Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правління Павла I (1796-1801)

Павло I виріс в атмосфері підозрілості при дворі матері, яка усунула його від участі в державних справах. Він володів почуттям обов'язку та відданістю до дисципліни. Внутрішня політика Павла I, вступив на престол в умовах наростаючого кризи всередині країни, краху абсолютистських режимів у Західній Європі, була спрямована на зміцнення основ політичного ладу Росії. Для протидії палацових переворотів та зміцнення самодержавства в день коронації 5 квітня 1797 р. Павло видав указ про престолонаслідування, згідно з яким встановлювалася спадковість влади правлячої династії по чоловічій низхідній лінії. Таким чином, ставка була зроблена на владні повноваження, надані йому російською короною. Ця позиція визначила відмова від попередньої практики імператорських рад, прагнення до максимальної централізації влади. Замість колегіальної системи центрального апарату стали створюватися міністерства на принципі єдиноначальності. Павлом був розроблений план установи семи міністерств: юстиції, фінансів, військового, морського, закордонних справ, комерції та Державного казначейства, однак його здійснення сталося вже після смерті імператора. Губернії були укрупнені, їх замість 50 стало 41, з'явилася Область Війська Донського. Перебудова державної системи спричинила за собою серйозні порушення дворянського самоврядування. З ведення дворянських зібрань були вилучені адміністративно-поліцейські функції, а в 1799 р. були скасовані губернські дворянські збори. У 1798 р. були скасовані верхні земські суди, згідно з указом від 23 серпня 1800 р. площу анулювалося право дворянських товариств обирати засідателів у судові органи. Участь виборних представників дворянства в судочинстві обмежилося нижнім земським судом. Були ліквідовані губернські магістрати. Основними судовими установами стали палати кримінального і цивільного суду.

Прагнення до концентрації влади виражалося в насадженні специфічної самодержавної доктрини, в якій були присутні і теорія божественного походження царської влади, і ідея спадкоємності від властодержцев давнину, і елементи лицарської утопії. Цьому відповідали атрибутика і церемоніал. Так, під час коронаційних урочистостей Павло командував військовим парадом в короні і одязі стародавніх царів. У 1798 р. після прийняття ним під своє заступництво Мальтійського ордену в офіційний титул було включено найменування магістра ордена, а державний герб - мальтійська символіка. Для всіх станів було обов'язковим підкреслене вираження вірнопідданих відносин, яке полягало, наприклад, у вимозі виходу з екіпажу при зустрічі з імператором.

Соціальна політика Павла Петровича свідчила про його здатності до маневрування, не зачіпаючи при цьому основ абсолютистського держави. 5 квітня 1797 р. був оприлюднений Маніфест про триденної панщині, рекомендував поміщикам використовувати барщинный праця селян не більше трьох днів на тиждень. Незважаючи на відсутність державного механізму, здатного сприяти втіленню в життя цього указу, сам факт його видання свідчив про прагнення влади до законодавчого регулювання відносин поміщиків і селян. Розвитком цих починань стала заборона на продаж дворових людей і селян з молотка (1798). У той же час за неповні п'ять років у приватне володіння було передано 600 тис. душ державних селян обох статей.

В політиці Павла I по відношенню до дворянства також простежувалися суперечливі тенденції. З одного боку, цар піклувався про зміцнення економічного становища дворянства, що виражалося в наданні матеріальної допомоги через кредитио-банківську систему (Допоміжний банк). З іншого боку, пішли обмеження станового самоврядування, фактична відміна найважливіших положень Жалуваної грамоти дворянству про свободу від обов'язкової служби і тілесних покарань, введення зборів з дворянських маєтків па зміст судово-адміністративних установ. Вже з 1796 р. було покладено край практиці запису дворянських нащадків до полиці з самого народження. Зі служби були виключені всі тільки що значилися в полкових списках, але відсутні офіцери. Звільнення "за лінощі" підлягали і ті, хто, не прослуживши більше року в офіцерському званні, подавали у відставку. У недовгий павлівське царювання за ті чи інші проступки поніс покарання кожен десятий чиновник або офіцер. Установка на мобілізацію дворян на державну службу підкреслювала залежність вищого стану від престолу, яку намагався відновити Павло I врозріз із прагненнями самого дворянства.

Ущемлення інтересів дворян стало вирішальним аргументом в його відношенні до монарха. Формування з 1797 р. антипавловского змови стало прямою відповіддю на порушення усталеного балансу між владою і шляхетським станом. Підтримку змови надавав і спадкоємець престолу великий князь Олександр Павлович. У ніч на 12 березня 1801 р. в результаті чергового палацового перевороту Павло I був убитий в Михайлівському замку групою змовників.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правління Петра III (1761-1762)
Правління Анни Іванівни (1730-1740)
Форма правління
Зовнішня політика імперії в 1801-1812 рр ..
Внутрішня політика в 1801-1812 рр ..
Правління Івана ІІІ
Правління Дмитра Донського. Куликовська битв
Правління Василя Шуйського (1606-1610)
Правління царя Федора Івановича (1584-1598)
Конституція РФ про форми правління, форми державного устрою і державно-політичний режим
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси