Меню
Головна
 
Головна arrow Документознавство arrow Як правильно написати реферат, курсову та дипломну роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Як правильно використовувати в роботі інтернет-джерела

Здавалося б, Інтернет міцно увійшов у життя російської молоді: спілкування в блогах, чатах, соціальних мережах, пошук потрібних магазинів, купівля залізничних та авіаквитків, бронювання готелів - ось далеко не повний список можливостей Всесвітньої павутини. Але в той же час більшість студентів відчувають труднощі в пошуку потрібних матеріалів для виконання письмової роботи для внз. Часто час на пошук інформації витрачається неефективно, а зібраний матеріал не відповідає необхідної смислового навантаження.

Як подолати ці труднощі? По-перше, необхідно чітко засвоїти, що в сучасному інтернет-просторі є відповідь практично на будь-яке питання за вкрай рідкісними винятками. По-друге, важливо чітко представляти, яку саме інформацію необхідно зібрати. Якщо, наприклад, необхідно знайти матеріал для курсової роботи по розвитку оздоровчого туризму в Росії, дані про екстремальні тури в Таїланд будуть явно зайвими.

Пошук інформації в Інтернеті здійснюється через спеціальні сайти-пошуковики. Наприклад, сайти Яндекс, Mail, Google та ін Кожен пошуковик володіє своїми особливостями, і особливих рекомендацій по вибору цього електронного ресурсу для написання письмових робіт немає. Так, завдяки пошуку інформації на сайті Яндекс можливий облік російської морфології при формуванні запиту, здійснюється підсвітка знайдених документів, показ контекстів. У той же час пошуковик Google може знаходити інформацію на 117 мовами. При пошуку інформації на будь-якому пошуковику слід вводити максимально конкретні ключові слова необхідного запиту.

Порада: якщо інформація про предмет дослідження не легко, слід підібрати синоніми для ключових слів. Наприклад, якщо але роботи з географії вас не влаштує інформація, отримана за запитом "Нідерланди", можна спробувати пошукати матеріали про країні "Голландія".

Порада: якщо в Рунеті (російськомовному інтернет-просторі) неможливо знайти необхідну інформацію, наприклад, про особливості розвитку тієї чи іншої країни або дослідження зарубіжних вчених, то рекомендую скористатися пошуком на інших мовах, особливо англійською. Можливості перекладу можуть бути забезпечені при використанні функцій сайту Google.

Ще кілька років тому далеко не всі викладачі дозволяли використовувати інтернет-джерела у письмових роботах студентів, але сьогодні ситуація змінилася: з можливостями і незаперечними перевагами Інтернету змирилися майже все.

Але при запозиченні текстів, ідей, думок з Інтернету необхідно дотримуватися ряду правил.

Правило № 1. Не запозичати з Інтернету готові роботи. Докладніше про це див § 12 "Де брати матеріали для роботи".

Правило № 2. На тексти, взяті з Інтернету, необхідно робити виноски. Єдиного стандарту для оформлення посилань на інтернет-ресурси на сьогоднішній день немає. Вузи пропонують різні варіанти оформлення таких посилань. Наприклад:

Городчук ГЛ. Авторська програма "Вони будуть батьками // festivaLlseptemberxu/articles/519317/ (10.03.2012)

ГОСТ 7.1-2003 "Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання".

Є рекомендації з оформлення опису електронних ресурсів:

Художня енциклопедія зарубіжного класичного мистецтва [Електронний ресурс]. - Електрон, текстові, граф, зв. дан. і прикладна прогр. (546 Мб).-М.: Велика Зростав. енцикл. [та ін], 1996. - 1 електрон, опт. диск (CD-ROM): зв., цв.; 12 см + рук. (1 л) + листівка (1 л.). - (Інтерактивний світ). - Систем, вимоги: ПК 486 або вище; 8 Мб RAM; Windows 3.1 або Windows 95; SVGA 32768 і більше цв.; 640x480; 4х CD-ROM дисковод; 16-біт. зв. карта; миша. - Загл. з екрану. - Диск і сопровод. матеріал поміщені в контейнер 20x14 див.

Порекомендую використовувати такий варіант оформлення посилань на інтернет-джерела:

Астахова ILA. Авторська виховна програма "Веселка" [Електронний ресурс]. - Режим доступу: festivaLlseptemberi/articles/619288/ (10.03.2012)

В даному випадку після найменування статті, розміщеної на сайті, в квадратних дужках вказується словосполучення [Електронний ресурс], яка виступає загальним позначенням матеріалу джерела. Після фрази "режим доступу" зазначається докладний адресу сторінки сайту в мережі Інтернет. На завершення опису джерела рекомендується розмістити в дужках дату, коли сайт використовувався автором. Необхідність зазначення дати обумовлена тим, що інтернет-сайти піддаються змінам з плином часу: творці сайту можуть перемістити наведену статтю на іншу сторінку або взагалі видалити сайт в разі необхідності.

Правило № 3. Якщо ви запозичаєте з Інтернету текст, який існує і в друкованому вигляді, посилання рекомендується робити саме на друкований варіант роботи як на першоджерело. Наприклад, стаття Остапенко РЛ. "Латентний в социогуманитарном знання: поняття та класифікація" є як в електронному вигляді (за адресою pedlib.rU/Books/6/0437/ </>_0437-1^Ыт1), так і в друкованому вигляді (журнал "Людина і суспільство: історія і сучасність"). У цьому випадку посилання оформлюється на друкарський джерело: Остапенко РЛ. Латентний в социогуманитарном знання: поняття та класифікація // Людина і суспільство: історія і сучасність / Під ред. МЛ. Шакурова. - Воронеж: ВДПУ, 2012. - З 7-11.

При запозиченні матеріалів з Інтернету не завжди можливо встановити автора тексту або зображення. В цьому випадку краще гранично уважно поставитися до досліджуваного тексту, оскільки велика ймовірність зустріти в ньому граматичні та стилістичні помилки, неточності і навіть відверті наукові помилки.

Таким чином, інтернет-ресурси при правильному їх оформленні в роботі можуть стати цінним джерелом матеріалу для твоєї роботи.

Як придумати основу для роботи

На початку роботи добре вибрати стратегію для написання всього тексту в цілому. Стратегія - це довгострокове планування нашої трудової діяльності при написанні реферату, курсової або дипломної роботи. Це не так складно, як здається на перший погляд. Стратегію написання не треба фіксувати в самій роботі, досить того, щоб вона існувала у вашій свідомості. Всього стратегій може бути дві:

1. Стратегія "скульптора ". Як скульптор бере камінь, матеріал, задумує статую і втілює її в життя шляхом відсікання зайвого, так і автор письмової роботи, беручи за основу значні масиви тексту, відсікає все зайве і залишає суть теми. У мистецтві справжніми шедеврами стають ті твори мистецтва, в яких немає стороннього. Точно так само і при створенні письмових робіт: найбільш цінні роботи по суті - "без води".

Тут виникає проблема: а які матеріали слід прибрати? Прибирати краще ту інформацію, яка носить характер опису, додання художніх рис об'єкту дослідження (див. докладніше § 5.4 "Як уникнути стилістичних і граматичних помилок"). Текст реферату, курсової або дипломної роботи, повинен відповідати науковому стилю викладу. Зайвими в ньому є повтори одного і того ж різними словами.

Порада: розбийте роботу над письмовим завданням на кілька етапів:

1) складання плану, робота над великими структурними компонентами;

2) шліфування деталей роботи;

3) перевірка помилок і логічних невідповідностей.

2. Стратегія "нанотехнологій". Назвемо стратегію цим модним сьогодні словом. Суть нанотехнологій досить проста. Наведемо наступний приклад. Для того щоб створити залізну деталь, сьогодні нам треба добути величезний масив залізної руди, збагатити цю руду, очистити залізо від домішок, додати в нього певні домішки, розплавити і відлити деталь. Суть нанотехнологій зворотна: шляхом контрольованого маніпулювання окремими атомами і молекулами, їх правильного з'єднання створюються молекули заліза, які, з'єднуючись, породжують сам метал, який використовується потім у виробничих цілях. Перший шлях дуже трудомісткий, другий - наукоемок, складний, неповторний. Точно так само і з письмовою роботою: з найдрібніших фактів, окремих ідей при їх грамотному поєднанні можна створити чудову наукову роботу.

Але тут виникає інша проблема: які факти і матеріали слід відібрати для роботи? Це повинні бути матеріали, знову ж максимально відображають суть досліджуваного явища або процесу, актуальні, цінні для розкриття теми.

Після уявного визначення стратегії написання роботи необхідно скласти її план, згідно з яким і повинен набиратися текст. Докладніше про це розказано в § 2.1 "Як скласти план роботи".

Таким чином, в залежності від того, скільки матеріалів є в наявності, можна або підбирати матеріал для роботи, або відсікати зайві частини тексту.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ
Як правильно оформити письмову роботу?
Основні напрямки створення ефективної інтернет-реклами
Обов'язкові роботи
Конкурентоспроможність країни на світовому ринку та основні правила роботи СОТ
Каламбур легко запам'ятати, але важко придумати
Програмно-нормативні основи навчальної дисципліни, організація навчальної роботи
Теоретико-методологічні основи історії соціальної роботи
Психологічні основи соціальної роботи
ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси