Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Оподаткування операцій реалізації товарів (робіт, послуг) за угодою про надання відступного і новації

В умовах кризи випадки, коли сторони договору не можуть своєчасно і повністю виконати свої зобов'язання, нерідкі. Цивільне законодавство в таких випадках надає можливість домовитися і змінити порядок виконання зобов'язання. Один з таких способів, передбачених Цивільним кодексом РФ - новація чи відступні.

Податкові зобов'язання за угодою про новації

Новація - це заміна первісного зобов'язання між сторонами новим, передбачає інший предмет чи спосіб виконання (ст. 414 ЦК РФ). Іншими словами, після новації між сторонами фактично виникає новий договір, а значить, і новий порядок оподаткування.

При укладанні угоди про новації необхідно, щоб сторони погодили істотні умови нового зобов'язання.

Наприклад, якщо позикове зобов'язання замінюється зобов'язанням за поставку товарів, то відповідно до п. 3 ст. 455 ГК РФ в угоді про новації потрібно вказати найменування і кількість товару.

Не є новацією зміна термінів і порядку розрахунків за договором, а так само при укладенні угоди про новації припиняється обов'язок по сплаті неустойки, нарахованої за первісним зобов'язанням.

Розглянемо найбільш поширені випадки новації.

1. Заміна зобов'язання за договором купівлі-продажу по оплаті товару у договір позики - найпоширеніший вид новації.

Приклад

Організація ЗАТ "Точка" за договором поставки (купівлі-продажу) поставила організації ТОВ "Тирс" партію шкіряних диванів. Однак в силу фінансових труднощів оплатити їх компанія не змогла. Покупець і продавець вступили в переговори і вирішили, що організація "Тирс" погасить заборгованість по оплаті диванів поступово протягом півроку, виплативши при цьому відсотки. Юридично сторони провели новацію зобов'язання по оплаті позику, після чого організація "Тире" стала позичальником, а організація "Точка" - позикодавцем.

З точки зору оподаткування дана операція спричинить за собою такі наслідки для організації:

o ЗАТ "Тире", що стала позичальником, немає необхідності відновлювати ПДВ, прийнятий до відрахування при отриманні диванів, оскільки такої підстави для відновлення податку НК РФ не передбачено (п. 3 ст. 170 НК РФ);

o ТОВ "Точка", що стала позикодавцем, не треба додатково обчислювати ПДВ, так як проведення новації і трансформація заборгованості по оплаті диванів позику ніяк не вплине на суть операції: реалізація відбулася, товар відвантажений. Отже, підстав для перерахунку ПДВ не є. Відсотки по позиці, а також сума позики, яка повертається організацією "Тирс" при виконанні угоди про новації, ПДВ не обкладаються (пп. 15 п. 3 ст. 149 НК РФ).

2. Договір позики трансформується в поставку.

Приклад

Між організаціями "Точка" і "Тирс" укладено договір позики із строком повернення протягом поточного року з квартальної сплатою авансових платежів. Організація "Тирс" є позичальником, а організація "Точка" - позикодавцем. При настанні терміну повернення позики необхідної суми у організації немає, проте у неї є партія меблів, яка необхідна організації "Точка". В результаті компанії укладають угоду про новації позики в поставку партії меблів.

Укладення такої угоди для організації "Точка" означає, що тз гроші, які були отримані від організації "Тире" за договором позики, в момент новації перетворилися на передоплату за меблі. Оскільки є передоплата, необхідно обчислити ПДВ і виставити організації "Тирс" рахунок-фактуру. Потім вже в період відвантаження партії меблів на їх вартість ще раз обчислюється ПДВ, але вже організацією "Тире" і одночасно податок, обчислений з авансу, нею приймається до відрахуванню. Той факт, що спочатку гроші перераховувалися в якості позики, не є перешкодою, оскільки подібних обмежень НК РФ не містить. У якості договору, що передбачає перерахування авансу, в нашій ситуації буде виступати угода про новації (п. 12 ст. 171, п. 9 ст. 172 НК РФ). Потім, отримавши комплект меблів і рахунок-фактуру, організація "Точка" має відновити податок, прийнятий раніше до обліку за отриманим авансом, і застосувати податкове вирахування по придбаному майну. Організація "Тире" - по ПДВ прийнятого до відрахування з сплаченого авансу зобов'язана відновити податок (пп. 3 п. 3 ст. 170 НК РФ) і обчислити ПДВ в повному обсязі з реалізованої партії меблів.

Фактично в даному випадку податкові зобов'язання з ПДВ нічим не відрізняються від звичайного придбання майна за договором, що передбачає передоплату.

3. Зобов'язання по оплаті товарів новируется на зобов'язання по наданню послуг.

Цивільний кодекс РФ дозволяє новировать та інші зобов'язання. Так, обов'язок по оплаті одних товарів можна новировать в зобов'язання по зустрічній поставці інших або замінити зобов'язання по оплаті виконаних робіт зобов'язанням надати послуги (або виконати роботи, або поставити товари). Однак при всій удаваній несхожості податкові наслідки у подібних видів новації однакові, тому розглянемо їх на прикладі заміни

Приклад

Організація "Лист" відвантажила за договором поставки на адресу організації "Гілка" партію комп'ютерів, але в силу фінансових труднощів оплатити їх "Гілка" не змогла. Далі сторони укладають угоду про новації заборгованості по оплаті комп'ютера. При цьому его угода передбачає, що в рахунок про плачі отриманих комп'ютерів організація "Гілка" зобов'язується надати організації "Лист" транспортні послуги. В результаті новації організація "Гілка" стає виконавцем, організація "Лист" - замовником, а поставлена партія комп'ютерів трансформується в оплату за транспортні послуги.

Для організації "Гілка" підписання такої угоди буде означати, що отримані нею комп'ютери до надання транспортних послуг перетворилися на передоплату, а значить, в даному випадку необхідно обчислити ПДВ з авансу. На вартість транспортних послуг, що надаються організацією, ПДВ обчислюється у звичайному порядку (у період їх надання), і виставляється рахунок-фактура.

Не виникає труднощів і в організації "Лист" - нарахований при відвантаженні комп'ютерів ПДВ поверненню не підлягає, оскільки новація не скасовує факту первинної реалізації. За отриманими транспортним послугам організація зможе прийняти "вхідний" ПДВ до відрахування на підставі рахунку-фактури від організації "Гілка".

4. Новирование в позику авансу, отриманого під поставку товару.

Приклад

Організація "Зірка" за договором поставки зобов'язалася передати організації "Луна" партію дитячих товарів. Під майбутню поставку нею був отриманий аванс. Однак з-за проблем з постачальниками передати товари організація "Зірка" не змогла. Більш гаю, в силу фінансових труднощів повернути аванс компанія виявилася також не в змозі. В результаті переговорів було досягнуто угоду про новації заборгованості з повернення авансу позику, тобто після новації "Зірка" став позичальником, а "Луна" - позикодавцем.

У організації "Лупа" новація спричинить наслідки лише в тому випадку, якщо ПДВ по перерахованому авансу був прийнятий до відрахування. Тоді правомірне питання про його відновлення в період вступу в силу угоди про новації (пп. 3 п. 3 ст. 170 НК РФ).

Компанія "Зірка" в період отримання передоплати за майбутню поставку дитячих товарів повинна була обчислити з неї ПДВ (пп. 1 п. 1 ст. 167 НК РФ). Однак після новації підстави для сплати зазначеного податку до бюджету відпадають, оскільки реалізації товару не станеться (ст. 146 НК РФ). Відповідно, податок, сплачений у бюджет з авансу, необхідно повернути або зарахувати. Для цього до податкової інспекції подається заява про повернення (заліку) зайво сплаченого податку, а за період отримання авансу необхідно подати уточнену податкову декларацію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Податкові зобов'язання за угодою про надання відступного
Порядок віднесення сум податку на витрати з виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг)
Вивезення товарів, надання послуг, виконання робіт, майнових прав, основних засобів та нематеріальних активів до митної процедурою експорту
Г л а в а 1. Економічна сутність податку. Елементи оподаткування
Порядок віднесення сум податку на витрати з виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг)
Податкові зобов'язання за угодою про надання відступного
Animus novandi (намір здійснити новацію)
Заміна кредитора шляхом новації та її незручності
Новація (оновлення)
Взаємозв'язок зобов'язань продавця і покупця
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси