Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Східні слов'яни у VI-VIII ст.

У VI ст. частину Центральної та Східної Європи від Ельби до Дніпра займала празька культура, пов'язана з передувала пшеворської. На заході вона охоплювала територію сучасних Полину, Чехії, Словаччини, Австрії, частково - східної Німеччини, Словенії. Слов'янська належність цієї культури безперечна: вона склалася на території, де, згідно з письмовими джерелами, в VI ст. розселялися слов'яни. Поселення празької культури невеликі, більшість їх не укріплено (укріплені з'явилися лише в VII ст.). Житлами були напівземлянки зі складеними з каменів печами. Основний археологічний матеріал - ліпний глиняний посуд так званого празького типу.

Празька культура, ймовірно, об'єднувала ряд споріднених східнослов'янських племен. Вже наприкінці VI ст. до південь від Прип'яті до Дністра, у північно-західних областях України і південних областях Білорусії існував особливий варіант празької культури - культура корчак, - названої по поселенню у с. Корчак під Житомиром. Тут кілька поселень разом розташовувалися на прирічкових мисах. Такі групи поселень відкриті у с. Корчак, Тетерівка, Райки і в інших місцях. Люди жили в напівземлянках. У VII ст. з'являються невеликі, круглі в плані городища, укріплені невисоким валом (Хотомель, Бабка, Хильчицы).

Відомі корчакские могильники двох типів: грунтові й курганні. Основним обрядом поховання було спалення. Урни ставили в неглибокі ямки, покривали їх кам'яною плитою або глиняного сковорідкою. Кургани зустрічаються в основному на сході і південно-сході зон поширення культури.

Для культури корчак характерна неорнаментированная глиняний посуд - дрібні, розширюються у верхній частині горщики з коротким прямим або злегка відігнутим вінчиком, миски і глиняні сковорідки. Досить часто знаходять глиняні биконические пряслиця.

На підставі археологічних даних, а також даних слов'янської топоніміки та літописних відомостей культуру корчак пов'язують з тим, що існував у східних слов'ян великим союзом племен дулібів, з яких вийшли волиняни, древляни, дреговичі і поляни.

Поруч знаходилася область пеньківської культури: на Дніпрі та його притоках, у межиріччя Дністра, Пруту та на Південному Бузі. Пеньковские пам'ятники представлені в основному поселеннями. Житла, відкриті в них, різноманітні: наземні, напівзаглиблені, прямокутні в плані з вогнищем або піччю-кам'янкою і округлі. Могильників було виявлено багато, вони містять останки спалення з прикрасами, датовані VI-VIII ст.

Рис. 74. Предмети слов'янських об'єднань середини і другої половини 1-го тисячоліття:

I - культура довгих курганів слов'янського союзу кривичів; II - культура новгородських словен (за Ст. Ст. Сєдову)

Основну масу знахідок на поселеннях пеньковського типу становлять керамічні вироби. Переважає ліпний посуд: сіра гончарна, посуд з округлим і биконическим туловом, розширюється посередині, горщики з округлими плічками.

На початку VII ст. почалося пересування з півночі носіїв культури корчак. Місцеве населення було асимільовано, але елементи пеньківської культури зберігалися в подальшому.

У третій чверті 1-го тисячоліття н. е. намітився перелом у розвитку слов'янських племен. Різко збільшилася кількість залізних знарядь праці, насамперед землеробських, виникли нові металургійні центри, поширилася кераміка, виготовлена на гончарному крузі.

В цей час слов'яни розширювали свою територію на північ - у верхів'я Дніпра, басейн Західної Двіни - і освоювали землі у Волго-Окському басейні. Однак на знову освоюваних слов'янами землях залишалося місцеве населення - балтське та фінно-угорське (на північному сході).

Таким чином, східнослов'янська культура середини і третьої чверті 1-го тисячоліття н. е. була новим явищем, сформованим вже після падіння Риму в епоху тривало переселення народів. Вона ввібрала багато досягнення попередніх культур, а також увібрала в себе балтські, тюркські, аланські, фінно-угорські та інші елементи культур народів того часу.

У середині і другій половині 1-го тисячоліття н.е. внаслідок розселення східних слов'ян на нові території складалися нові утворення - територіально-політичні союзи, які знаменують собою кінець первісності і процес зародження феодальних відносин. Східнослов'янські об'єднання стали називатися за назвою племен, що очолювали їх. Всередині спілок, мабуть, складалися свої діалект, мова, культура, особливості господарства і уявлення про на своїй території. У верхів'ях Дніпра в цей час було створено об'єднання слов'янських племен - кривичів.

На Оці, у верхів'ях Дону, на Угрі жили стародавні в'ятичі. В їх землях були відкриті кургани особливого типу: високі, з залишками дерев'яних огорож всередині. У них містилися рештки трупоспалення. У верхів'ях Німану і але Березині в болотистому полісся мешкали дреговичі, за Сожем та Десні - радимичі. У пониззі Десни, Сейму на великій території розселилися сіверяни, на південний захід від них, по Південному Бугу - тиверці і уличі. На самій півночі слов'янської території по Ладозі і Волхову жили словены. Багато з цих племінних союзів, особливо північні, існували і після утворення Київської Русі.

Відмінності між східнослов'янськими племенами простежуються не тільки в конструкції курганів. Ще наприкінці XIX ст. археолог А. А. Спіцин зауважив, що скроневі кільця - часто зустрічаються у слов'ян жіночі прикраси, вплетавшиеся у волосся, - були характерні для всіх племінних об'єднань східних слов'ян. За скроневим кілець досить добре вивчена територія розселення в'ятичів, кривичів, полян, сіверян та інших племінних об'єднань. У могилах племінного об'єднання радимичів були знайдені семипроменеві скроневі кільця (від нижнього півкола кільця відходило сім променів); у древлян вони були зроблені у вигляді персня; сіверяни скроневі кільця робили з дроту, загнутої внизу в щільну плоску спіраль; дреговичі прикрашали їх намистинками з мідних кульок; скроневі кільця в'ятичів були семилопастными (складалися з семи плоских лопатей, припаяних до нижньої частини кільця); у кривичів скроневі кільця робили з зав'язаними кінцями.

Зазначені особливості в культурі слов'ян виникли, мабуть, при взаємодії з іншими етносами, на території яких вони розселилися. Розвиток слов'янських територіально-політичних союзів йшло по шляху перетворення їх у державні утворення.

В ході розкопок було встановлено, що рівень матеріальної культури на великій території розселення східних слов'ян не був однаковим. У слов'янських племен, що мешкали в лісостеповій і степовій зонах півдня Росії, в Середньому Подніпров'ї в перші століття 1-го тисячоліття н. е. було розвинене орне землеробство, вони знали основні види зернових і городніх культур. Мешканці лісової зони здійснювали трудомістке подсечное землеробство, знаряддями якої були сокира, косар, мотика. Пізніше поширилася соха. Відмінність між плугом та сохою, цими двома основними сільськогосподарськими знаряддями виробництва, полягає в тому, що соха рихлить землю, а плуг крає і перевертає пласт.

Таким чином, процес розвитку господарства протікав найбільш інтенсивно на півдні східнослов'янських земель, в районі Середнього Подніпров'я. Політична обстановка, що склалася в той час по-сусідству, в степах у свою чергу стимулювала утворення держави у східних слов'ян.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Східні слов'яни в давнину
Східні слов'яни у VI-IX вв
Культура і релігія східних слов'ян
Культура східних слов'ян періоду давньоруської держави
Заняття східних слов'ян та їх соціальна організація
Східні слов'яни напередодні утворення Давньоруської держави
Східні слов'яни напередодні утворення Давньоруської держави
Становлення ранньофеодальної державності у східних слов'ян
Мистецтво гомерівської Греції (XI-VIII ст. до н. е..)
ПЕРВІСНИЙ ЛАД У СХІДНІЙ ЄВРОПІ І СИБІРУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси