочини, пов'язані зі знищенням або пошкодженням тваринного, рослинного, іншого органічного світу. Незаконна рубка лісових (та інших) насаджень: поняття, склад і види
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси